„V Česku chybí bytový zákon, který by řešil situaci lidí, kteří jsou ohroženi bytovou nouzí. Jde o více než 160 tisíc lidí, desetinásobek tohoto počtu řeší problémy, které by mohly vést až ke ztrátě bydlení,“ představil novelu již na konci března ve Sněmovně ministr pro místní rozvoj Kulhánek.
K TÉMATU: Často hlasuji jinak než Benda, jsem pro nejpřísnější variantu ochrany dětí, řekla Černochová
Podle poslankyně Evy Fialové (ANO) však úprava zákona nijak neřeší problémy v této oblasti. „Tvrdit, že tento zákon má řešit nové bydlení či jeho dostupnost, by byl velký omyl. Představuje pouze mylnou domněnku, že někdo vloží svůj byt do systému, z něhož bude potom přidělen někomu jinému,“ uvedla zákonodárkyně 2. dubna na schůzi Sněmovny.
Fialové se rovněž nelíbí, že není jasné, na koho se změny novely vztahují. „Peníze, které by se k tomu vázaly, mohou sloužit jinde. S úpravou zákona by také přišel administrativní masakr,“ opřela se do předkladatelů zákona.
Kulhánek však během schůze 2. dubna reagoval, že novela „nevznikla ze vzduchu a je založena na tvrdých datech a praxi“. „Podpůrná opatření míří po úpravě znění na zúženou skupinu obyvatel, stále se jedná o vyšší desítky tisíc lidí. Není to všespásný zákon, ale ambicí je bytovou nouzi snížit v horizontu 10 let o 30 procent,“ vysvětlil ministr.
Novela se projednala se zpožděním
Poslanec Ivan Bartoš (Piráti) ovšem před schůzí apeloval na dolní komoru Parlamentu, aby hlasovala pro původní verzi zákona. „Po zásahu vládní koalice bude zákon bezzubý a pomůže jen zlomku, 750 tisíc lidí si nebude mít kde říct o pomoc, navíc agenda bude převedena na úřady práce, které jsou přetížené,“ uvedl Bartoš.
Novelu probírali poslanci již dvakrát na mimořádné schůzi, schválili ji až na potřetí. Kvůli předcházejícímu návrhu o změnách v sociální podpoře se však nestihla projednat.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Hádka o zbrojení a evropskou federaci. Kolegy tlačí něco v hlavě, rýpl si Kolář do Turka