Středa 21. květnaSvátek má Venku je 10 °C, Skoro Jasno

Za vás bylo 40 tisíc mrtvých, pustil se Dvořák do Schillerové. Ta mu vmetla ostudu v Kuvajtu

CNN Prima News Před 1 rokem

„Každá vláda v polovině svého funkčního období má nejhorší čísla, rating a podporu. V první polovině musí udělat ty nejméně populární věci. V té druhé, jak se blíží volby, se zase naopak dělají věci, které se budou populaci líbit,“ řekl na úvod pořadu ministr pro evropské záležitosti. Uznal, že vládní komunikace nebyla vždy nejšťastnější a nejjasnější, na druhou stranu připomněl, že kabinet čelil celé řadě problémů.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Kalousek neřekl poslední slovo. Do eurovoleb ještě může výrazně zasáhnout, říká politolog

„Měli jsme minimálně dvě velké výzvy, a to jsme nevěděli o té třetí. Ještě dozníval covid, který devastoval ekonomiku, už začínala energetická krize, na kterou země vůbec nebyla připravená, a chvilku na to v únoru začala válka na Ukrajině, která zásadním způsobem rozdala karty úplně jinak jak v ekonomice, tak v zahraniční politice. Musela se dělat zkrátka opatření, která bolí a nenesou okamžitý efekt, ale znamenají nějakou investici do budoucna. Ted už snad budou přicházet jenom ty lepší zprávy,“ pokračoval.

„Pan ministr říkal, že se nepopulární kroky již odehrály a že teď už budou lepší zprávy. Já si myslím, že to vláda přetrpí nějak do konce volebního období a nebude už nic,“ pustila se Schillerová do kritiky kabinetu Petra Fialy (ODS). Podle ní selhává jak po ekonomické, tak hospodářské stránce, což se odráží v průzkumech. „Ale nepřeceňuji je, jsem pokorná. Říkám k nim, že jsme v poločase,“ dodala exministryně financí.

To si nicméně šéf resortu za hnutí STAN nenechal líbit a vyjmenoval příčiny problémů, s nimiž se musela vláda poprat. „Byl to způsob, jakým způsobem se vládlo osm let před námi. Covid nebyl zvládnutý, byl to velký chaos. Pan předseda (Andrej Babiš z ANO) jezdil někam rozvážet roušky, ve skutečnosti nefungovalo nic. Minulá vláda měla na svědomí 40 tisíc mrtvých,“ nešetřil ostrými slovy Dvořák.

Pokračovat na celý článek