Úterý 06. květnaSvátek má Radoslav Venku je 11 °C, Skoro Zataženo

Česká BTL vstupuje do světa exoskeletů. Kupuje italskou firmu U&O a pomáhá lidem znovu chodit

Forbes Před 3 hodinami

Česká technologická firma BTL, známá vývojem zdravotnických přístrojů pro fyzioterapii a estetickou medicínu, rozšiřuje své působení do oblasti robotické rehabilitace. Nově oznámila akvizici italského startupu U&O, který stojí za pokročilým exoskeletem UAN.GO. Ten je určen pro pacienty s poraněním míchy, po mozkové mrtvici nebo s dalšími neurologickými diagnózami a pomáhá jim opět získat schopnost chůze.

Exoskelet UAN.GO patří mezi špičku na trhu – pohyb je u něj přirozený a plynulý, blízký normální chůzi. Na rozdíl od jiných zařízení zvládá schody, šikmé plochy i nerovný terén.

Klíčové je, že je řízen samotnou vahou uživatele, tedy principem, jakým se běžně pohybujeme i bez pomoci. Kromě fyzické rehabilitace vrací pacientům i psychickou sílu – kontrolu nad tělem, sebevědomí a nezávislost.

Podle vedení BTL je tato akvizice logickým pokračováním třicetileté historie firmy, která se zaměřuje na vývoj šetrných a dostupných řešení s reálným dopadem na život pacientů.

Do budoucna chce BTL technologii rozvíjet – připravuje verzi pro nové diagnózy jako Parkinsonova choroba či traumatické poranění mozku, uvažuje i o dětské variantě a o verzi pro domácí použití. Výroba se kvůli větší kapacitě přesune do nového závodu v Bulharsku, vývoj ale zůstane v Itálii.

První verze exoskeletu UAN.GO se pod značkou BTL objeví na vybraných evropských trzích už letos. Paralelně probíhají přípravy na certifikaci dle evropské MDR regulace, která je nutná pro širší mezinárodní nasazení a garantuje nejvyšší bezpečnostní standardy. Plná MDR verze by měla být uvedena na trh ve třetím čtvrtletí roku 2026.

Podle zakladatele BTL Tomáše Drbala exoskelet není jen technologický nástroj, ale i prostředek k obnově naděje. „Rehabilitace je víc než jen cvičení. Je to návrat k sobě. A UAN.GO to umožňuje,“ říká. Firma tak nadále staví na spojení vědy, empatie a designu – a přináší do fyzioterapie další revoluční prvek.

BTL byla založena v roce 1993 v Praze a aktuálně patří mezi světové lídry v oblasti zdravotnických technologií. Firma má více než 3 500 zaměstnanců, z toho přes 550 vývojářů, a drží stovky patentů.

Vývojové centrum sídlí v Praze, výroba probíhá v několika evropských zemích a USA. Produkty BTL se dnes používají ve více než 80 zemích světa.

The post Česká BTL vstupuje do světa exoskeletů. Kupuje italskou firmu U&O a pomáhá lidem znovu chodit appeared first on Forbes.

Pokračovat na celý článek