
Málokdo v Česku ví, kdo je to Rafik Gasanov. Vystupuje tu v roli ruského investora, který v Česku vlastní několik firem a nemovitostí, a to včetně pražského hotelu President. Podle ázerbájdžánského webu Mikroskop jde ve skutečnosti o bratra šéfa bezpečnostní služby ázerbájdžánského prezidenta Ilhama Alijeva, který také investoval do nemovitostí v hodnotě miliard korun, přestože oficiální příjem tohoto státního zaměstnance nikdy nepřesáhl 43 tisíc korun hrubého měsíčně. Původ majetku jeho bratra Rafika rovněž vyvolává otázky.
Tento text pro vás připravujeme i v audioverzi.
Na břehu řeky Vltavy stojí pětihvězdičkový hotel President. Funguje již od 90. let a nabízí jedinečný výhled na město. Změna jeho majitele v roce 2015 vyvolala zájem českých médií, která tehdy psala o tajemném ruském podnikateli.
Investigativní ázerbájdžánský web Mikroskop však nedávno odhalil, že Rafik Gasanov, prezentovaný jako ruský podnikatel, má ve skutečnosti silné vazby na Ázerbájdžán, neboť jde o bratra Baylara Eyyubova, šéfa bezpečnostní služby ázerbájdžánského prezidenta Ilhama Alijeva. V ázerbájdžánské společnosti je šéf ochranky sice znám pod příjmením Eyyubov, nicméně v oficiálních dokumentech používá stejně jako ostatní členové jeho rodiny příjmení Gasanov.

Šéf prezidentovy ochranky, jeho manželka a dcera nakoupili podle webu Mikroskop přes offshorové společnosti nemovitosti v Londýně za 114 milionů dolarů (2,6 miliardy korun) a také v Dubaji za více než 46 milionů dolarů (kolem jedné miliardy korun). Původ tohoto bohatství je však záhadou. Eyyubovův oficiální roční příjem totiž nikdy nepřesáhl 22 000 dolarů (k roku 2020), což je v přepočtu zhruba 505 tisíc korun českých ročně. Současný pracovní status jeho manželky Zohry Sultanovy, praneteře bývalého prezidenta Hejdara Alijeva (otce současného prezidenta země), není znám, ale v roce 2016 byla vedena jako zaměstnankyně Ázerbájdžánského státního botanického institutu. Dcera Elvira Eyyubova pracuje ve Spojeném království jako osobní koučka. Manželům se narodilo dalších nejméně pět dětí, ale novinářům se nepodařilo zjistit, zda některé z nich mají významné nezávislé zdroje příjmů.
Novinářům se naopak podařilo najít alespoň jeden záznam o tom, že Eyyubovova offshorová společnost obdržela 250 000 dolarů (kolem 5,7 milionů korun) od jisté novozélandské společnosti. Původ těchto peněz není znám. Danske Bank, u níž měla novozélandská firma účet, ji sice v jiné kauze obvinila z praní špinavých peněz, nicméně to neznamená, že k praní špinavých peněz došlo i v tomto případě. Převod se uskutečnil v roce 2007, kdy rodina začala nakupovat nemovitosti ve Velké Británii.
Investice ze zemí, jako je Ázerbájdžán, mohou být problematické. Nikdy totiž není jasné, odkud lidé napojení na tamní politiku, s průměrným platem kolem čtyřiceti tisíc korun měsíčně, berou velké peníze. Režim zároveň potlačuje lidská práva a pronásleduje opozici i novináře, přičemž na bohatství plynoucí z těžby ropy dosáhne jen pár vyvolených. Prominenti si navíc nejsou jistí, jak dlouho tato situace vydrží a jestli neupadnou v nemilost, proto se snaží své majetky ukrývat v zahraničí.
Pokud jde o přístup k moci a bohatství v Ázerbájdžánu, ekonomicky bohaté diktatuře, jež se trvale řadí mezi nejzkorumpovanější státy světa, často záleží na blízkosti k Alijevovým. Není proto překvapením, že Eyyubov, který se navíc přiženil do vládnoucí rodiny, je považován za vlivného člověka. Zpráva organizace International Crisis Group z roku 2010 označila Eyyubova za jednu z nejvlivnějších osobností Ázerbájdžánu a poznamenala, že „patří k hrstce lidí, kteří mají neustálý přímý přístup k prezidentovi“.
