Snímek číslic sestavených z mušlích v písku doprovodil Comey krátkým komentářem: "Zajímavý útvar z mušlí na procházce po pláži." Číslo 86 má ve slangové angličtině význam "zbavit se" nebo "odstranit", v některých případech i "zabít". A číslo 47 má být odkazem na pořadí, v jakém Donald Trump znovu nastoupil do prezidentského úřadu.
Tajná služba ve veřejném vyjádření ve řtvrtek potvrdila, že se případem zabývá. "Důsledně prověřujeme jakékoli okolnosti, které mohou být vnímány jako potenciální hrozba vůči chráněným osobám," uvedl její mluvčí Anthony Guglielmi. Bližší informace ale služba odmítla sdělit s odvoláním na ochranu vyšetřovacího postupu.
Comey vedl FBI za Baracka Obamy
Ministryně pro vnitřní bezpečnost Kristi Noemová na sociální síti X v pátek napsala, že bývalý ředitel FBI "vyzval k atentátu na prezidenta" a ujistila, že její úřad spolu s tajnou službou věc vyšetří. Podobně reagoval i zástupce personálního šéfa Bílého domu Dan Scavino, který v příspěvku obvinil Comeyho z podněcování násilí v době, kdy je prezident Trump na zahraniční cestě. Donald Trump mladší se k události vyjádřil slovy: "James Comey právě de facto vyzývá k vraždě mého otce."
Současný ředitel FBI Kash Patel potvrdil, že úřad je v kontaktu s tajnou službou a je připraven poskytnout jí veškerou potřebnou součinnost. Do veřejné diskuse se zapojila také ředitelka zpravodajských služeb (DNI) Tulsi Gabbardová. V rozhovoru pro stanici Fox News uvedla, že Comey by měl být postaven před soud a uvězněn.
James Comey vedl FBI v letech 2013 až 2017. Do širšího povědomí se dostal zejména kvůli vyšetřování emailové komunikace Hillary Clintonové krátce před prezidentskými volbami v roce 2016 a následně i kvůli šetření ruského vlivu na volby téhož roku. Prezident Trump jej z funkce odvolal v roce 2017.
Dva atentáty na Trumpa
Výrazy kombinující číslo 86 s pořadovým číslem prezidenta se v americkém politickém diskurzu objevují opakovaně. Již během Trumpova prvního funkčního období byla zaznamenána hesla jako "86 45", což tehdejší prezidentova kampaň interpretovala jako výzvu k násilí. Podobně se po nástupu Joea Bidena objevily slogany "86 46", které byly šířeny na oblečení i na internetu. Dosud ale nebyly oficiálně klasifikovány jako bezpečnostní hrozby.
Donald Trump sám byl v minulosti terčem dvou neúspěšných pokusů o atentát a v rámci své kampaně v roce 2024 opakovaně sdílel vizuální obsah s agresivní symbolikou. V jednom z videí například figuroval obrázek Joea Bidena svázaného coby ulovená kořist na korbě nákladního vozu, který se následně rozšířil mezi jeho příznivci.