Venkovní „třicítkové“ teploty pro pracovníky Pražské zvířecí záchranky neznamenají dovolenou ani úbytek výjezdů, ba naopak. O tom vypovídá například 2. červenec, kdy v neúnosném vedru – v autě měla 37 °C v autě – pracovnice zvířecí záchranky Kateřina Landová najezdila za dvanáct hodin za volantem 250 kilometrů, aby pomohla patnácti zvířatům v akutní nouzi. A k tomu měla desítky dalších zásahů.
ČTĚTE TAKÉ: Lidé je opustili či týrali. Sára s Ivetou kočkám dávají druhou šanci a prosí o pomoc
„Na záchrance pro divoká zvířata se střídáme dvě, může se ale stát, že jedna z nás občas potřebuje na den volno. Uprostřed sezóny a v tomhle parnu je to ovšem na jednoho dost zápřah,“ přiznala Landová.
Záchranka řeší desítky hovorů denně
Na zvířecí záchrance – provozované v Praze a okolí Českým svazem ochránců přírody – pracuje již pět let. Nápor, kterému nyní čelí, však nepamatuje.
„Jsou případy, kdy s trochou pomoci dispečera po telefonu dokáží sami nálezci zvířeti v nouzi pomoci, a to velmi efektivně. Je to podobné, jako když voláte na 155: Včasná pomoc a odborná rada jsou mnohdy rozhodující. Pokud se na tom tak domluvíme a nálezci jsou ochotní zajištěného pacienta přivézt do záchranné stanice, ušetří nám mnoho času a energie, kterou můžeme věnovat případům, které se bez odborného zásahu neobejdou,“ řekla k desítkám telefonátů Landová.
Jeden takový případ byl na začátku července hlášen z dálnice D6 u sjezdu na Jeneč. Muž v dodávce si všimnul po vozovce pochodující kachny s šesti kachňaty. Podařilo se mu bezpečně zastavit a situaci nahlásit na centrální dispečink pro záchranné stanice.
MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Ruská zápasnice nechala orangutana v zoo kouřit elektronickou cigaretu. Video pobouřilo sítě
Nejrychleji byla na výjezd připravena Pražská zvířecí záchranka, s níž se nahlašovatel domluvil, že vyčká na její příjezd a kachňata, která ještě neuměla létat, pochytá, aby byla v bezpečí.
Jedno mládě v nádrži, druhé u kanálu
Na místě se následně ukázalo, že kachní matka má jedno mládě v hluboké, zavodněné nádrži bez možnosti úniku. Nádrž navíc byla plná měkkého bahna, které odchyt komplikovalo.
Další mládě se podařilo dohledat podle slabého pípání na druhé straně dálnice díky kanálu, který naštěstí volání kachněte šikovně zesiloval. Dohromady bylo zajištěno osm kachňat.
Pokus o odchyt matky se ovšem ani po hodině a půl nedařil. Byla velmi plachá, odlétala a ke kachňatům se nechtěla ani přiblížit, hrozilo i sražení autem. „Mrzí mě to. Vyzkoušeli jsme všechny způsoby lákání a pastí, okolí dálnice nám však nedávalo moc prostoru. Kdyby se ji podařilo chytit, stačilo by rodinku odvézt na rybník a společně vypustit. Nejspíš to byla prvorodička, ty bývají hodně plaché a mateřské pouto je slabší,“ popsala záchranářka.
Ze zásahu má proto smíšené pocity. „Navzdory všemu jsem ale ráda, že se kachňata podařilo dohledat snad všechna a nebudou pomalu umírat někde v kanále, kde by si jich nikdo nevšiml,“ doplnila. Z místa záchranáře nakonec vyhnalo úmorné polední slunce a další telefonáty s prosbou o výjezd.
Náklady pomáhá hradit Praha i dárci
I v takto náročných dnech motivují činnost Pražské zvířecí záchranky pozitivní ohlasy od lidí, kteří pomoci divokým zvířatům v nouzi fandí. Mnozí pomáhají i finančně s náklady na pohonné hmoty, které jsou v sezóně vysoké.
Provoz Pražské zvířecí záchranky stojí denně 5 000 korun, tedy 1 825 000 korun ročně. V roce 2025 na něj přispěly Hlavní město Praha a městské části Praha 4, Praha 5, Praha 7 a Praha 12 celkovou částkou 253 000 korun. Zbylé finance hradí Český svaz ochránců přírody a laskaví dárci.
A jak den zvířecí záchranky pokračoval? „Dál psát nemohu, pořád mi někdo volá a musím pro sýkorku do Pikovic...“ končí Landová. Dny zvířecích záchranářů jsou skutečně náročné.
MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Toulavý los si získal srdce Čechů. Čtenáři mu v anketě vybrali originální jméno