Majetek bratra prezidentovy ochranky
Hotel President představuje jen malou část majetkového impéria Rafika Gasanova. Kromě pražského hotelu vlastní další podniky a nemovitosti v České republice, Spojených arabských emirátech a Spojeném království, a to v celkové hodnotě přibližně 51 milionů dolarů (skoro 1,2 miliardy korun).
Do jeho inventáře patří i golfové centrum a resort v Karlových Varech, pražské hotely King Charles a Dominican, další české nemovitosti a nejméně čtyři luxusní vily v Dubaji.
Gasanovovy české hotely spadají pod značku Axxos Hotels, jež zahrnuje také hotel patřící Arifu Pašajevovi, tchánovi současného ázerbájdžánského prezidenta. Další hotely pod touto značkou vlastní dubajské firmy s nejasným majitelem.
V Rusku měl Gasanov podle webu Mikroskop do roku 2022 majetek a podniky v hodnotě 9 milionů dolarů (téměř 207 milionů korun). Seznam zahrnuje také sídlo v Moskvě, které je registrováno jako kulturní památka z 18. století. Podle informací zveřejněných v roce 2020 v této budově od roku 2003 funguje francouzská restaurace Parisienne a její prodejní cena přesahuje 2 miliony dolarů. Gasanov zároveň vlastní různé budovy a byty v různých částech města.
Vzhledem k tomu, že ruský registr nemovitostí je v současnosti uzavřený, nebylo možné ověřit, zda tyto objekty stále patří Rafiku Gasanovovi.
Zdroj k pořízení tohoto majetku v hodnotě milionů dolarů přesto vyvolává otázky.
Rafik Gasanov na dotazy ohledně původu milionů investovaných do citovaných nemovitostí a podniků neodpověděl.
Čím se Rafik Gasanov zabývá v Ázerbájdžánu?
V ázerbájdžánských otevřených zdrojích není mnoho záznamů o Gasanovově podnikatelské činnosti. Jedním ze dvou známých podniků je společnost Vinagro MMC, která je hlavním akcionářem vinařského závodu v oblasti Göygöl. Podle webových stránek závodu vlastní Vinagro 99,98 % jeho akcií a jediným akcionářem je Rafik Gasanov.
Ačkoli novináři našli jen málo veřejně dostupných informací o Gasanovových firmách, jeho gruzínský obchodní partner Laša Papašvili ho popsal jako nadmíru movitého podnikatele.
„Je to velmi bohatý podnikatel, jeden z největších hráčů v oblasti nemovitostí a cestovního ruchu v Ázerbájdžánu,“ uvedl Laša Papašvili. Dále dodal, že Gasanov je také významným výrobcem alkoholických i nealkoholických nápojů.
Další společnost registrovaná v Ázerbájdžánu a spojená s Rafikem Gasanovem je Polimer Investments MMC. Podle informací státních médií z roku 2019 měla tato firma pětiprocentní podíl ve státem vlastněné společnosti SOCAR Polymer, jež se zabývá výrobou polypropylenu a vysokohustotního polyethylenu.
Z údajů obchodního rejstříku Ministerstva daní Ázerbájdžánu vyplývá, že Rafik Gasanov je oficiálním zástupcem společnosti Polimer Investments MMC. Vzhledem k tomu, že v Ázerbájdžánu nejsou informace o vlastnické struktuře firem veřejně dostupné, nebylo možné potvrdit, zda Gasanov tuto společnost stále vlastní.
V červnu 2019 prezident Ilham Alijev ocenil Gasanovovu podnikatelskou činnost takzvanou Medailí pokroku za přínos v oblasti podnikání a spolupráce se soukromým sektorem.
Jak novináři zjistili, že jsou dotyční bratři?
