Pondělí 28. dubnaSvátek má Venku je 20 °C, Polojasno

Callisto: Bitva miliardáře a kryptotěžaře o ztroskotaný projekt za stamiliony

Investigace.cz Před 3 měsíci

Ambiciózní český kryptoprojekt Callisto měl přinést průlom v digitálních technologiích. Navzdory stamilionovým investicím a spolupráci s významnými partnery se však rozpadl pod tíhou nenaplněných očekávání a právních sporů. Klíčovými aktéry dramatického scénáře jsou kryptotěžař Vladimír Vencálek a miliardář Petr Otava, jejichž spolupráce se změnila v otevřený konflikt na půdě soudních síní. Zklamaní investoři chtějí zpět své peníze, zatímco ve vzduchu stále visí nezodpovězená otázka – kdo je v tomto příběhu podvodník a kdo podvedený?

K tomuto tématu připravujeme podcast Odposlech.

Podcast Odposlech investigace.cz odebírejte zde.

Když v roce 2020 Vladimír Vencálek, jeden z nejznámějších českých těžařů Bitcoinu, přišel s novým projektem Callisto, rozvířil tím vody české kryptoměnové scény. Jeho vize zahrnovala výstavbu moderních datových center, poskytování služeb kybernetické bezpečnosti, prodej virtuálního umění NFT, a dokonce i expanzi do oblasti videoher. Celý projekt měl stát na blockchainu, tedy decentralizované digitální databázi, kterou neřídí žádná centrální autorita. To znamená, že transakce ani správa financí nespadají pod jeden subjekt, uživatelé zkrátka interagují mezi sebou. Vencálek chtěl zájemcům nabízet i kryptoměnu Callisto (CLO). Přestože se hned od počátku našli skeptici, kteří k tomuto byznysplánu přistupovali s nedůvěrou, vypadalo to, že Callisto by mohlo českou kryptokomunitu posunout do nové éry.

Inovativní podnikatelský záměr si získal podporu významných investorů. Mediální zájem a spolupráce s novináři popularitu projektu jen zvyšovaly. „Pustili jsme se do masivních investic a vývoje vlastních aplikací. Jedna z nich, decentralizovaná burza Soy Finance, (jedním subjektem nespravovaná, pozn. red.), jež běžela na blockchainu Callisto a sloužila k obchodování s kryptoměnami, dosáhla nečekaného úspěchu – v roce 2022 vykázala obrat ve výši sta milionů dolarů, což je u startupu téměř zázrak,“ tvrdí Vencálek.

Zázrak se ale nakonec nekonal. Z původního velkolepého záměru zůstala nedostavěná datová centra, promarněné státní dotace a kryptoměna s téměř nulovou hodnotou. A jelikož vizionářské plány vzaly za své, desítky menších investorů, kteří do projektu vložili celkem desítky milionů korun, své peníze už možná nikdy neuvidí. Z obchodních partnerů se navíc staly dvě znesvářené strany, jež se vzájemně obviňují z podvodů. Hlavní investor navrhl poslat Vencálkovu společnost na výstavbu datových center do insolvence, Městský soud v Praze však ani po více než roce ve věci stále nerozhodl – za pravdu tak zatím nedal ani jedné straně.

Callisto v rukou českého kryptotěžaře

Callisto má své kořeny v prominentní kryptoměnové síti Ethereum. Ta se v roce 2016 rozdělila na dvě různé kryptoměny – jednou z nich bylo Ethereum Classic, za nímž stál ruský hacker známý pouze pod přezdívkou Dexaran. Posledně jmenovaný o dva roky později založil se svými spolupracovníky digitální kryptoplatformu Callisto Network a digitální měnu Callisto (CLO). Ta se ale nikdy příliš neujala a její hodnota dlouhodobě klesala.

