Pod názvem Herrmannovic holka sepsala Klára Dvořáková příběh své babičky. Tou byla Eva Herrmannová, ředitelka opery Národního divadla. Energická žena, pro kterou by přesně seděla kategorie Forbes Woman. Hermannová byla také přeživší koncentračního tábora a autorka vlastních pamětí.
Eva Herrmannová se narodila ve Vídni v rakousko-židovské rodině. Matka byla operní pěvkyní, otec provozoval v Opavě velkoobchod s galanterním zbožím Herrmann & Vogel. Mimochodem, firmu se stejným názvem obnovil její vnuk a provozuje velkoobchod se dřevem.
Klára Dvořáková se k deníkům své babičky, které pocházely z koncentračního tábora v Terezíně, dostala v jedenácti letech, kdy je měla z jejich ručně psané podoby převést do počítače. Se vzpomínkami Evy Herrmannové se také dostala důvěrně do kontaktu její druhá vnučka, herečka Anna Fialová.
Ta také namluvila některé záznamy z deníku, které se představují na výstavě v Opavě pod stejným názvem, jako vyšla dětská kniha: Herrmannovic holka.

Vzpomínky Evy Herrmannové na koncentrační tábor v Terezíně, kde účinkovala v opeře Brundibár, nebyly podle Kláry Dvořákové tragické.
„Naopak, když babička odjížděla od rodičů, těšila se, že jede někam sama vlakem. V Terezíně netušila, že když pomáhá balit kufry svým kamarádům na cestu na východ, že už je nikdy neuvidí, protože budou zavražděni,“ vypráví autorka knihy.

U osmdesátého výročí od konce druhé světové války kniha nastoluje řadu důležitých otázek: Jak mluvit s dětmi o holokaustu? Ať už se týká předků, které mohly ztratit, či v kontextu historie jako takové? A může být taková dětská kniha „hezká“?
O tom se dozvíte v nejnovějším díle podcastu Forbes Life!
The post Na tragédii se můžeme dívat optimisticky, říká autorka dětské knihy o Terezíně appeared first on Forbes.