Rafik Gasanov se narodil 25. října 1967. Ačkoli ázerbájdžánská média několikrát uvedla jeho jméno v souvislosti s tím, že je bratrem Baylara Eyyubova, jeho příjmení bylo chybně uváděno jako Eyyubov. Novináři webu Mikroskop však zjistili, že v oficiálních dokumentech a volebních seznamech se – stejně jako u některých dalších členů rodiny Eyyubovů – jeho příjmení uvádí jako Gasanov.
Po nějakou dobu měl Rafik Gasanov v Ázerbájdžánu registrovanou adresu shodnou s adresou Baylara Eyyubova a jeho sestry Qaze Gasanov. Novináři na sociálních sítích také objevili fotografii, na níž jsou Rafik Gasanov a Baylar Eyyubov zachyceni spolu.
Podle dokumentů neziskové investigativní organizace C4ADS si Baylar i Rafik ve stejnou dobu koupili sousedící vily na ostrově Palm Jumeirah v Dubaji. V roce 2023 Baylar Eyyubov svou vilu převedl na svého bratra.
Gasanov není sousedem svého bratra pouze v Dubaji, ale i v Londýně – ovšem prostřednictvím offshorové společnosti.
Podle dokumentů, které novináři získali, vynaložil v roce 2015 bratr šéfa bezpečnosti na nákup hotelu President v Praze 23,5 milionu eur, což tehdy odpovídalo přibližně 27 milionům ázerbájdžánských manatů. Když se hotel dostal do hledáčku českých médií, Gasanov byl prezentován jako ruský podnikatel, protože měl vedle ázerbájdžánského občanství i občanství Ruské federace.
Až do roku 2022 využíval Rafik Gasanov své ruské občanství k nákupům nemovitostí a podniků v Rusku a Česku, zatímco v Gruzii dával přednost tomu ázerbájdžánskému. V roce 2022, kdy začala ruská agrese proti Ukrajině, však změnil údaje a u svých českých firem uvedl jako občanství ázerbájdžánské.
Hotel President také opakovaně využívalo velvyslanectví Ázerbájdžánu v Česku pro své oficiální akce. Například 11. května 2023 se v konferenčním sále tohoto hotelu konal šachový turnaj a recepce u příležitosti 100. výročí narození Hejdara Alijeva. Akci organizovalo ázerbájdžánské velvyslanectví v Česku ve spolupráci se Šachovým svazem České republiky.
Ve stejném hotelu se v únoru 2023 konalo také vzpomínkové setkání k výročí chodžalského masakru, spáchaného arménskými polovojenskými jednotkami v únoru 1992 ve městě Chodžaly, událost pořádalo rovněž ázerbájdžánské velvyslanectví.
V předchozích letech zde ázerbájdžánská ambasáda organizovala i další oficiální události, jako například oslavu 880. výročí narození perského básníka Nizami Gandžavího nebo oslavy ázerbájdžánských významných událostí – Dne vítězství 8. listopadu, Dne nezávislosti 28. května nebo 30. výročí tragédie z 20. ledna 1990 známé jako Černý leden, kdy sovětská armáda zabila 147 ázerbájdžánských demonstrantů a další stovky zranila.

Golfové turnaje na počest prezidenta
Rafik Gasanov organizoval od roku 2014 v Česku v Golf Resort Cihelny každoroční golfový turnaj na počest Hejdara Alijeva. Mezi lety 2014 a 2022 (s výjimkou let 2020 a 2021) se zde konalo celkem sedm turnajů.
Tyto turnaje sponzorovaly různé organizace a firmy, včetně Heydar Aliyev Foundation, ázerbájdžánského velvyslanectví v Česku, společností Mercedes-Benz, Porsche a dalších.
Novináři oslovili rodinu s dotazy ohledně Gasanovova majetku a podniků ve čtyřech různých zemích a také zdrojů jeho financí a možné role jeho bratra Baylara Eyyubova, na žádnou z otázek se však odpovědi nedočkali.
The post Ikonický pražský hotel skrytě patří lidem z ázerbájdžánské vládnoucí kliky appeared first on investigace.cz.