Lídr ve vývoji nových léků na hubnutí, dánská společnost Novo Nordisk, se potýká s dlouhodobějším propadem svých akcií. Jen za letošní rok již odepsaly více než třetinu své hodnoty. Situace by se však mohla obrátit, pokud firma získá schválení pro využití nového léku podávaného místo injekcí v tabletách.
Vypadalo to jako příběh zázračného úspěchu. Cena akcií společnosti Novo Nordisk setrvale stoupala zejména díky rostoucím prodejům léků na cukrovku a obezitu. Loni v červnu dosáhly její cenné papíry historického maxima a atakovaly hranici 150 dolarů za kus. V porovnání s rokem 2019 šlo o více než šestinásobný nárůst.
Novo Nordisk byl také zhruba rok a půl nejhodnotnější evropskou firmou obchodovanou na burze. Až letos v březnu dánskou farmaceutickou společnost z evropského trůnu sesadil německý softwarový gigant SAP. A padá i hodnota akcií Novo Nordisku, od maxima z loňského léta se snížila o více než šedesát procent.
Skokový propad mělo před pár dny na svědomí oznámení největšího konkurenta, společnosti Eli Lilly, o pozitivních výsledcích třetí fáze klinické studie léku na hubnutí Orforglipron.
Jeho velkou výhodou je fakt, že na rozdíl od stávajících preparátů aplikovaných injekčně bude mít formu tablet. To by znamenalo průlom pro celý byznys s léky na hubnutí, jelikož by odpadla nutnost docházet pravidelně k lékaři.
Novo Nordisk, firma s více než stoletou historií, je dlouhodobě lídrem v oblasti léků pro diabetiky. Hned krátce po svém založení rozjela výrobu inzulinu.
Průlom v historii firmy znamenalo schválení preparátu Ozempic pro léčbu cukrovky. V roce 2017 dostal posvěcení od amerického Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv (FDA), o rok později byl schválen k použití i v Evropě, Kanadě nebo Japonsku.
Ukázalo se, že léčba cukrovky s využitím Ozempicu je účinná, a navíc způsobuje u pacientů výrazný úbytek tělesné hmotnosti. Napodobuje hormon zodpovědný za regulaci hladiny cukru a snižuje jeho hladinu v krvi. Hubnutí zapříčiňuje tím, že uživatelé ztrácejí chuť k jídlu.
Toho se firma Novo Nordisk rozhodla využít a uvedla na trh lék Wegovy určený čistě jen k redukci hmotnosti. Obsahuje stejnou účinnou látku jako Ozempic, tedy semaglutid, jen ve vyšších dávkách.

Zejména ve Spojených státech odstartovaly tyto léky revoluci v boji s obezitou. Vsadil na ně například nejbohatší muž světa Elon Musk i řada celebrit, například zpěvačka Kelly Clarkson, herečka Melissa McCarthy či moderátorka Oprah Winfrey.
A rozjetý byznys vtáhl do hry další hráče. Nejvíce amerického farmaceutického giganta Eli Lilly. Ten v roce 2022 získal schválení FDA pro svůj lék Mounjaro na cukrovku druhého typu a následovalo povolení pro přípravek Zepbound určený čistě k léčbě obezity. Oba využívají jako účinnou látku tirzepatid.
Ačkoli tržby Novo Nordisku za rok 2024 meziročně vzrostly o čtvrtinu, a firma navíc vykázala růst čistého zisku o pětinu, cena akcií stále padá.
Příčinou jsou ne příliš dobré výsledky klinických testů léku CagriSema, který kombinuje účinky osvědčeného semaglutidu a cagrilintidu. Počítalo se u něj se snížením hmotnosti o 25 procent, ale realita je zatím šestnáct procent.
I generální ředitel Novo Nordisku Lars Fruergaard Jørgensen připustil, že za výrazným výprodejem akcií, a tím pádem i za snížením jejich ceny, stojí právě výsledky dvou po osobě jdoucích studií tohoto preparátu.
Přesto zůstává šéf podniku optimistický. „CagriSemě velmi věřím,“ řekl akcionářům na výroční valné hromadě společnosti v Kodani. „Bude to pro nás důležitý produkt,“ dodal. Uvedení přípravku na trh se očekává v roce 2027.