Kryptoměna zrozená z popela Etherea

Síť Ethereum a stejnojmenná kryptoměna se v roce 2016 rozštěpily po události známé jako DAO hack. Dodnes neznámý hacker či skupina hackerů tehdy využili chyby v systému DAO, jedné z prvních autonomních organizací, jež používaly ke svému fungování blockchain Ethereum, a odčerpali zhruba třetinu z její celkové hodnoty. V důsledku této události utrpěla síť Ethereum ztráty ve výši zhruba šedesáti milionů dolarů a rapidně tím klesla hodnota stejnojmenné kryptoměny.

 

Posléze došlo k rozdělení původní sítě na Ethereum (ETH) a Ethereum Classic (ETC) neboli dvě různé digitální měny, přičemž každá se vydala svou vlastní cestou. ETH byla majoritní kryptoměna očištěná od veškerých transakcí, které proběhly po útoku na systém DAO. Naopak menší komunita těžařů a investorů, jež odmítla razantní zásah do samotné podstaty fungování kryptoměn –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ tedy že jakákoli událost na blockchainu je nevratná –,⁠⁠⁠⁠⁠⁠ se sdružila okolo ETC. „Na jednu stranu tady byla skupina lidí, která se chtěla vrátit v čase. To je současné Ethereum, jak ho známe. Na druhé straně barikády stáli srdcaři z Etherea Classic, kteří tvrdili: jednou jsme nastavili pravidla a někdo je využil, přečetl si kód a našel v něm chybu, která tam být neměla. Ale je to otevřená síť a my musíme její pravidla respektovat,“ vysvětluje ekonom a jeden z předních českých odborníků na kryptoměny Dominik Stroukal.

 

Mezi ústřední postavy Ethereum Classic patřil mimo jiné i zmíněný Dexaran, anonymní ruský hacker, vývojář a bezpečnostní inženýr. Podle některých teorií stál za útokem na síť Ethereum právě on. Dexaran pak v roce 2018 spolu se softwarovým inženýrem Yohanem Graterolem založili decentralizovanou platformu Callisto Network a digitální měnu Callisto (CLO). Přestože Callisto běželo na zdrojovém kódu Etherea a od svého původce se osamostatnilo, hodnota kryptoměny se od jejího spuštění postupně propadala.

Navzdory tomu, že hodnota CLO byla na burze nízká, projevil o Callisto Network zájem Vladimír Vencálek: „Projekt byl technologicky v pohodě, kluci (Dexaran a jeho kolegové, pozn. red.) byli šikovní vývojáři, ale měli nulový marketing a absolutně jim chyběl obchod. Já a moji spolupracovníci jsme byznys uměli a byli jsme schopni do toho vtáhnout lidi,“ popisuje Vencálek svůj úmysl vytvořit okolo Callista komunitu uživatelů, jejichž aktivita by zajistila úspěch projektu.

Callisto Network se proto v roce 2020 spojilo s jeho společností Invictus mining a tak vznikla tuzemská vývojářská společnost Callisto Enterprise. V Invictus mining později získal podíl také podnikatel a spoluzakladatel přepravní firmy ČD Cargo Zbyněk Kareš. České Callisto současně nadále spolupracovalo s mnoha vývojáři, programátory a manažery z původního Callisto Network, včetně již zmíněného Dexarana.

Vencálek byl v té době díky úspěšné těžbě Bitcoinu již známou postavou na české kryptoměnové scéně. Vystupoval na konferencích, přednášel ve školách, uváděl podcast Kryptokec a byl i pravidelným návštěvníkem Paralelní Polis, české kdyptomekky. Záměr, který měl s Callistem, však vyvolal smíšené reakce: „Když Vláďa přijel na bitcoinovou konferenci a začal tam vyprávět o Callistu, lidé ho vypískali. Celý jeho koncept totiž šel proti samotné podstatě toho, proč těžíme Bitcoin, tedy že je decentralizovaný a nikdo jej neřídí. U Callista to však bylo jinak – téměř veškerý proces těžby probíhal pod kontrolou jednoho subjektu, který krypto tím pádem de facto ovládal,“ říká ekonom a kryptotěžař Dominik Stroukal. Podle něj byla velká část kryptokomunity od samotného začátku vůči Vencálkově počínání skeptická.

