Zákon ukládá obcím povinnost postarat se o toulavá zvířata. V praxi však často chybí útulky, odchytové služby i finanční prostředky. Některé obce dokonce odmítají řešit situace, kdy je nalezena zraněná kočka, s tím, že zvíře po odchytu opět vypustí na ulici.
Nedostatečná podpora od obcí
Dobrovolníci a spolky investují nemalé částky do péče o opuštěné kočky. Například spolek Mourek v Prostějově obdržel od města dotaci 30 tisíc korun, avšak náklady na veterinární péči přesáhly 268 tisíc korun. Podobná situace je i v dalších městech, kde spolky často čelí finančním problémům.
Finanční zátěž na dobrovolnících
Kastrace je zásadním krokem k omezení přemnožení koček. Přesto mnoho majitelů tuto možnost odmítá, často kvůli mýtům, že kastrované kočky neloví myši. Tento přístup vede k nekontrolovatelnému množení a šíření nemocí, což zvyšuje náklady na péči a ohrožuje zdraví populace.
Kastrace a čipování jako klíčová řešení
Dobrovolníci a spolky hrají klíčovou roli v péči o toulavé kočky, často bez adekvátní podpory od státu a obcí. Je nezbytné zvýšit povědomí o důležitosti kastrace a poskytnout těmto organizacím potřebnou podporu, aby mohly efektivně řešit problém přemnožených koček.
To by mohla změnit petice „Za změnu zákonů pro kočku“
„My jsme dělali dvouměsíční průzkum. Odpovědělo nám 276 subjektů, takže to není tak, že bych si ty body petice vymyslela,“ řekla Kamila Dvořáková na úvod. S sebou měla vyjádření 80 registrovaných spolků i veterinárních lékařů, kteří prosí o to, aby se situace začala řešit.
- Vytvoření státního dotačního programu na úhradu kastrací pro obce po vzoru Španělska.
- Povinná registrace majitelů koček, kteří chovají 3 a více koček samičího pohlaví starších 5-ti měsíců.
- Stanovení zákonné povinnosti obcí a měst k odchytu toulavých i opuštěných koček (ve spolupráci se spolky, veterinárními lékaři a útulky) a k úhradě kastrace a nutné veterinární péče.
Senát vytvořil pracovní skupinu, která je mezirezortní a pracuje na možnostech změny legislativy, do debat s autorkou petice se pustilo i ministerstvo životního prostředí, které přemýšlí o možnosti vytvoření grantu, ze kterého by se kastrace a čipování hradily. Velkými podporovateli petice jsou i ornitologové, kteří argumentují ochranou biodiverzity, jelikož kočka domácí, která chodí ven, je největší predátor menších ptáků.
Jak pomoci
Dejte vědět svým krajským zastupitelům, že podporujete snižování počtu toulavých koček pomocí kastrací.
Doporučení pro kočičí spolky i dobrovolníky: Nahlašujte nálezy koček na obce, vyžadujte od nich finanční součinnost, která pro ně z legislativy vyplývá. Společný tlak, napříč republikou je to, co by mohlo pomoci.