Úterý 01. červenceSvátek má Venku je 27 °C, Jasno

Zombie houba z doby dinosaurů: V jantaru byl objeven pradávný parazit, který ovládal hmyz

CNN Prima News Před 5 hodinami

Kus 99 milionů let starého jantaru uchoval mouchu a larvu mravence, z jejichž těl vyrůstá plodnice takzvané „zombie houby“. Jde o nejstarší případ bizarního přírodního jevu, při kterém houboví paraziti ovládnou těla svých hostitelů a nakonec je zabijí.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Turisty v Chorvatsku znovu ohrožují „ohniví červi“. Objevují se často u populárních ostrovů

„Jantar nám dává příležitost vizualizovat starodávné ekologické vztahy zachované ve fosiliích,“ řekl podle CNN Yuhui Zhuang, doktorand na Institutu paleontologie na Yunnan University v jihozápadní Číně.

Podobných fosilií je jen několik

„Tyto dvě fosilie jsou velmi vzácné, alespoň mezi desítkami tisíc exemplářů jantaru, které jsme viděli, a jen u několika z nich se zachoval symbiotický vztah mezi houbami a hmyzem,“ dodal Zhuang, hlavní autor studie o fosiliích, která byla publikována v časopise Proceedings of the Royal Society B: Biological Sciences.

Zhuang a jeho kolegové pojmenovali dva dosud neznámé druhy starověkých hub rodu Ophiocordyceps na základě svého výzkumu jantaru, při kterém pomocí optických mikroskopů studovali drobné kousky jantaru a pomocí mikropočítačové tomografie vytvářeli 3D obrazy hmyzu napadeného houbami.

První z nich, pojmenovaný Paleoophiocordyceps gerontoformicae, našli na mravenci a druhý, Paleoophiocordyceps ironomyiae, na mouše. Některé druhy hub rodu Ophiocordyceps, které dnes loví mravence, jsou známé jako „houby zombie mravenců“, protože houbový parazit může manipulovat chováním svých hostitelů ve svůj prospěch. Tento jev inspiroval videohru, na které je založen televizní seriál HBO The Last of Us.

„Objev těchto dvou fosilií naznačuje, že suchozemské ekosystémy byly již velmi komplexní a že zejména rod Ophiocordyceps mohl začít působit jako predátor hmyzu a regulovat populace určitých skupin,“ uvedl Zhuang.

Zombie houby tehdy a dnes

Podle londýnského Přírodovědného muzea dnes parazitické houby, známé také jako entomopatogenní, infikují širokou škálu skupin hmyzu, včetně mravenců, much, pavouků, cikád a brouků.

V případě mravenců se spora houby Ophiocordyceps dostane na jeho hlavu, přes slabé místo v exoskeletu pronikne do mozku a převezme nad ním kontrolu, aby usnadnila své šíření, uvedl Conrad Labandeira, vedoucí vědec a kurátor fosilních členovců ve Smithsonianově přírodovědném muzeu ve Washingtonu.

Druh Paleoophiocordyceps podle něj pravděpodobně zombifikoval své hostitele podobným způsobem. „Zdá se, že mravenci byli z nějakého důvodu brzy terčem zombifikace a v současné době jsou hlavními hostiteli této parazitické houby,“ řekl Labandeira. Dodal, že mouchy jsou dnes těmito parazitickými houbami zasaženy jen zřídkakdy, což činí zkamenělý exemplář obzvláště zajímavým.

Druh houby, který infikoval prehistorického mravence, může být předkem houby zombie mravenců, řekl spoluautor studie João Araújo, kurátor mykologie a odborný asistent v Dánském přírodovědném muzeu.

Doposud bylo objeveno velmi málo exemplářů starověkých parazitických hub, takže o jejich evoluci je známo jen velmi málo. Oba hmyzí jedinci byli pravděpodobně zabiti houbami a uvízli v lepkavé pryskyřici stromu, která nakonec vytvořila jantar, dodal Araújo s tím, že většina entomopatogenních hub zabíjí své hostitele, aby vytvořila plodnice.

„Bylo fascinující vidět, že některé podivnosti přírodního světa, které pozorujeme dnes, byly přítomny i v době rozkvětu dinosaurů,“ řekl spoluautor studie Edmund Jarzembowski, profesor a vědecký pracovník londýnského Přírodovědného muzea.

Obavy o původ jantaru

Tato fosilie je nejnovějším nálezem z bohatých jantarových polí v Myanmaru. Zatímco jantarové fosilie patří v posledních letech k nejzajímavějším nálezům paleontologie, objevily se etické obavy ohledně původu jantaru z oblasti zmítané občanskou válkou. Zhuang uvedl, že fosilie pocházejí z jantarových trhů v Myanmaru.

Studie uvádí, že vzorky byly získány před rokem 2017 a podle autorů nijak nesouvisí s ozbrojeným konfliktem ani etnickými spory.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Obec na Lounsku terorizují přemnožení mývalové. Radnice požádala o pomoc myslivce

Pokračovat na celý článek