Přesto se Vencálkovi s pomocí jeho spolupracovníka a dalšího známého kryptotěžaře Karla Fillnera dařilo projekt postupně budovat a rozvíjet. Jeho firmy Invictus mining a Invictus development úzce spolupracovaly s blockchainem Callisto. Zatímco první citovaná společnost se zaměřila především na těžbu a obhospodařování kryptoměny CLO, druhá firma a její dceřiné společnosti měly sloužit k výstavbě moderních datacenter. Datacentrum je fyzické úložiště vybavené specializovanými zařízeními, jež jsou určeny k přechovávání a zpracovávání velkého objemu dat.

Z Callista se v podstatě stal holding, jenž zastřešoval celou plejádu jiných společností působících v oblasti vývoje softwaru, počítačové grafiky a dalších informačních technologií. Vencálek se mimoto chtěl prosadit také v oblasti počítačových her a obchodování s digitálním uměním, takzvaným NFT (anglicky „non-fungible token“, nezaměnitelný token).

Struktura vazeb firem a dalších aktérů ve vztahu k projektu CallistoStruktura vazeb firem a dalších aktérů ve vztahu k projektu Callisto | Zdroj: Lenka Matoušková

Syn uhlobarona vsadil na datacentra

„Během asi dvou a půl roku jsme spolu s mými kolegy do projektu vložili zhruba sto milionů z vlastních prostředků. Myslím, že by vše fungovalo podle očekávání, kdybychom na přelomu loňského roku nebyli postaveni před neřešitelnou situaci, kdy nám Otava ze dne na den zastavil financování,“ tvrdí Vencálek.

Petr Otava, podle časopisu Forbes jeden z nejbohatších Čechů, je mimo jiné majitelem průmyslově-obchodní skupiny MTX Group, řadící se mezi nejvýnosnější české firmy. Právě prostřednictvím této skupiny podnikatel zahájil spolupráci s projektem Callisto. V dubnu roku 2022 oznámila MTX Group navázání spolupráce s Vencálkovým holdingem Invictus development a záměr investovat přes miliardu korun do výstavby tří datových center.

Sourozenecký spor o dědictví MTX

Petr Otava působil v MTX Group dlouho po boku svého otce, Petra Otavy staršího. Poté, co jeho otec v roce 2015 zemřel, se stal majitelem a ředitelem holdingu MTX Group. Neobešlo se to však bez jistých komplikací, jelikož Otavově sestře Simoně Otavové, která ve skupině rovněž aktivně působila, připadla po smrti otce šestina z celkového podílu. Tu odmítla bratrovi svěřit. „Odvolali mě z pozice finanční ředitelky, ve vlastní kanceláři mi vyměnili ze dne na den zámky, odpojili mi telefon, nepustili mě přes recepci…“ popisuje Otavová dění po otcově smrti v rozhovoru pro Forbes.

 

Po vleklých soudních sporech nakonec v roce 2022 odprodala svůj podíl Petru Matuškovi a Ladislavu Ornstovi, dlouholetým obchodním partnerům rodiny Otavových. Nový šéf MTX Group, Otava mladší, od nich podíl vzápětí odkoupil, a stal se tak stoprocentním majitelem celého holdingu.

„Pro každou průmyslovou skupinu jsou ochrana dat a kapacita jejich zpracování zásadní. Musíme mít pod kontrolou kyberbezpečnost a potřebujeme datový výkon na plánování a projektování výroby. Spolupráce s Vladimírem Vencálkem se tak zpočátku zdála být ideální příležitostí, jak spojit příjemné s užitečným,“ vysvětluje motivace MTX Group Otavův právník a obchodní partner Karel Ležatka.

