„V primárkách (první krok pro zvolení stranického kandidáta pro prezidentské volby, pozn. red) Trumpovi může kauza pomoci. Zdá se, že nastoupil efekt, že jsou republikáni napadeni zvenčí, a tak se za Trumpem sjednocují. Tento trend je ale vidět poslední dva měsíce, za tu dobu exprezident posílil o 10 procent. Zdá se, že ho obvinění posílilo, nyní je naprosto v čele všech kandidátů,“ prohlásil Pondělíček.
Zmínil, že aktuální průzkumy naznačují, že postoj k obvinění jak u demokratů, tak republikánů je trochu schizofrenní. „Tři čtvrtě Američanů si myslí, že v obvinění sehrála roli politika. Polovina lidí si pak také myslí, že měl být obviněn, včetně těch, co se domnívají, že politika sehrála roli,“ uvedl.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Policejní manévry: Kvůli soudu s exprezidentem vyrostly kolem Trump Tower bariéry
Fištejn následně připomněl podstatný detail. „Trumpův tým požádal, aby byl k soudci předveden v klepetech. To soudce zásadně odmítl. Jde totiž o dojem, jaký kauza udělá na veřejnost. Trump chce takový, který k němu bude nejpříznivější, tudíž chce, aby ho vystavovali jako osobu nespravedlivě pronásledovanou. Rozhodně mu to pomůže v primárkách, zda mu to pomůže i u voleb... to bude záležet na efektu,“ sdělil.
Vysvětlil, že útočící strana – demokraté – chtějí vyvolat pocit strachu. „Že přichází nenávist, pronásledování, strach. V americké televizi sleduji, jak pracující lidé žádají tvrdé tresty a vyhazovy z práce pro ty, kteří Trumpa podporují nebo s ním sympatizují. Pokud bude taková atmosféra navozena, tak prohraje nejen Trump, ale také republikání,“ pokračoval.
Následně přiblížil i druhou stranu mince. „Pokud lidé objeví spíše soucit s, jak se jim zdá, nespravedlivě pronásledovaným, tak to může vyvolat efekt opačný: mohou se semknout a jít volit,“ dodal.