Ústav organické chemie a biochemie (ÚOCHB) slavnostně otevře v pátek 18. října svou pobočku v americkém Bostonu. Tento krok přibližuje ústav k nejprestižnějším vědeckým institucím světa, včetně Harvardovy univerzity, MIT a Boston Medical Center.
Za oceán expanduje jako vůbec první ústav Akademie věd ČR, což mu umožní být přímo v epicentru nejnovějších trendů v biomedicínském výzkumu. Podobná iniciativa je unikátní nejen v Česku, ale i v rámci celé Evropy.
Založení laboratoře s logem českého ÚOCHB ve Spojených státech představuje významný krok pro rozvoj tuzemské vědy. V srdci biotechnologického výzkumu bude totiž představovat české vědecké projekty, a to nejen z mateřského ústavu.
Bostonská pobočka ÚOCHB má ambici stát se přední základnou české vědy v zahraničí, přičemž zde bude působit i zástupce z dceřiné společnosti IOCB Tech, zaměřený na transfer technologií. Jeho úkolem bude mimo jiné hledat americké investory pro české výzkumné projekty.
„O zřízení pobočky v USA přemýšlíme dlouhodobě,“ vysvětluje ředitel ÚOCHB Jan Konvalinka.
„Z původně zvažované Kalifornie jsme se přesunuli na východ USA, protože naším zájmem je být tam, kde je co možná největší koncentrace lidí ochotných podporovat vědu. Přímý kontakt na potenciální investory je pro naše spin-offy a aplikovaný výzkum k nezaplacení,“ přibližuje profesor.
„V biomedicínském výzkumu dnes není jedničkou Kalifornie, ale jednoznačně Boston a celá oblast kolem Massachusetts. ÚOCHB se chce stát silným hráčem, jasně rozpoznatelným na vědecké mapě světa,“ dodává.