„Radím lidem, aby jezdili na nákupy do Polska, pokud se jim to vyplatí a za dopravu neutratí příliš mnoho,“ řekl ekonom a poradce premiéra Štěpán Křeček. Další ekonomové se ale snaží najít jinou cestu. „Proč ty polské potraviny mnohem ekologičtěji nepřijedou k nám? Na tom vydělají všichni. I ten, kdo to přiveze,“ míní ekonom Petr Bartoň.
Jenže zboží, které se u nás prodává, musí splňovat česká pravidla, projít přes inspekci a mít na etiketě informace o složení v českém jazyce. „Obzvlášť v situaci drahých potravin mi to přijde trošku zbytečné. Škrtnutím pera se to dá třeba na rok lehce zrušit,“ řekl Bartoň. Češi podle něj totiž už polské zboží stejně kupují a důvěřují polským kontrolorům kvality.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Vzácná shoda Schillerové s Kalouskem. Ostře se pustili do Fialovy vlády kvůli změnám DPH
„Určitě bych je kupovala. Párkrát jsem tam byla a jsem na ty jejich výrobky zvyklá,“ popsala jedna z dotazovaných v anketě CNN Prima NEWS. Že zboží nemá informace o složení v češtině, jí prý nevadí. „Mně připadají všechny tyhle nápady hloupé. Je potřeba podpořit českou ekonomiku, české prodejce a české firmy,“ podotkla bývalá ministryně financí Alena Schillerová (ANO).
Ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL) není proti dovozu potravin ze zahraničí, pravidla ale rozvolňovat nechce. „Musí tam být český popisek, aby si spotřebitel přečetl, co ta potravina obsahuje a z čeho byla vyrobena. Na tom budu trvat,“ sdělil Nekula.
Zemědělský výbor dal mezitím ve Sněmovně ministrovi zemědělství několik úkolů, díky kterým by se u nás měl růst cen potravin zastavit. Poslanci třeba chtějí, aby šlo víc peněz do obnovitelných zdrojů. Měla by se prý také snížit administrativní zátěž a podpořit vybudování moderních skladů v regionech.