Poptávka po novém bydlení v Praze zažívá nebývalý boom. Podle nejnovější analýzy developerské společnosti Central Group se za první tři čtvrtletí letošního roku prodalo 5 350 bytů. To je oproti loňsku dvojnásobek. Nabídka však výrazně zaostává, což tlačí ceny i nájmy vzhůru. Bytová krize v Praze tak dál prohlubuje nejhorší dostupnost bydlení ve střední Evropě.
Central Group odhaduje, že investoři v Praze připravují výstavbu více než 146 tisíc bytů. Problémem ale zůstává zdlouhavé povolování staveb. Ročně se v metropoli povolí jen přibližně pět tisíc nových bytů, což je pouze polovina toho, co by podle developera bylo potřeba. Bytový deficit se proto každoročně zvyšuje a nyní podle Central Groupu dohání hranici sta tisíc jednotek.

„Nefunkční povolování je hlavním důvodem současné krize. Reálně hrozí, že ceny bytů porostou ještě rychleji,“ varuje Dušan Kunovský, patnáctý nejbohatší Čech a zakladatel Central Group.
Podle aktuálního CG-Indexu potřebuje kupující na pořízení průměrného nového bytu o rozloze sedmdesát metrů čtverečních v Praze 14,7 ročních hrubých mezd. To je o pět ročních platů více než před deseti lety. Pro srovnání: průměrná hrubá mzda v metropoli činí 63 820 korun, zatímco cena takového bytu dosahuje 11,25 milionu korun.

Nájemní bydlení je na tom obdobně. Nedávná analýza Institutu plánování a rozvoje Prahy potvrzuje, že i v této kategorii metropole zaostává za svými středoevropskými protějšky. Oproti loňsku vzrostly jak ceny nových bytů, tak ceny nájmů přibližně o sedm procent, čímž překonaly i prognózy České národní banky.
Současná situace má dalekosáhlé ekonomické dopady. Podle Kunovského připravuje stát sám sebe o značné příjmy. „Stát se svou neschopností zrychlit povolovací procesy sám střílí ne do nohy, ale
rovnou do páteře. Jen z plánovaných bytů by na DPH mohl získat přes 175 miliard korun. Obrovské škody ale nesou i kupující, kteří kvůli zpoždění zaplatí za byty o patnáct procent více.“
Otázkou navíc zůstává, jak efektivní bude nový stavební zákon a digitalizace povolovacího procesu. Zatímco původní plán počítal se spuštěním již v roce 2023, nyní je termín odložen až na rok 2028.
„V poslední době bylo na trh uvedeno velké množství projektů, ani to ale nestačí. Navíc jde o odloženou nabídku z předešlých dvou let, a i ta se brzy vyčerpá. Zcela „impotentní“ povolování je hlavním důvodem současné bytové krize. Reálně hrozí, že ceny porostou ještě rychleji než dnes,“ dodává Kunovský.

Jednou z iniciativ, které mají situaci změnit, je nový systém DESIGN-BUILD, který připravuje Iniciativa pro dostupné bydlení. Tento projekt navazuje na nedávné doporučení Národní ekonomické rady vlády a zaměřuje se na masivní výstavbu veřejných nájemních bytů. Systém by měl propojit odborné know-how a financování soukromého sektoru s potřebami měst a obcí, které by nové byty vlastnily a provozovaly.
Central Group je největším rezidenčním stavitelem v České republice. Za téměř třicet let svého působení dokončil již na 200 rezidenčních projektů a prodal přes osmnáct tisíc nových bytů, domů a parcel. V současnosti vlastní v Praze kolem 1,5 milionu m² brownfieldů a pozemků určených k výstavbě, na kterých
plánuje více než třicet tisíc nových bytů.