Čtvrtek 01. květnaSvátek má Venku je 15 °C, Skoro Jasno

Záhada českého hodinářského mistra. Stál u vzniku Patek Philippe a pak zmizel

Forbes Před 4 hodinami

Od založení společnosti Czapek & Cie, jejíž hodinky se dodnes objevují na rukou bohatých lidí, právě dnes uplynulo 180 let. Kdo byl její tajuplný zakladatel František Čapek, který stál také za vznikem luxusních hodinek Patek Philippe a jehož výrobky si oblíbil i francouzský císař Napoleon III.?

Muž, v zahraničí známý spíše jako Franciszek Czapek, se narodil 2. nebo 4. dubna roku 1811 v českých Semonicích. O jeho životě ve vesnici, která je dnes součástí města Jaroměř na Náchodsku, toho moc známo není. Ani dům slavného rodáka již nestojí, a tak je jen jednou z mála zmínek o tom, že zde kdy žil, pamětní deska v místním kostele.

Podle výzkumu polského webu o hodinkách Zegarki i Pasja byl Čapek až do roku 2009 takovou záhadou, že se o jeho existenci měli čeští historici dozvědět až z anglického článku na Wikipedii. Až pak odhalili, že jeho rodina měla v obci statek.

info Foto Jakub Dvořák / Wikimedia Commons (Public domain)
Kostel v Semonicích

Nedostatek informací však k podivu není – Čapek v obci dlouho po narození nezůstal a někdy v dětství se s rodiči přestěhoval do nedalekého Polska. Ani tam ale nejsou záznamy o moc vstřícnější.

Co však historici vědí s jistotou, je, že se ve svém novém domově stal vojákem, což nakonec vedlo k jeho druhé emigraci. Jako dvacetiletý se zúčastnil Listopadového povstání, v rámci kterého pomáhal Polsku v boji proti ruské nadvládě. Jenže Rusové vyhráli a Čapek se ocitl na cestě do Ženevy.

Tam založil v roce 1834 společnost Czapek & Moreau, jeho první známý hodinářský podnik. Polský publicista Henryk M. Nakwaski o něm po dvou letech napsal, že je „dobrým hodinářem“, ale limitovaným, protože vyrábí ty nejdražší hodinky pro Poláky. V tu dobu se Čapek také oženil s Marií, dcerou hodináře Jonase Pierrea Françoise Gevrila de Carouge.

Jeho obchodní partner, švýcarský hodinář Moreau, se později seznámil s dalším jménem, které se ukázalo jako stěžejní pro Čapkův život i dnešní trh s luxusními hodinkami – Antonem Norbertem Patekem.

I Patek bojoval v polském povstání a po jeho neúspěchu uprchl do Švýcarska, takže se s Čapkem rychle spřátelili. Tři roky nato už do světa zamířily první hodinky s názvem Patek, Czapek & Cie.

Partnerství vydrželo šest let, během kterých byl Čapek vrchním hodinářem a Patek společnost vedl. Ve Švýcarsku přitom vytvořili kousek Polska, protože zaměstnávali nejméně čtyři krajany, s jejichž pomocí tvořili na 200 hodinek ročně.

Firma tehdy čelila výrazné konkurenci, majitelé se proto řídili podle hesla „dobrá práce, čestné polské jednání a ženevská ostrost“. Dbali zvláště na přesnost mechanismů a vyráběli hodinky na zakázku, které zdobili podle přání zákazníků.

Čapek si z firmy původně odnášel třetinu výdělku, ve snaze zvýšit jeho zájem o pečlivější kontrolu výrobků mu ale Patek později ponechával polovinu. Jenže s pokračujícím podnikáním se vztahy mezi oběma muži zhoršovaly.

Částečný vliv na to měla otázka náboženství, snad ještě větší ale Čapkovy dlouhé cesty za rodinou do Čech, během kterých musel Patek přebírat jeho povinnosti.

Vztahům neprospěl ani souboj s podvodníky, kteří v zahraničí vydávali tuctové hodinky za jejich výrobky. To podle Pateka způsobilo otřes autorit a společnost opustili někteří z polských zaměstnanců, což později dal za vinu Čapkovi a jeho cestám do Čech. Ten se při nich měl podle Pateka na této praxi podílet.

Když přišel rok 1845, Patek a Čapek si našli nové obchodní partnery a na získaných znalostech vybudovali společnosti, které dodnes vládnou obchodu s luxusními hodinkami.

Patek se spojil s vynálezcem bezklíčového natahování, francouzským hodinářem Adrienem Philippem, a Čapka zaujal Juliusz Teodor Grużewski, důstojník Listopadového povstání.

info Foto Charles Louis Bazin / Wikimedia Commons (Public domain)
Juliusz Grużewski

Z Patek, Czapek & Cie tak vznikly společnosti Patek Philippe a Czapek & Cie. Partnerství s Grużewskim přitom mělo pro Čapkovu společnost jednu velkou konkurenční výhodu – byl to blízký přítel francouzského císaře Napoleona III., díky čemuž se společnost stala hodinářstvím císařského dvora. Významné návštěvy panovníka si tak domů odvážely právě jejich výrobky.

O hodinářském umění, kterému zasvětil svůj život, Čapek v roce 1850 napsal jednu z prvních takových publikací v polštině. Kniha „Několik slov o hodinářství pro potřeby hodinářů a veřejnosti“ měla původně být pouhým výtahem z rozsáhlejšího díla, na kterém podle svých slov pracoval více než deset let, to ale nikdy nevyšlo.

Společnosti se v té době ale dařilo a pobočky měla kromě Ženevy i ve Varšavě nebo v Paříži, jenže dobré časy trvaly jen dvacet let.

V roce 1865 Grużewski zemřel a čtyři roky nato měla podle záznamů společnost získat nového majitele. Čapkovo jméno v tu chvíli ze záznamů mizí a je tak jen spekulací, co se s mistrem vlastně stalo.

Předpokládá se, že měl onemocnět a následně zemřít. Firma ale ještě nějakou dobu po jeho zmizení zřejmě fungovala, protože se dochovaly hodinky označené jménem společnosti vytvořené kolem roku 1876.

info Foto Boing boom tschak / Wikimedia Commons (Public domain)
Hodinky od Czapek & Cie

Zmizení uznávaného hodináře sice jeho jméno v povědomí milovníků luxusních hodinek až do roku 2014 potlačilo, dnes je ale díky vzkříšení opět mezi světovou špičkou. A vztah k Česku má společnost stále – mezi její nejvýznamnější investory patří spoluzakladatel investiční banky Wood & Company Jan Sýkora.

Pokračovatelé tradice Františka Čapka přitom chtějí právě to – pokračovat v jeho tradici. Už od prvních návrhů se proto rozhodli, že do hodinek nebudou promítat své preference, ale spíše se budou snažit propojit 19. a 21. století.

„Studovali jsme jeho život, analyzovali jeho tvorbu a snažili se pochopit jeho osobnost prostřednictvím jeho hodinek. Uvědomili jsme si, že Čapek měl hluboký smysl pro krásu a že dával hlas vkusu svých zákazníků a vyjadřoval ho jedinečným způsobem,“ vysvětloval ředitel společnosti Xavier de Roquemaurel.

Společnost tak nikdy nezapomněla na své kořeny a k výročí sta let od vzniku samostatného Československého státu v roce 2018 vytvořila speciální edici hodinek s českým lvem a slovy „Pravda vítězí“.

The post Záhada českého hodinářského mistra. Stál u vzniku Patek Philippe a pak zmizel appeared first on Forbes.

Pokračovat na celý článek