Britskému hlavnímu městu Londýn se stále daří lákat nejvíce přímých zahraničních investic do finančních služeb ve srovnání s dalšími evropskými městy. Podíl Británie na nových projektech loni dosáhl nejvyšší úrovně za posledních deset let. Druhé místo obsadila Paříž, vyplývá z průzkumu společnosti Ernst & Young.
Londýn si loni zajistil jednaosmdesát projektů, což je o šestasedmdesát procent více než v předchozím roce. Byl to také více než dvojnásobek proti druhé Paříži, která naopak zaznamenala pokles nových projektů, a to o jedenáct procent, uvedla s odkazem na průzkum agentura Bloomberg.
Průzkum mezi 900 osobami s rozhodovací pravomocí ale také ukázal, že francouzské metropole si pomalu získává oblibu mezi investory a že v příštích letech by mohla ohrozit dominanci Londýna.
I přes náročné makroekonomické podmínky a geopolitickou nejistotu „stabilita britského sektoru finančních služeb zajistila, že důvěra zahraničních investorů zůstává silná,“ uvedla partnerka EY pro finanční služby Anna Anthonyová. Upozornila však na konkurenci jak z Evropy, tak ze vzdálenějších center v zahraničí.
Výsledky průzkumu ukázaly, že investoři stále považují Británii za spolehlivé místo pro podnikání, i když brexit a slabý výkon londýnských akciových trhů vyvolaly obavy o jeho konkurenceschopnost.
Objem obchodování se v posledních letech propadl, podle údajů Bloombergu připadá na londýnskou burzu jen přes dvě procenta z dvanácti miliard dolarů (272,6 miliardy korun) získaných loni z primárních nabídek akcií. To je nejnižší podíl za několik desetiletí.
Celá Británie si loni zajistila celkem 108 projektů ze sektoru finančních služeb, zatímco v roce 2022 jich bylo šestasedmdesát. Výrazně tak předstihla další evropské destinace. Druhá Francie získala devětatřicet projektů a třetí Německo osmatřicet projektů.
Francie se od brexitu snaží prezentovat jako atraktivní alternativa k londýnské City. Loni však počet projektů v zemi ve srovnání s rokem 2022 klesl o třináct procent. V horizontu příštích tří let však investoři zařadili Paříž před Londýn jako nejatraktivnější evropské město pro budoucí finanční investice. Řada velkých hráčů z Wall Street se o Paříži vyjadřuje jako o dalším velkém finančním centru v Evropě.