Objem státního rozpočtu přesahuje 2 biliony korun. Ta suma je tak vysoká, že je pro spoustu lidí prakticky nepředstavitelná. UX designér a publicista Petr Staníček ve svém webovém projektu proto ukázal, jak by hospodaření státu vypadalo vyprojektované na mnohem stravitelnější sumě. Na takové, kterou běžně nosíme v peněžence: na tisícikoruně.
Když suma najednou není tak astronomická, je snazší si představit, kolik stát za co reálně utrácí. Zjistíme tak například, že na provoz Senátu, o jehož zrušení někteří politici vášnivě usilují, stačí v přepočtu zhruba třicet haléřů. Co dalšího tenhle myšlenkový pokus přináší?
Největší část bankovky, 394 korun, spolknou důchody a další sociální dávky. Na státní zaměstnance putuje 164 korun, na zdravotní pojištění za státní pojištěnce (děti, senioři, nezaměstnaní, nemocní a tak dále) pak 66 korun.

Velmi pozoruhodnou část tvoří podíl peněz podle ministerstev. „Málokdo tuší, jak strašně moc se liší objem peněz spravovaných jednotlivými ministerstvy. Jednoznačně největším žroutem je MPSV rozdělující důchody a sociální dávky, následováno školstvím. ‚Nejmenší‘ ministerstva ve srovnání s nimi hospodaří jen s drobnými,“ píše ke své grafice Staníček.
Jednoznačně nejvíce jde do ministerstva práce a sociálních věcí, kde z celkového počtu peněz, které se vloží do ministerstev, jde více než polovina. Přes ministerstvo putují peníze právě na zmiňované důchody a dávky.
Další poměrně velká část, 125 korun, se vejde do ministerstva školství mládeže a tělovýchovy. Nejméně pak přijde do ministerstva zahraničních věcí, na které putují čtyři koruny.

Kolik spolknou platy politiků
Na ústavní instituce a politiky podle srovnání putují zhruba dvě koruny. „Někteří lidé mají pořád neodbytnou představu, že všichni ti politici, poslanci, parlamenty a senáty, všechny ty nepostradatelné centrální instituce nás stojí nehorázné peníze a mohlo by se tady něco zajímavého ušetřit. Ve skutečnosti to jsou úplně směšné položky, zcela zanedbatelné ve srovnání s jinými výdaji státu,“ píše k datům sám Staníček.

Na Poslaneckou sněmovnu jde z tisícovky sedmdesát haléřů, stejně jako na Úřad vlády. Senát pak vyjde na třicet haléřů. Příspěvky politickým stranám i náklady na Kancelář prezidenta republiky pak činí shodně dvacet haléřů.
Z přepočtu je krásně vidět i skutečnost, jak málo stát investuje do budoucnosti. Dlouhodobé investice vyjdou na zhruba 93 korun, třetina z toho je navíc hrazena z EU a jiných dotací.

Překvapivé může být i zjištění, jak malou část rozpočtu dáváme na vyšší vzdělání a vědu. Konkrétně jde podle Staníčkova přepočtu o 38 korun. Nejvíce z tohoto balíku směřuje do vysokých škol, kam ukápne patnáct korun.

A jak jsou na tom další úřady a instituce? Bezpečnostní informační služba dostane ze sumy korunu, Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) získá třicet haléřů, ústav pro výzkum totalitních režimů má deset haléřů.
V porovnání s různými výdajovými položkami státního rozpočtu je pak zajímavé srovnání, s jakými rozpočty hospodaří například Česká televize, jejíž financování je také předmětem vypjaté politické debaty. Celý rozpočet ČT jde vyjádřit zhruba třemi korunami, Český rozhlas pak korunou.
Odkud bere peníze stát?
Je potřeba se také podívat na zdroje, aneb odkud všechny ty peníze do rozpočtu přicházejí: příjmy státního rozpočtu odpovídají 897 korunám. Do tisícovky nám ještě hodně peněz – více než stokoruna – chybí. Pár drobných tedy musí stát vybrat z rezerv a zbytek jednoduše dopůjčit, čímž zvyšuje státní dluh, který činí přibližně 3,3 bilionu korun.
Nejvíce peněz do státní kasy generují pojistné a daně. Povinné pojistné přináší 348 korun, daň z přidané hodnoty pak 178 korun.

Zajímavostí je to, že jsme stále čistými příjemci z Evropské unie. Dostáváme z ní mnohem víc, než jí odvádíme. „S tím, jak naše hospodářství poroste, tomu tak asi nebude napořád, ale i když bilance nebude plusová, stejně jde jen o pár korun z té naší tisícovky,“ vyjádřil se ve vizualizaci Staníček.
Celé srovnání je k dispozici zde.
Petr Staníček (Pixy) je český UX designér a spisovatel. Stojí například i za projektem Za komunistů, kde srovnává reálné ceny produktů a služeb za minulého režimu v porovnání s dneškem.
Foto Pixy.cz
The post Na Senát jde třicet haléřů, na obranu 25 korun. Státní rozpočet jako tisícovka appeared first on Forbes.