Pondělí 05. květnaSvátek má Venku je 10 °C, Skoro Zataženo

Komoditám se nedaří. Je tu ale kov, který bude profitovat za všech okolností

Forbes Před 7 měsíci

Americký index S&P GSCI, který sleduje výkonnost komodit, poklesl ze svých maxim v roce 2022 k dnešnímu dni o desítky procent a suma sumárum se poslední dva roky obchoduje v jednom pásmu.

Jelikož index váží jednotlivé komodity podle jejich významu pro světovou ekonomiku, jeho tvar značně připomíná graf ropy, ať už WTI, nebo Brent. U té jsou dávno pryč časy, kdy prognózy slibovaly 150 dolarů za barel.

Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC+) nyní sedí na více než třech milionech barelů přebytečných produkčních kapacit a cena „černého zlata“ stejně koketuje s nejnižšími hodnotami za několik let. V posledních pár dnech sice pomohl ceně ropy hurikán Francin a lepší výhledy na americkou ekonomiku, nicméně do budoucna by měla rozhodně klesat.

Ropné deriváty benzin a diesel se v tandemu s ropou nacházejí na několikaletých minimech. Zemní plyn, komodita nenahraditelná při výrobě elektřiny, vytápění a také v chemickém průmyslu, se nyní ve Spojených státech obchoduje za 2,4 dolaru za měrnou jednotku mmbtu. To je dokonce níže než před pandemií covidu-19.

O něco lepší situace je u průmyslových kovů. Hliník se obchoduje blízko historických maxim, pokud nepočítáme extrémní výkyvy jeho ceny, které zažíval během pandemie. To samé platí o mědi a do jisté míry i o niklu.

Je vidět, že navzdory klopýtající Číně, která tvoří podstatnou část globální poptávky po těchto kovech, zde stále žije strukturální trend elektrifikace globální ekonomiky a nedostatečné nabídky. Což se pro změnu nedá říct o železné rudě a oceli, která kvůli kolabujícímu čínskému nemovitostnímu trhu nadále hledá své cenové dno.

V téhle chvíli tudíž můžeme spolehlivě pochovat jakékoli alarmující prognózy, které by vyvolávaly ducha let sedmdesátých. Ono jich nyní značně ubylo, ale určitě se při první příležitosti vrátí. Komoditní trh totiž nahrává tomu, co aktuálně hlásá americká centrální banka Fed. Inflace již není problémem a úrokové sazby výše nepůjdou. Když se k tomu připojí projev šéfa Fedu Jeroma Powella o tom, že „ekonomika si spokojeně vrní a žádné problémy není vidět“, akciové trhy musí zachvátit euforie.

Dá se ale na to dívat i jinak. Komoditní trh nám nyní může dávat signál, že světovou ekonomiku nečekají světlé zítřky. Osobně nadále věřím v hladké přistání (asi jako každý investor s většinou portfolia v dlouhých pozicích), ale soudě podle komodit se hospodářská recese pořád nedá vyloučit.

Je tady ale jeden kov, který láme nová maxima a který by měl profitovat z obou možných scénářů, tedy z hladkého přistání i z recese. Tím je samozřejmě zlato. Ostatně právě proto se nyní obchoduje za 2630 dolarů za trojskou unci.

Jak ukazuje výzkum americké banky Goldman Sachs, pozitivní reakční funkce žlutého kovu na nízké úrokové sazby je pořád vysoká. Poptávku po něm až dosud hnaly převážně centrální banky. Nyní nastal čas, aby se na cyklus klesajících sazeb chytili i západní investoři.

Autor komentáře je portfolio manažer J&T Investiční společnosti.

Pokračovat na celý článek