Dalším důvodem poklesu hodnoty akcií Novo Nordisku je sílící konkurence na trhu s léky na obezitu. Ačkoli tam Novo Nordisk stále dominuje, na paty mu šlape zmiňovaná Eli Lilly. A přidávají se další firmy.
Do byznysu s léky na hubnutí se pustila například švýcarská farmaceutická společnost Roche. V březnu uzavřela dohodu o vývoji a prodeji léku na obezitu s dánskou firmou Zealand Pharma, která se těmto preparátům věnuje více než deset let. To jí má pomoci v boji s Novo Nordiskem a Eli Lilly.
A objevují se i další farmaceutičtí hráči. Navíc novým lékům společnosti Novo Nordisk a dalších konkurují starší levnější preparáty na hubnutí. Sice nejsou zpravidla tak účinné, ale pro řadu uživatelů je klíčová právě jejich nízká cena.
Sázka na výrobu v Česku
Negativně se do akciového kurzu Novo Nordisku promítá i fakt, že se firmě nedaří navyšovat výrobní kapacity tak rychle, jak by vyžadovala poptávka. Jedním z možných řešení je i to, že se léky na obezitu budou vyrábět v Česku.
Společnost Novo Nordisk před časem od firmy Novavax koupila farmaceutický závod ve středočeské obci Bohumil o rozloze čtrnáct tisíc metrů čtverečních se zhruba 150 pracovníky. Nyní areál upravuje a zatím nechce sdělovat, jaké konkrétní preparáty v něm bude vyrábět.
Je také možné, že propad akcií Novo Nordisku se může zase obrátit v růst. Dánská firma už před časem oznámila, že přípravek Wegovy ve verzi v tabletách úspěšně prošel třemi fázemi klinického testování.

S tím souhlasí i analytik společnosti XTB Tomáš Cverna. Aktuální situace společnosti Novo Nordisk není podle něj tak negativní, jak se na první pohled může zdát.
„Dánská společnost má totiž ve všech fázích klinických studií léky na hubnutí, které jsou podávány perorálně, což mnohdy pacienti upřednostňují před injekčním podáním,“ upozorňuje na rozjeté výzkumy Cverna.
Podle Cverny stojí za trvalým poklesem akcií společnosti Novo Nordisk zejména ztráta tržního podílu na rostoucím trhu na úkor konkurence v podobě Eli Lilly.
Od injekcí k tabletám
A ve hře je další zvrat. Podle specializovaného serveru BioPharma Dive mluvčí společnosti Novo Nordisk minulý týden potvrdil, že firma už podala žádost o schválení perorální léčby americkému FDA.
Společnost Novo Nordisk se do třetí fáze testů s přípravkem v tabletách dostala už v roce 2023. Snižoval hmotnost zhruba o patnáct procent. Pak se ale zaměřila především na další vylepšování injekčních léků Ozempic a Wegovy. Nyní však v souvislosti s děním u konkurence firma mění strategii.
Novo Nordisk si nechce nechat ujít prvenství ve schválení léčby obezity pomocí tablet. A je jí jasné, že společnost Eli Lilly nebude s tímto krokem u svého léku na hubnutí otálet, takže se rozhodla místo dalšího vylepšování jednat.
Podle Cverny má stále smysl nakupovat akcie firmy Novo Nordisk. „Nyní se prodávají za patnáctinásobek letošních čistých zisků, což ve srovnání s historickými hodnotami poukazuje na podhodnocení společnosti,“ myslí si Cverna.
Naopak akcie Eli Lilly se podle něj obchodují za 39násobek očekávaného letošního čistého zisku. „Obě společnosti jsou tak z hlediska vývoje akcií v opačné situaci, což je způsobeno vývojem na trhu s léky na hubnutí,“ uvádí Cverna.
Novo Nordisk může podle něj být sázkou na úspěch v uvádění nových léčiv na trh, která aktuálně procházejí klinickými testy. „Tyto sázky jsou u farmaceutických společností ale vždy velmi rizikové,“ přiznává.
The post Léky na hubnutí v novém. Kdo první nasadí tablety, opět ovládne trh appeared first on Forbes.