Nejmajetnější Češi a Češky se mají zase o něco lépe. Stovka nejbohatších lidí naší země drží souhrnný majetek ve výši 2,9 bilionu korun, tedy oproti loňsku o bezmála tři sta miliard korun více. Pořadí na čele zůstává neměnné, ale značně se vyrovnává.
Lídryní žebříčku, který česká mutace Forbesu sestavila už potřinácté, zůstává nadále Renáta Kellnerová s rodinou s odhadovaným jměním 378 miliard korun.
Jakkoli už jsou podíly dědičky finanční skupiny PPF a jejích dětí známé, tím, že s dcerami jednají v rámci majetku jako jedna žena, jsme valuaci ponechali na společné bázi.
Druhá příčka nadále náleží strůjci energetického kolosu EPH Danielovi Křetínskému (284 miliard korun), k němuž se přibližuje loterijní král Karel Komárek (262,5 miliardy korun). Ještě agresivněji se ale na špici dotahuje čtvrtý Michal Strnad, který je stejně jako v minulém roce vůbec největším skokanem žebříčku.
Majitel zbrojařského impéria CSG více než zdvojnásobil svůj majetek z loňských 101 miliard na 230,5 miliardy korun. První pětku uzavírá současný vlastník fotbalové Slavie a energetické skupiny Sev.en AG Pavel Tykač (180,2 miliardy korun).
Nadstandardně se přitom díky geopolitické situaci ve světě, zejména pak na ukrajinsko-ruských hranicích, daří i dalším zástupcům zbrojního průmyslu.
Do první dvacítky se posunuli ještě Strnadův konkurent Martin Drda s rodinou (29,7 miliardy korun) a René Holeček (25,1 miliardy korun). Polepšil si i Richard Háva, jehož odhadované jmění ve výši 16,5 miliardy korun stačilo na sdílenou 31. pozici.
Mezi stovku nejbohatších českých podnikatelů letos Forbes zařadil hned čtyři nováčky – rodinu Lencovu (pět miliard korun), která z garáže vybudovala miliardového výrobce šunky roztaženého do několika zemí Evropy, a trojici Pavel Šebor, Petr Šebor, Martin Český (všichni 4,4 miliardy korun), kteří stojí za herním vývojářem SCS Software.
Zajímavou skupinu mezi miliardáři tvoří také ti, co se letos mezi stovku nejbohatších Čechů těsně neprobojovali. Pod čarou skončili například zemědělec Zdeněk Červenka, investor Karel Janeček, bývalý majitel Hamé Leoš Novotný starší nebo Jan Dienstl, jenž od devadesátých let tvoří nerozlučnou dvojku s energetickým magnátem Pavlem Tykačem.
Majetek všech těchto osobností se podle odhadu Forbesu pohybuje těsně pod hodnotou 4,3 miliardy korun, což pro letošek odpovídá spodní hranici pro zařazení mezi elitní stovku (loni to byly rovné čtyři miliardy).
A proč to vůbec děláme? Není to voyeurství ani snaha o kastování. Protože jsou za tím v naprosto drtivé většině firmy, je to vizitka českého byznysu, který se za poslední roky naučil hrát světovou hru. A jeho čísla budiž v tomto kontextu ultimátum měřítkem úspěchu.
Abychom se k nim dobrali, sházíme se se CEO a finančními řediteli a ředitelkami, procházíme výsledovky, sledujeme trendy v daných odvětvích, díváme se na valuace obdobných firem v zahraničí, mapujeme transakce a radíme se s finančními analytiky a experty na oceňování podniků.

Přes to všechno se – jako každý rok – sluší zopakovat, že maximálně se dostaneme ke kvalifikovanému odhadu. V konečném důsledku může dané aktivum ohodnotit jedině trh.
Po letech jsme v rámci lepšího rozložení obsahu v průběhu roku učinili rozhodnutí vydávat žebříček nejbohatších lidí v květnu. Z přeplněné podzimní sezóny jsme si kus práce zkrátka přesunuli na jaro. Od příštího roku by to zároveň mělo vést k lepší koordinaci s žebříčkem amerického Forbesu.
Celosvětová verze časopisu Forbes se odhadem majetku nejúspěšnějších a nejbohatších lidí zabývá už od roku 1987, česká verze žebříčku vychází od roku 2012.
The post Nejbohatší Češkou zůstává Kellnerová. Na čelo se agresivně dotahuje zbrojař Strnad appeared first on Forbes.