Současné tržní turbulence mohou na první pohled děsit, ale pro mladé investory jsou i cennou školou. Pokud vám ještě nebylo pětatřicet let, zažíváte možná první vážnější krizi – a to je dobře. Právě teď máte šanci pochopit, že propady i politické zmatky k investování patří. Nejen tyhle postřehy nabízí v komentáři hlavní investiční analytik ČSOB Jaroslav Vybíral.
Blahopřeji nejmladší generaci investorů. Díky ekonomickým skutkům plně demokraticky zvolené politické reprezentace Spojených států amerických jste dostali příležitost kupovat akcie vašich oblíbených firem za mnohem příznivější ceny oproti nedávné minulosti.
Mnozí z vás jsou na trhu relativně krátce a mnoho dramatických tržních výprodejů jste ještě nezažili. Vězte, že tržní výkyvy, ekonomické i politické krize a děsivé titulky na informačních serverech k investování patří.
Faktem ovšem také bývá, že každá krize jednou odezní, přijdou další volby a nastoupí nové vedení v čele států i korporací. Je velmi pravděpodobné, že máte dlouhý investiční horizont, a než budete své prostředky opět potřebovat, na neohrabané kroky současných ekonomických poradců americké administrativy už si vzpomenou jen investiční profesionálové a akciové trhy budou lámat nové rekordy.
Dění letošního roku však s sebou přináší i celou řadu užitečných lekcí. Pokud je vám méně než 35 let, nezažili jste setrvalý a dlouhodobý propad akciových investic. Velká finanční krize, propad trhu z roku 2008 a několikaleté čekání na nová tržní maxima už patří do časů, kdy sociální sítě neměly vliv.
Finančníci chodili každé ráno do kanceláří číst zprávy z čerstvých vydání papírových novin, současná vlivná ekonomicko-politická sociální síť X se jmenovala Twitter, měla dva roky a žádný vliv. Trhy v té době reagovaly pomaleji a setrvaleji. Nyní jsme v online prostředí nepřetržitého dynamického vývoje, kdy jeden tweet může zvednout trhy i o deset procent během pár hodin.
Pandemie přinesla propady hluboké, ale přitom velmi krátkodobé. Rok 2022 byl investičně náročný, ale šlo o poklesy trvající pouhé měsíce. A teď jsme zde zkraje roku 2025, kdy se na nás valí převážně negativní ekonomické zpravodajství.
Každá krize je něčím nová a překvapivá, ta současná třese základy fungování toho, co se nikdy v historii nezpochybňovalo – amerického systému. Jsou americká aktiva nadále skutečně bezpečnou a preferovanou investicí, když nepredikovatelný chaos přichází přímo ze zahrad Bílého domu?
Reakce trhů je jasně čitelná, oslabují jak americké akcie, tak dluhopisy, což vše umocňuje oslabování amerického dolaru. Naprosto nebývalý triumvirát.

Má smysl omezovat své investice a počkat, až se špatně čitelná situace vyjasní? Vidím už tři momenty, které mají sílu korigovat chování Bílého domu.
Je to především dluhopisový trh, který je kritickou složkou pro fungování USA, s přesahem do dluhopisového obchodování po celém světě. Spojené státy se financují na dluhopisovém trhu a je v jejich zájmu, aby dluhopisy byly pravidelně refinancovány za co nejpříznivější úrokovou službu.
Druhým korekčním mechanismem je akciový trh a majetek Američanů. Nepochybuji o tom, že skupina bohatých podnikatelů a korporátních šéfů v okolí Bílého domu se velmi nerada dívá na své zmenšující se majetky.
Nezapomínejme na to, že dle behaviorální ekonomie jsme bytosti se zvířecími instinkty, které nechtějí přicházet o svoje hračky, a právě pro bohaté lidi jsou těmito hračkami jejich peníze a s tím související vliv.
Třetím bodem je politický cyklus. Asertivní projevy politiky Donalda Trumpa totiž přinesou zdražování a omezování dostupnosti spotřebního zboží. Drtivá většina dárků, které americké děti dostávají na Vánoce, se vyrábí v Číně, kostičky lega chrlí mexická továrna. Politika dovozních cel povede k tomu, že americké děti ve svých punčochách ráno 25. prosince nenajdou dárků deset, ale třeba jen tři.
K tomu si rodiče nebudou moci dovolit nový iPhone, neboť společnost Apple se ve své nesmírné naivitě rozhodla svých devět z deseti iPhonů vyrábět v Číně. Politický cyklus je neúprosný a blížící se termín voleb na konci roku 2026 přinese budíček i největším clo-milovníkům.
A pokud Donald Trump nebude chtít přijít o podporu v Kongresu a vidět padat svoji popularitu, možná bude muset upravit svou politiku dříve, než se nadějeme.
Donald Trump ve svém inauguračním projevu prohlásil, že obnoví zlatý věk Ameriky. Faktem však je, že pro akciové investory byla právě ta uplynulá dekáda zlatou americkou žílou.
Kdo z vás měl v uplynulém období akcie, říkal si, proč vůbec investuji někam jinam než do amerických akcií. Kdo z vás měl v uplynulém období v portfoliích dluhopisy, říkal si, jaký smysl má jejich držba. Nyní se situace připomněla v celé své nahotě.
Do budoucna bude mezinárodní diverzifikace hrát mnohem významnější roli. Rovněž smíšené fondy mají své nezastupitelné místo a limitují volatilitu v současném období.
Pokud jste jako mladí investoři udělali chyby a nakoupili akcie velmi rizikových a spekulativních firem bez reálného fundamentu, které jsou nyní ve velkých ztrátách, vězte, že investiční chyby je lepší spáchat zpočátku investiční kariéry, kdy vám utopí jen malé množství majetku a máte před sebou hodně času na nápravu.
Milí investoři, čas je to nejdůležitější, co při investování máme. Nečekejte na tržní dno, nikdo neví, kdy nastane. Investujte pravidelně.
The post Mladí investoři, vítejte ve hře. Krizi berte jako šanci, píše v komentáři analytik appeared first on Forbes.