Čtvrtek 01. květnaSvátek má Venku je 12 °C, Skoro Jasno

Hledaný bosenskosrbský vůdce Dodik je v Rusku. Zveřejnil video z moskevského Rudého náměstí

CNN Prima News Před 4 týdny

Napětí uvnitř balkánské země vzrostlo po rozsudku z konce února, který Dodikovi nepravomocně uložil trest vězení na jeden rok a rovněž šestiletý zákaz výkonu politických funkcí. Dodik stál před soudem za nerespektování rozhodnutí vysokého představitele Christiana Schmidta, kterého mezinárodní společenství pověřilo dohledem nad plněním mírové dohody z roku 1995.

ČTĚTE TAKÉ: Manželka se nechtěla vyfotit, tak ji napadl kamenem. Policie muže obvinila z pokusu o vraždu

Celostátní prokuratura na počátku března zahájila Dodikovo vyšetřování kvůli podezření z narušení ústavního pořádku Bosny a Hercegoviny. Následně na Dodika bosenský nejvyšší soud vydal zatykač, protože ignoroval předchozí předvolání prokuratury. Minulý týden pak bosenský soud vydal i mezinárodní zatykač. Navzdory těmto skutečnostem vycestoval Dodik za hranice Bosny již dříve, a to nejprve do Srbska a poté do Izraele.

Prezident Republiky srbské (RS), jedné ze dvou entit tvořících stát Bosna a Hercegovina, obvinění bosenských úřadů odmítá jako nesmyslná a politicky motivovaná.

„Přijel jsem do Moskvy. Každý svůj pobyt zde začínám návštěvou hrobu neznámého vojína,“ napsal Dodik na sociální síti X. K příspěvku připojil video, v němž mimo jiné chválí ruského prezidenta Vladimira Putina.

Druhou entitou tvořící stát Bosnu a Hercegovinu je muslimsko-chorvatská Federace Bosny a Hercegoviny. Toto nastavení začalo platit po krvavé válce v 90. letech. Celostátní úřady jsou slabé. V zemi působí také vysoký představitel jmenovaný mezinárodním společenstvím, který má relativně rozsáhlé pravomoci a dohlíží na dodržování daytonské mírové dohody z roku 1995. Ta ukončila téměř čtyři roky trvající válku, při níž zahynulo kolem 100 000 lidí.

Dodik, který v RS vládne od roku 2006, dlouhodobě kritizuje vnitřní uspořádání společného státu a Bosnu označuje za vězení. Jeho separatistická rétorika i praktické kroky vyvolaly mezi některými bosenskými politiky i mezinárodními představiteli obavy z možného rozpadu multietnické země. Ten by se podle mnohých neobešel bez nového krveprolití.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Slovenskem otřásla smrt prokurátora. Policisté ho našli s prostřelenou hlavou

Pokračovat na celý článek