Podle Vencálka proběhl vstup Petra Otavy do Callista ve chvíli, kdy s jeho investicí po předchozích vyjednáváních už nepočítal. Kryptotěžař jednal o potenciální spolupráci souběžně s několika dalšími českými společnostmi. V momentě, kdy už byl domluvený s jinými investory, se však ozval majitel MTX Group. „Během tohoto hovoru odsouhlasil Otava investici ve výši 330 milionů na datacentrum v Kladně. A protože se Kladno vyvíjelo docela slibně, záhy navrhl, ať se vykašlu na jiné spolupráce a uděláme spolu i datacentrum v Sokolově.“ vysvětluje Vencálek.

Z jeho dalších slov vyplývá, že spolupráce pouze s jedním investorem mu také připadala organizačně snazší. Petr Otava svou původní investici navíc zdvojnásobil. Podnikatel se začal rovněž zajímat o koupi obchodního podílu „supermatky“ celého holdingu, tedy společnosti Invictus development. A jelikož to Vencálek v té době nepovažoval za problematické, Otava spolu se Zbyňkem Karešem postupně navyšovali svůj podíl v holdingu. Zatímco Petr Otava v roce 2022 dosáhl podílu 24 %, Kareš o rok později získal skrze svou firmu kontrolu nad 49 % společnosti. Představa o zdánlivě ideální součinnosti partnerů se však měla záhy rozplynout.

Spolupráce s novináři a prodej digitálního umění

Vencálek disponoval technickým řešením a zároveň potřebnými investicemi pro svůj projekt. Aby však s Callisto uspěl, bylo nutné dostat jej do povědomí širší veřejnosti. Vencálek proto navázal kontakt s ekonomem a publicistou Miroslavem Motejlkem a ekonomickým novinářem a bývalým šéfredaktorem časopisu Instinkt Petrem Skočdopolem. Ti pak na svých webových stránkách od listopadu 2021 propagovali kryptoměnu CLO a související projekty jako burzu Soy Finance a NFT Callisto.

Tito novináři navíc do CLO sami investovali a ve spolupráci s projektem vznikla na jejich webu i tematická rubrika Krypto. „Náš kamarád Petr Otava nám řekl, že vložil peníze do nového českého projektu, který by pro nás mohl být zajímavý jednak novinářsky, ale i investičně,“ vysvětluje Skočdopole. Dále popisuje setkání s Vladimírem Vencálkem a jeho spolupracovníkem Karlem Fillnerem v Paralelní Polis, kde na něj prý oba zapůsobili tak, že „evidentně vědí, o čem mluví“. Proto se rozhodl navázat spolupráci, a to i přes varování svých partnerů z oblasti kryptoměn.

Sféru digitálního umění v projektu Callisto pak měla zastřešovat česká galerie Artefin, jež spravuje stejnojmenný fond zaměřený na nákup moderního umění. Galerie má své sídlo poblíž Prahy, v logistickém areálu Q Park Měšice. Areál i galerii Artefin spoluvlastní – dle evidence skutečných majitelů – podnikatelé Ladislav Ornst a Petr Matuška.

Podle Ladislava Ornsta se původní spolupráce zrodila tak, že členové týmů Artefin a Callisto se vzájemně potkávali na společenských akcích. Jelikož byl v té době potenciál NFT, ověřené digitální verze uměleckých děl, široce diskutovanou záležitostí ve světě umění, rozhodli se spustit zkušební projekt.

Ornst a Otava jsou zároveň obchodní partneři. Jejich předchozí společná činnost se týkala mimo jiné vodíkových technologií.

