„Ze statik vyplývá, že v blízkosti konkrétní školy může být nějaké nehodové místo, jistá bariéra. Nehodovost však není jediný ukazatel,“ sdělila pro CNN Prima NEWS Blanka Klimešová ze spolku Pěšky městem.
Podle průzkumu hodnotí rodiče okolí českých škol jako ne zcela bezpečné – 27 % z nich by si přálo bezpečnější přechody a dalších 23 % procent by bylo pro, aby se omezila doprava v blízkosti škol.
ČTĚTE TAKÉ: Školáky zasáhla chladicí kapalina z autobusu MHD v Plzni. Záchranáři museli ošetřit 16 dětí
„Syn by moc rád chodil do školy sám, ale bojím se kvůli bezpečnosti. Takže ho stále vodíme tam i zpět,“ svěřila se CNN Prima NEWS jedna z maminek.
„Dcerka se bojí tady přejít, nevím, co ještě víc, kromě toho zvýšeného nájezdu, by se tady dalo udělat. Ráno tady i stojí policisté, kteří hlídají nebo zastavují dopravu,“ upozornila další maminka školačky.
Hned po Praze jsou nebezpečná místa také v Ústeckém kraji, konkrétně v Mostě, v Lounech, nebo ve Varnsdorfu. Za poslední roky se tam stalo v průměru 19 nehod.
„Je potřeba si říct, že jak v Ústí nad Labem, Mostě, Děčíně, Chomutově, jsou školy u velice frekventovaných míst. Určitě by pomohlo lepší značení přechodů a potom samozřejmě osobní dohled. Víme že policisté a preventisté k přechodům chodí, ale stále mi to nepřijde dostatečné,“ zhodnotil situaci krajský koordinátor BESIP Ústeckého kraje Milan Stehlík.
Naopak pozitivně v průzkumu nehodovosti skončily školy třeba na Vysočině.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: České dráhy razantně zdraží jízdné. Za lístek si připlatíme už od 10. prosince letošního roku