Podle Kašpárka není maker jen novodobý kutil - je to především člověk, který chce sdílet své nápady a spojovat se s ostatními. "Maker je ten, kdo se nebojí ukázat a sdílet svoje postupy a hlavně nadšení - ať už tvoří řemeslné věci nebo programuje roboty," vysvětluje.
Otevřené dílny jako veřejně přístupná komunitní centra poskytují podporu začínajících podnikatelů a mají potenciál vracet lidi k tvoření. "Dílna by měla být součástí městské infrastruktury," říká host Terezy Engelové.
Vznikají tu totiž zajímavé projekty - od udržitelnosti až po podnikatelské záměry. Dva středoškoláci třeba učí ostatní, jak ze zbytků e-cigaret vyrobit power banku a zrodila se tak třeba i globálně úspěšná 3D tiskárna značky Prusa.
Celý rozhovor si můžete pustit v úvodním videu nebo si ho poslechnout ve své oblíbené podcastové aplikaci. Jaká byla jeho hlavní témata?
00:06-05:01 Jaký je rozdíl mezi kutilem a makerem? Jak fungují otevřené dílny a kolik jich v České republice je?
05:01-11:21 Jak se člověk stane makerem? Kdo do dílen přichází? Zrodil se už v komunitě makerů nějaký nový byznys nebo živnost? Proběhne makerský veletrh?
11:21-15:09 Liší se americký maker od českého? Je členství v dílnách placené? Jak se získávají potřebné stroje? Může nové technologie využít kdokoliv?
15:09-20:25 Kdo organizuje workshopy? Chodí do dílen hlavně muži nebo i ženy? Jaké zajímavé projekty už mezi makery vznikly? Je idea sdílení nad ideou zobchodování postupů?
20:25-26:38 Zajímají se o rozvoj makerských dílen politici nebo radní v jednotlivých městech? Mohou dílny pomoct v boji proti osamělosti? Na co by pozval na mezinárodní konferenci makerů?