Velká vodíková jízda

 

Callisto nebyl jediný projekt, v němž se podnikatelé Otava a Ornst potkali. Kromě angažmá v galerii Artefin se Ornst dlouhodobě věnuje byznysu s vodíkem. Je bývalým ředitelem, spoluzakladatelem a jedním z majitelů české společnosti United Hydrogen, jež realizuje projekty z oblasti obnovitelných zdrojů energie a vodíku. V roce 2020 společnost provedla fúzi s Plug Power, americkou firmou vyvíjející vodíkové technologie pro zařízení a vozidla poháněná elektřinou.

 

V rámci sloučení obou společností United Hydrogen prodal novému obchodnímu partnerovi svou továrnu na vodík v USA za 65 milionů dolarů (1,5 miliardy korun). Česká společnost na oplátku získala akcie Plug Power, což pro Matušku a Ornsta jakožto spolumajitele české firmy znamenalo rychlý výdělek. Kromě nich na akciích americké Plug Power vydělal i Petr Otava a podnikatel a bývalý poslanec za ANO Pavel Juříček.

 

Hodnota akcií Plug Power se však v roce 2021 začala rychle propadat a dnes představují pouhý zlomek své původní hodnoty. Společnost v roce 2023 nadto od americké Komise pro cenné papíry (SEC) obdržela pokutu za pochybení a nedostatečnou kontrolu ve věcech finančního vykazování a účetnictví.

 

Mezi firmami zaměřenými na vodík a galerií Artefin existuje spojitost. Ornst a Matuška totiž drží, každý zvlášť, třetinový podíl ve společnosti HENRY IF SICAV, jež zastřešuje několik investičních fondů. Kromě Artefinu sem spadají i dva vodíkové investiční fondy (HYDROGEN1 a HYDROGEN2), navázané právě na United Hydrogen.

Cílem spolupráce s Callisto bylo přinesení NFT do blockchainu. Podle galeristy a jednatele Artefinu René Rohana vzniklo pro tyto účely speciální tržiště, na němž si mohli kupující umělecká díla vybírat. V případě zájmu poté zaměstnanci Callista vytvořili NFT verzi daného uměleckého díla. Kupující tak výměnou za kryptoměnu CLO získal digitální vlastnický průkaz uložený na blockchainu Callisto.

Na dnes již nefunkčním tržišti Artefin NFT tak bylo možné za CLO nakoupit digitální umění od známých českých umělců. „Jelikož se jednalo o našeho prvního klienta v oblasti NFT, nabídli jsme galerii Artefin, že celý projekt investičně sami pokryjeme. Oni by tak získali vlastní tržiště, my bychom si v praxi vyzkoušeli, jak řešit smlouvy s umělci, a tak dále,“ popisuje Vencálek.

Výše zmíněný hacker Dexaran následně vytvořil pro blockchain Callisto nový standard NFT. Ten umožňoval prodávajícím a kupujícím uzavírat kontrakty přímo mezi sebou, a tedy mimo řízená tržiště. Výhodou byl i fakt, že se tímto způsobem mohli vyhnout placení provizí zprostředkovatelům. Zároveň však obdobný model prodeje vylučuje přítomnost třetí strany, což v praxi znesnadňuje například monitoring transakcí vyšetřovacími orgány.

Podle Vencálka se Ladislav Ornst zúčastnil projektu Callisto nejen skrze galerii Artefin, ale i osobně. Samotný podnikatel však toto tvrzení v komunikaci s redakcí investigace.cz opakovaně popřel: „Ani do datacenter, ani do Callista jsem neinvestoval, to máte špatné informace,“ uvedl.

Ze smlouvy, kterou má redakce k dispozici, však vyplývá, že Ornst zakoupil již v dubnu roku 2019, tedy ještě před oficiálním spuštěním českého projektu Callisto, dva výnosové certifikáty – což je druh investice – v celkové hodnotě milionu korun u společnosti Invictus solutions. Tuto skutečnost Ornst následně na dotaz redakce investigace.cz potvrdil. Firma tehdy patřila Vencálkovi, v roce 2023 byla přejmenována na Stradium DC a sehrála v kauze Callisto zásadní roli jakožto společnost spravující datacentrum v Sokolově. Ladislav Ornst je dlouholetým obchodním partnerem Petra Otavy nejen v oblasti vodíku, momentálně spolu podnikají ve firmě RGE a.s., která mimo jiné zpracovává odpady.

