Čtvrtek 29. květnaSvátek má Venku je 11 °C, Skoro Zataženo

AI, drony, krypto i zbraně. Synové Donalda Trumpa rozjeli byznys ve velkém

Forbes Před 1 dnem

Donald Trump mladší a Eric Trump se během prvního funkčního období svého otce neúspěšně snažili rozjet nové podniky. Teď ale vidí příležitosti všude: v licencování, pohostinství, zbraních, maloobchodu. A co je možná nejdůležitější – v oblasti kryptoměn.

Na začátku května, při slavnostním představení nejnovějšího hotelu Trump Organization v Dubaji, nešetřil Eric Trump superlativy. Budova prý bude „nejlepším hotelem v celém Perském zálivu“ a „překoná naprosto všechny rekordy“. Místní developeři, kteří zaplatili za využití Trumpova jména, byli podle něj „nejlepší partneři na světě“, předseda představenstva společnosti zase „blízký přítel“.

Zájemci si navíc mohou jednotky koupit i kryptoměnou – a stát se tak součástí „digitální revoluce“.

Všechno to jsou skvělé zprávy pro další pokračovatele rodu Trumpů – dědice rodiny, která už po generace ovládá umění přehánět. Dnes tento talent uplatňuje v nejvíce nafouknutém odvětví světa: v kryptoměnách. Právě tento tah se ukázal jako velmi výnosný.

Odhadované jmění Erica Trumpa a jeho bratra Dona juniora se před opětovným nástupem jejich otce do úřadu pohybovalo někde kolem padesáti milionů dolarů na osobu. Z nedávných kryptoměnových projektů, pokud by se jejich otec rozhodl podělit se s nimi byť jen o malou část svých výnosů, by mohl každý z nich vydělat dalších zhruba dvacet milionů dolarů.

Trumpovi synové prorazili také do datových center, do zbrojního průmyslu, do dronů, a dokonce založili i soukromý klub ve Washingtonu, D.C., kde blízkost prezidenta představuje příležitost k zisku.

Pro nejstarší syny Donalda Trumpa, kteří byli dlouhá léta podřízeni svému dominantnímu otci, je to něco jako vstup na scénu. Ačkoli formálně během prvního prezidentského období jeho realitní impérium řídili, byli tehdy do značné míry svázáni etickými závazky, které jejich otec při nástupu do funkce přijal.

„Naložili jsme si na sebe spoustu povinností, ale v podstatě jsme za to nezískali žádné uznání,“ postěžoval si Donald Trump mladší v roce 2018 pro americkou televizi CNBC-TV18 při návštěvě Indie. Právě tam prodával luxusní byty se sloganem „Trump je tady“.

Trump mladší se postupně přesouval spíše k politickému byznysu – psal knihy v duchu hnutí MAGA, založil konzervativní vydavatelství a nakonec spustil vlastní politický podcast s názvem „Triggered“. Nyní, v druhém prezidentském období Donalda Trumpa, už se údajné oddělení byznysu od politiky vytratilo. A Trumpovi potomci vydělávají víc než kdy dřív. 

Podíl, který synové prezidenta získali z jeho nedávných kryptoměnových aktivit, je obtížné přesně určit – zároveň ale možná jde o jejich nejvýnosnější zdroj příjmů. Ve společnosti World Liberty Financial, nejasně definovaném kryptoprojektu spuštěném měsíc před volbami, jsou Donald Trump mladší., Eric i nejmladší Trumpův syn Barron uvedeni jako „ambasadoři Web3“.

Takzvaný „zlatý dokument“ spojený s tímto projektem naznačuje, že rodina Trumpových má nárok na 75 procent veškerých výnosů po překročení hranice třiceti milionů dolarů. Rozdělení mezi jednotlivé členy však blíže neurčuje. Od listopadu prudce vzrostl objem prodaných tokenů, který nyní přesahuje 550 milionů dolarů. 

V minulosti si prezident z podobných rodinných projektů ponechával téměř osmdesát procent, zbytek pak připadl dětem, které si ho mezi sebou rozdělily. Pokud by Donald Trump junior a Eric každý obdrželi například sedmiprocentní podíl, mohli si podle propočtů magazínu Forbes přijít každý zhruba na osmnáct milionů dolarů.

Podobný podíl z výnosů memecoinu $TRUMP, který byl spuštěn v lednu, jim mohl vynést dalších zhruba osm milionů. Na žádost o komentář Trump Organization nereagovala. 

Ne všechny nové podniky bratrů Trumpových se točí kolem blockchainu. Jen týden po vítězství svého otce ve volbách oznámil Donald Trump mladší, že se stává partnerem ve společnosti 1789 Capital, což je venture kapitálová firma napojená na takzvanou „paralelní ekonomiku“, tedy na podniky, které se snaží nabídnout konzervativní alternativy k zavedeným značkám.

