Pondělí 05. květnaSvátek má Venku je 9 °C, Oblačno

Zůstanou vagnerovci v Bachmutu? Máme slíbeno vše, co potřebujeme, tvrdí Prigožin

CNN Prima News Před 1 rokem

„Bylo nám řečeno, že můžeme v Bachmutu jednat tak, jak uznáme za vhodné. Máme slíbeno tolik střeliva a zbraní, kolik budeme potřebovat, abychom mohli pokračovat v dalších akcích,“ prohlásil Prigožin na Telegramu. Záznam této řeči se začal šířit i na Twitteru. Prigožin nepřímo potvrdil, že Vagnerova skupina bude v bojích u Bachmutu pokračovat.

Ruské ministerstvo obrany podle Prigožina pověřilo generála Sergeje Surovikina, aby fungoval jako prostředník mezi Vagnerovou skupinou a ruským vedením. Surovikin velel ruskému krvavému tažení na Ukrajině několik měsíců, než převzal celkové velení náčelník ruského generálního štábu Valerij Gerasimov.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Rvačka delegátů. Rus s Ukrajincem se do sebe pustili kvůli vlajce, video obletělo svět

Velitel vagnerovců ještě před pár dny tvrdil, že se jeho žoldnéři stáhnou ze zmíněného doněckého města k 10. květnu. Krátce předtím se v jiném videu zveřejněném na Telegramu tvrdě opřel do šéfa resortu obrany Sergeje Šojgua a zmíněného Gerasimova. Oběma mužům sprostě nadával právě kvůli nedostatku dodávek munice.

Zároveň Prigožin přiznal katastrofální ruské ztráty u Bachmutu. „Šojgu a Gerasimov jsou zodpovědní za desítky tisíc mrtvých a zraněných,“ kritizoval.

Mlýnek na maso a zápalné bomby

Rusko se snaží obsadit Bachmut už řadu měsíců. Bitva o toto východoukrajinské město je vzhledem ke své povaze známá také jako „mlýnek na maso“. Jde o vůbec nejkrvavější střet od začátku ruské invaze v únoru 2022. Kvůli ruskému bombardování a pouličním bojům z Bachmutu nezbylo téměř nic.

Rusové údajně začali Bachmut ostřelovat zakázanými fosforovými bombami a zápalnou municí. Vyplývá to alespoň z hlášení ukrajinských sil speciálních operací (SOF) i ministerstva obrany. Ukrajinci zveřejnili letecké záběry z Bachmutu, podle kterých se zdá, že v rozbombardovaném doněckém městě během páteční i sobotní noci vypukl gigantický požár.

Použití dělostřelecké munice s bílým fosforem je považováno za válečný zločin. Vytváří rychle se šířící požáry, které lze těžko uhasit. Nelze nezávisle ověřit, zda Rusko v Bachmutu skutečně používá přímo zbraně na fosforové bázi, může také jít o určitou formu zápalné munice, jejíž užití ve městech a jejich okolí mezinárodní právo rovněž zakazuje.

Pokračovat na celý článek