Pondělí 12. květnaSvátek má Venku je 16 °C, Polojasno

Falešná modla, nebo investiční guru? Češi se na Buffettově odkazu neshodnou

Forbes Před 6 hodinami

Šestý nejbohatší člověk planety, Američan Warren Buffett, je legendou pro investory po celém světě. Pro některé je ale také poslední dvě dekády nadhodnocenou osobností finančního světa.

Ne každému oboru se poštěstí mít postavu snad až mytických rozměrů. Takových, do jakých se dostal na poli investic stratég Warren Buffett, který začátkem letošního května oznámil odchod do důchodu po více než šedesáti letech. V českých reáliích se nabízí snad jen srovnání s hokejem a Jaromírem Jágrem.

Buffett za sebou nechává investiční kolos Berkshire Hathaway, který patří mezi padesát největších firem světa s tržní kapitalizací přesahující jeden bilion dolarů. Odkaz samotného otce zakladatele není ale v očích mnoha investorů zcela jasný. Mnozí jej mají za velkého učitele, jiní za přehnaně chváleného investora.

„Ve stručnosti si myslím, že Warren Buffett je naopak velmi podceňovaný,“ říká Jakub Čanda z CVC Capital Partners. „Myslím, že učení od něj je nadčasové na úrovni profesionální – investování a business mind, i na té osobní – osobnost, pokora. Většinu toho, co jsem se o investování naučil, jsem čerpal od něj,“ dodává Čanda.

Zakladatel miliardového FTMO Otakar Šuffner si prý na lidi dělá názor až po osobním setkání, což se mu s Buffettem bohužel zatím nepovedlo.

„Ale podle jeho vystupování v médiích na mě působí jako velmi vstřícný a laskavý člověk. Přijde mi naprosto fascinující, že ve svých 94 letech opět překonal většinu konkurentů a přitom otevřeně sdílel své plány dopředu. Největší inspirací je pro mě však jeho postoj k dobročinnosti. Závazek věnovat 99 procent svého majetku na dobročinné účely je top,“ soudí Šuffner.

Ondřej Fryc z Reflex Capital vidí v Buffettovi především inspiraci pro dlouhověkost. Technickému řediteli jednorožce s kořeny v Česku Mews a členovi letošního výběru Forbesu 30 pod 30 Josefovi Starýchfojtů se zase líbí Buffettova investiční strategie investovat jen do věcí, kterým rozumí.

Martinu Caklovi z J&T Investiční společnosti utkvěla v hlavě především Buffettova výměna s jeho pravou rukou v Berkshire Hathaway Charliem Mungerem, jejíž hlavní pointou bylo Buffettovo přesvědčení, že dokud si musíte investici spočítat na papíře a není dobrá „na první dobrou“, nemá smysl do ní chodit.

info Foto Forbes Collection
Warren Buffett

„Ještě bych dodal, že já samozřejmě kvalit Buffetta nedosahuji, takže dokud si to nespočítám na papíře, tak jsem nervózní, a proto to stále dělám,“ doplňuje pokorně Cakl.

Jenže ne všichni jsou Buffettovi skalní fandové. Investor a miliardář Ondřej Tomek se do odkazu legendárního investora lehce obul na síti X poté, co Buffett oznámil odchod do důchodu.

„Mediální obraz investora Warrena Buffeta se Berkshire podařil lépe než vlastní výsledky investování. Berkshire předčilo akciový index S&P 500 jen díky nákupu Applu, který koupilo o minimálně několik let později, než bylo nejvýhodnější období. Bez Applu by Berkshire performovalo pod index S&P. Technologie jim utekly téměř úplně,“ zhodnotil kriticky výkon Buffettovy společnosti Tomek.

Zároveň radí rozhodovat se při svěřování peněz investičním firmám podle dat, ne podle jejich mediálního obrazu.

Buffetta si vážím, ale na světě je více investorů, kteří dokázali lepší výsledky méně okázalým způsobem.

„Pana Buffetta si vážím, ale v posledních dvaceti letech je na světě mnohem více investorů, kteří dokázali lepší výsledky méně okázalým způsobem a stojí za to sledovat je jako vzory mnohem více. Berkshire mě poslední dobou přišel více jako naditá peněženka s nízkou schopností chápat moderní byznys než výkonná investiční firma,“ napsal také Tomek.

Berkshire Hathaway, původně textilku v Nebrasce, Buffett ovládl v roce 1965. Postupně její aktivity rozšiřoval do dalších segmentů.

Dnes má investiční konglomerát podíly ve zhruba devadesáti podnicích nejrůznějších oborů. Vlastní významné podíly v řadě známých firem, například v největším světovém výrobci nealkoholického nápoje Coca-Cola, který Buffett miluje.

Více o investičních strategiích legendárního „věštce z Omahy“ si můžete přečíst v našem obsáhlém článku zde. Buffettovým nástupcem v čele Berkshire Hathaway se stane dvaašedesátiletý Greg Abel. Co o něm vlastně víme, se dočtete zase tady.

The post Falešná modla, nebo investiční guru? Češi se na Buffettově odkazu neshodnou appeared first on Forbes.

Pokračovat na celý článek