Pondělí 12. květnaSvátek má Venku je 17 °C, Skoro Jasno

Zbrojaři na vzestupu. Vedle Strnada jsou mezi top českými miliardáři další tři

Forbes Před 4 hodinami

Válka na Ukrajině odšpuntovala v obranném byznysu nebývalý růst, který dal českým zbrojařům možnost vybudovat malá obranná impéria. Hned čtyři zbrojaři se umístili v první třetině Forbes žebříčku českých miliardářů.

Nejspíš žádný segment, snad kromě výroby čipů, nezažil v posledních letech tak dravý vzestup jako obranný průmysl. U nás či v Německu se hovoří dokonce o nástupci na neotřesitelné pozici celého segmentu automotivu. A je to vidět i na žebříčku českých miliardářů.

Michal Strnad, Martin Drda, René Holeček a Richard Háva. To je čtveřice jmen, která se vešla hned do první dvaatřicítky nejbohatších Čechů. Všem čtyřem nahrává nestabilní geopolitická situace akcelerovaná především válkou na Ukrajině.

Válka zejména v Evropě spustila přehodnocení obranných politik jednotlivých států, které se po dvou dekádách relativního nezájmu o vlastní zbrojení začínají probouzet do reality starého kontinentu, kde ke konfliktu nemusí být daleko.

Pro celý obranný průmysl to znamenalo růst tak rychlý a dynamický, že s ním zápasí i analytici a odborníci na oceňování skutečné hodnoty společností. Nejjednodušší nápovědou toho, kolik by někdo za danou firmu skutečně zaplatil, je hodnota veřejně obchodovaných akcií. Tu poskytuje jen Colt CZ Group Reného Holečka, která je kotovaná na pražské burze.

Skutečná částka, již by byl někdo za firmu ochotný zaplatit, je jasná až ve chvíli podpisu smlouvy. Do té doby jde o kvalifikovaný odhad.

Kvůli překotnému vývoji ve zbrojařském průmyslu, jenž může být ovlivněn i potenciálním vyřešením rusko-ukrajinského konfliktu, přistoupil i Forbes ke konzervativnější metodice s přihlédnutím k ziskům v posledních třech letech. I tak je růst zbrojařů nebývalý, a u některých z nich se pohybuje dokonce v násobcích.

Na vlnu byznysové příležitosti naskočil nejlépe připraven Michal Strnad se svou skupinou CSG, která se rychle rozrůstá v jednu z nejsilnějších evropských zbrojařských skupin.

Skrze největší českou investici v USA koupil loni amerického výrobce malorážové munice Kinetic, letos oznámil nákup továrny na nitrocelulózu v německém Walsrode a v Řecku rozjíždí ve spolupráci s tamním ministerstvem obrany obří projekt zahrnující i výrobu TNT, které se v Evropě vyrábí jen v Polsku a na Ukrajině.

info Foto Anna Kovačič

Strnad dokázal vybudovat komplexní výrobní vertikály u velkorážové munice, což ho staví jako jediného po bok německého gigantu Rheinmetall. Něco podobného se mu podařilo i v případě armádní pozemní techniky kombinací Excalibur Army a kopřivnické Tatry. V roce 2024 také s českou investiční skupinou Presto Ventures spustil technologický investiční fond Presto Tech Horizons.

Forbes nacenil jmění největšího českého zbrojaře na 230,5 miliardy korun, v meziročním srovnání jde o více než dvojnásobek. Jiné, méně konzervativní metodiky docházejí k číslům až dvojnásobným.

I přes nepředvídatelnost geopolitické situace pro Strnada hovoří nasmlouvané zakázky CSG, které mají momentálně hodnotu přesahující 270 miliard korun. Dá se tedy počítat s tím, že jeho byznys případné uklidnění bezpečnostní situace ustojí. Skutečně uchopitelné ocenění trhem ale může přijít brzy. Objevily se totiž spekulace, že by Strnad CSG mohl chtít dovést na burzu.

Sedmnáctou příčku v žebříčku nejbohatších Čechů obsadil Martin Drda s rodinou. Skupina STV Group, kterou Drda vlastní napůl se svou maminkou Ludmilou, má díky továrně v Poličce jako jediná firma na území České republiky v portfoliu výrobu velkorážové munice. Právě ta je v návaznosti na Ukrajinu nejpoptávanějším druhem střeliva, které se prodává za jednotky tisíc eur za kus.

Kromě toho, že Drda plánuje muniční výrobu v Poličce dále rozšiřovat, je skupina výrazněji aktivní i na poli pozemní techniky. Opravuje a modernizuje bojová vozidla pěchoty i tanky, v budoucnu má v plánu investovat i do výroby vlastního bojového vozidla.

V tomto kontextu se vyplatí sledovat další dění ve společnosti Tatra Trucks, kterou většinově vlastní Michal Strnad. Právě Drdova STV, Strnadova přímá konkurence, si v ní totiž pořídila 17,5procentní podíl. Forbes ocenil Drdovo jmění na 29,7 miliardy korun.

Zatímco Drda byl ještě loni v žebříčku miliardářů nováčkem, René Holeček, hlavní akcionář Colt CZ Group, je jeho dlouholetým členem. Holečkova zbrojní říše je řízena z Česka, její velká část ale leží v Americe.

Produkce Drdova impéria zahrnuje vše od výroby pistolí, pušek i útočných pušek až po malorážovou munici. O to se loni postarala zatím největší akvizice společnosti, během které do skupiny skoro za dvacet miliard korun přibyla vlašimská munička Sellier & Bellot.

Rene Holecek, Colt CZ Group, Rodinne firmy
info Foto Profimedia
René Holeček (uprostřed)

Část transakce zaplatil Colt z vlastních akcií, a celkový podíl Reného Holečka tak poměrně výrazně klesl, udržel si však stále kontrolu. A především na tom stejně vydělal: hodnota akcií se letos dostala na historické maximum. Holečkovo jmění Forbes ocenil na 25,1 miliardy korun.

To Richard Háva a jeho Omnipol na pozici třicet dva jsou orientovaní trochu jiným směrem než zbylí tři zbrojaři. Háva už před lety chytře vsadil spíš na technologie kolem vzdušných sil a protivzdušné obrany, přičemž hlavním assetem je v tuto chvíli pardubická ERA, výrobce pasivních radarových systémů. Ta generuje miliardové zisky, a momentálně tak tvoří tahouna hospodářských výsledků celé skupiny.

info Foto Omnipol

To ale i díky fungujícím synergiím. ERA plánuje do dalších let navázat ještě užší výrobní vztahy s Mesitem, výrobcem elektronických systémů. Přelomový projekt chystá také ve spolupráci s Aircraft Industries – jeden z pasivních sledovacích systémů by firmy měly společně dostat do vzduchu.

Oba podniky patří taktéž pod Omnipol a Háva si na jejich synergiích zakládá. Kromě toho drží zhruba pětinový podíl v Aeru Vodochody. Forbes jeho jmění odhadl na 16,5 miliardy korun.

The post Zbrojaři na vzestupu. Vedle Strnada jsou mezi top českými miliardáři další tři appeared first on Forbes.

Pokračovat na celý článek