Křeček hájil dřívější slova premiéra Petra Fialy o možnosti dosáhnout v Česku stejné úrovně mezd jako v Německu v horizontu několika let. „Naše politika musí navyšovat mzdy lidí, aby se tak zvyšovala životní úroveň v naší zemi. Jestliže se to nestane za pět let, tak musíme vymyslet způsob, jak toho docílit za deset let,“ nechal se slyšet Křeček. Zároveň zdůraznil, že z klíčových vizí politici nesmí couvnout.
ČTĚTE DÁLE: Změní Jágrovi hokejoví Rytíři majitele? Byznysmen Drastil řekl, zda by je nechal v Kladně
Podle ekonoma některé současné zákony brání zefektivnění trhu práce a tím mzdovému růstu. Například podání výpovědi z práce může být pro některé zaměstnance komplikované. „Máme zákoník práce, který dokonce i brání tomu, aby bylo snadné změnit zaměstnání. To jsou přesně ty bariéry na cestě k růstu mezd,“ vyjmenoval Křeček. Pomohlo by to podle něj i k navýšení produktivity práce.
Jeho slova ve vysílání CNN Prima NEWS zpochybnila ekonomka Markéta Šichtařová. „Vždyť jsme v rámci Evropské unie země, která má nejvyšší podíl státních zaměstnanců na všech pracujících lidech. Za takovéto situace prostě nemůžeme zvyšovat produktivitu práce a tím pádem také nemůžeme zvyšovat naše mzdy,“ konstatovala.
„Souhlasím s tím, že máme příliš mnoho státních zaměstnanců,“ prohlásil Křeček. „Na konci tohoto volebního období, příští podzim, bude méně státních zaměstnanců, než bylo na začátku volebního období. Vyplývá to i z návrhu státního rozpočtu,“ argumentoval dále. Sám by si podle svých slov přál rychlejší tempo personálního zeštíhlení státní správy.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Premiér ohledně platů podle Knotka ztrácí soudnost. Nechytejme ho za slovo, žádá Zdechovský