Spoluhráči z kapely

Ladislav Ornst je předsedou představenstva Rezidence, která na pozemcích sousedících s golfovým areálem v Praze Hostivaři staví rodinné byty a domy. Kdo je jejím skutečným majitelem, však není zřejmé, jelikož společnost neplní svou zákonnou povinnost a skutečného majitele neuvádí. V těsné blízkosti adresy, na níž sídlí Rezidence, je veden i spolek KP58 Brass Band neboli kapela, v níž Ornst dle vlastních slov hraje na trubku. Dalšími členy jsou Petr Vrzáň a Martin Klouček.

 

Petr Vrzáň, bývalý poslanec za SPR-RSČ, je výraznou postavou v oblasti českého hazardu. Byl manažerem kasina Happy Day, ředitelem lobbistického Sdružení provozovatelů centrálních loterijních systémů výherních automatů a rovněž vedl orgán Státního dozoru nad sázkami a loteriemi, pročež čelil kritice ze střetu zájmů. Vrzáň je v současnosti jediným členem správní rady Diversity Capital, investiční společnosti z portfolia skupiny IC Group. Ta se momentálně nachází v úpadku poté, co ji loni na podzim začala vyšetřovat Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ). Policie začátkem letošního roku navíc zabavila v Protivíně zámek, jejž IC Group údajně rekonstruovala pro malajského sultána. Policisté z NCOZ nyní zjišťují, kam putovaly peníze českých investorů z holdingu napojeného na ruské podnikatele, který založil moskevský byznysmen Hasan Kučakov.

 

V holdingu IC Group se v minulosti rovněž angažoval Martin Klouček, do února roku 2023 byl totiž jednatelem jedné z jeho společností. Zčásti vlastnil také investiční společnost Black Tiger Holdings Company, v jejíž dozorčí radě zasedal v letech 2017 až 2022 jeho partner z kapely KP58 Brass Band Ladislav Ornst. Klouček byl do roku 2021 zároveň členem dozorčí rady společnosti Invictus mining, zodpovědné za obchodování s kryptoměnou Callisto.

Začínající neshody

První trhliny v projektu Callisto se začaly objevovat koncem roku 2022. Tedy přibližně rok poté, co do něj jakožto investor vstoupil Petr Otava. Jeho právník a obchodní partner Karel Ležatka v rozhovoru pro investigaci.cz uvedl, že zhruba v tomto období začala skupina MTX přicházet na údajné nesrovnalosti ve Vencálkově počínání, jež je přiměly k přehodnocování spolupráce.

Vladimír Vencálek na druhou stranu tvrdí, že nestandardní chování předvedl naopak Otava, který znenadání zastavil své financování, a to v rozporu s původní dohodou.

Dnes již víme, že velkolepé plány Callista skončily fiaskem. Většina datacenter zůstala nedostavěná nebo pouze ve fázi plánování, projekt musel Ministerstvu průmyslu a obchodu navíc vrátit obdržené dotace ve výši překračující 63 milionů korun. Hodnota kryptoměny CLO je v tuto chvíli prakticky nulová, už v listopadu minulého roku ji z nabídky vyřadila známá burza digitálních měn Bitfinex.

Obě Vencálkovy společnosti, Invictus development a Invictus mining, jsou v insolvenčním řízení, o jehož opodstatnění rozhodne soud.

Autorka textu: Adéla Gajdicová

 

The post Callisto: Bitva miliardáře a kryptotěžaře o ztroskotaný projekt za stamiliony appeared first on investigace.cz.

Pokračovat na celý článek