Úterý 08. červenceSvátek má Venku je 17 °C, Zataženo

Duda: Rusové nedokáží prorazit alianci více států. My naopak dříve dobyli Moskvu

CNN Prima News Před 6 hodinami

Duda před přibližně padesátkou pozvaných hostů na CEVRO Univerzitě připomněl, že Rusové nedokázali prolomit alianci vícero uskupení. „Dokud jsme byli společně Polsko-Litevsko, tak Moskva nikdy nedokázala porazit armádu, která se skládala z více armád. Naopak to my jsme pak dobyli Moskvu,“ prohlásil končící polský prezident.

ČTĚTE TAKÉ: Rusko hlásí náhlé prolomení bojové linie. Putin si ukousl důležitou část okupované Ukrajiny

Odkazoval tak na rusko-polskou válku na začátku 17. století, kdy ruské carství zápolilo s polsko-litevskou unií. Ta tehdy v roce 1610 obsadila Moskvu a válka skončila územními zisky této unie, která na úkor Ruska získala třeba město Smolensk. Duda tím upozornil, že Rusko je navzdory své velikosti i dnes k poražení.

Připomněl, že Poláci mají s Ruskem své vlastní neblahé zkušenosti. „U nás všichni ví, co to znamená, když jdou Rusové – vraždí, znásilňují a odvádějí lidi na Sibiř. Když někdo utíká před Rusy, u nás se mu vždycky dostane pomoci,“ pronesl Duda s odkazem na ruskou invazi na Ukrajinu, která začala před více než třemi lety.

Mimořádně silným okamžikem pro něj a Poláky bylo odhalení zvěrstev, která Rusové napáchali v ukrajinském městě Buča, kde vraždili a znásilňovali civilisty včetně žen a dětí, jejichž těla často nechali ležet na ulici. „Stejně vázali oči a ruce ostnatým drátem našim v Katyni, které pak stříleli do hlavy,“ připomněl Duda sovětské vraždění Poláků za 2. světové války.

Buča jako Katyň

Končící polská hlava státu na přednášce připustila, že Poláci mají dnes i s Ukrajinci historicky komplikované vztahy kvůli územním sporům či vzájemnému vraždění. Zmínila k tomu další pohromu z období 2. světové války, a sice Volyňský masakr, kdy Ukrajinci věrní nacistům rovněž vraždili Poláky na ukrajinském území.

Přestože by Varšava dodnes stála o exhumaci těl svých mrtvých, stojí dnes Poláci za Kyjevem. „K odpovědnosti musíme dojít, ale nejdůležitější je budoucnost. Musíme spolu žít jako sousedi, aby se neopakovalo, co se stalo. Proto jsem vděčný všem občanům, kteří otevřeli své domovy uprchlíkům a neptali se jich na jména,“ řekl dále Duda.

Jeden z bodů ukrajinsko-polských vztahů, Perejaslavskou dohodu, využil i v souvislosti s ruským autoritářským vládcem Vladimirem Putinem a ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským. „Volodymyrovi jsem řekl, že věřím, že porazí Rusy. Ale také jsem mu řekl: ‚Chyť Putina za krk a ať podepíše mír v Perejaslavi. Ať se přepíše historická chyba, abyste už nikdy nežili pod ruskou botou’,“ zmínil Duda.

Perejaslavská dohoda v polovině 17. století pro Ukrajince vedené kozáckým hejtmanem Bohdanem Chmelnickým původně znamenala alianci s ruským carem Alexejem Michajlovičem, avšak Moskva si kozáky nakonec jednoduše podrobila. „Ukázalo se, že v Moskvě je jenom jeden pán. Car tam byl bohem a pánem života i smrti,“ vysvětlil polský prezident.

PODÍVEJTE SE: Konec dodávek klíčových zbraní z USA? Obrovský problém, zemře mnoho lidí, zní z Ukrajiny

Pokračovat na celý článek