Jeho podíl v této firmě, která údajně získala přes 700 milionů dolarů (z toho 550 milionů až po volbách), zůstává nejasný. 

Dne 27. listopadu loňského roku se Trump mladší stal poradcem společnosti Unusual Machines, která se zabývá výrobou dronů, a za svou účast získal 200 tisíc akcií. Poté, co se o jeho angažmá dověděla veřejnost, vyskočila cena akcií téměř desetkrát, na více než osmnáct dolarů. Od té doby šla sice opět dolů, ale i při současné obchodní ceně necelých pěti dolarů má 200 tisíc akcií Trumpa mladšího hodnotu přibližně jeden milion dolarů.

V prosinci se Trump mladší stal členem správní rady společnosti PublicSquare, která se prezentuje jako „anti-woke“ konkurent Amazonu. Prezidentův syn byl konzultantem společnosti již od srpna 2024. Vydělával 42 tisíc dolarů měsíčně a k tomu dostával i akcie.

V prosinci uvedl, že vlastní přes 500 tisíc akcií, jejichž hodnota dnes přesahuje jeden milion dolarů. V lednu se navíc stal poradcem společnosti Kalshi, provozující online platformu pro sázky na vývoj událostí. Komise pro komoditní futures podle dostupných informací v květnu stáhla s firmou dlouhodobě vedený spor.

Po nástupu jejich otce do funkce se otevřely ještě lukrativnější možnosti. Patří mezi ně například společnost Dominari Holdings, k jejímuž poradnímu sboru se oba bratři připojili letos v únoru.

Tato veřejně obchodovaná společnost s tržní kapitalizací pouhých sedmdesát milionů dolarů podepsala smlouvu s Trumpovými syny s odkazem na jejich „neocenitelné vedení a strategický vhled“ do „rychle se vyvíjejícího“ odvětví umělé inteligence a datových center.

Jejich jmenování přišlo jen pár týdnů poté, co administrativa Donalda Trumpa oznámila investice v řádu miliard dolarů právě do těchto dvou odvětví. Z dokumentů podaných Komisi pro cenné papíry (SEC) vyplývá, že Donald Trump mladší a Eric dostali díky svým poradenským funkcím každý milion akcií a dalších více než 200 tisíc akcií si koupili, takže od čtvrtka vlastní každý z nich podíl v hodnotě asi 5,8 milionu dolarů. 

Budoucnost vypadá slibně. Trump mladší nyní působí jako konzultant pro GrabAGun, online prodejce střelných zbraní, který se snaží o SPAC fúzi s jinou firmou propojenou s investorem Omeedem Malikem. Pokud se transakce uskuteční, získá prezidentův syn tisíc akcií – pod burzovním symbolem „PEW“.

Spac fúze

SPAC (Special Purpose Acquisition Company) je společnost založená za účelem převzetí firem a slouží ke zrychlenému uvedení společnosti na burzu. Zpočátku jde o veřejně obchodovatelnou společnost, která v okamžiku uvedení na burzu nevyvíjí žádnou vlastní aktivitu. Vydáním akcií získá tato společnost kapitál pro akvizici privátně vlastněné společnosti, kterou považuje za perspektivní.

Eric v březnu spoluzaložil American Bitcoin, kryptoměnový projekt, který se aktuálně slučuje s veřejně obchodovanou firmou Gryphon, zabývající se těžbou kryptoměn. Eric po oznámení transakce řekl: „Je to tak nějak všechno, co mám v životě rád: Amerika a bitcoin.“ Ve stejném měsíci se navíc stal členem poradního sboru japonské kryptoměnové společnosti.

Ani jeden z bratrů samozřejmě nezapomněl na Trump Organization. Jejich dlouhodobé snahy o rozšíření značky do zahraničí nyní výrazně zesílily – tentokrát už bez tolika etických pravidel, která si dříve sami nastavili. Oba navíc tradičně získávají podíl z licenčních smluv.

V průběhu několika posledních týdnů Trump mladší objížděl evropské metropole, kde se účastnil byznysových a kryptoměnových akcí, zatímco Eric oznámil stavbu nového hotelu pod značkou Trump ve Spojených arabských emirátech a věnoval se propagaci plánovaných projektů v Ománu a Saúdské Arábii.

„Nebudu prozrazovat žádné novinky,“ řekl Eric Trump publiku ve Spojených arabských emirátech, „ale myslím, že nás ještě několik dalších čeká.“

The post AI, drony, krypto i zbraně. Synové Donalda Trumpa rozjeli byznys ve velkém appeared first on Forbes.

Pokračovat na celý článek