Brněnský soud minulý týden předběžným opatřením zabránil dlouho očekávanému podpisu hlavní smlouvy na dostavbu jaderné elektrárny Dukovany jihokorejskou společností KHNP.
I přes proklamace vládních politiků, že stvrzení kontraktu nic nebrání, se mezitím staly události, které v nejkrajnějším případě mohou vyústit až ve zrušení celého tendru. Co vše se v posledních dnech kolem „zakázky století“ událo?
Největší tendr v české historii
Pro pořádek. Česká polostátní skupina ČEZ vyhlásila na základě pověření ministerstva průmyslu a obchodu tendr na dostavbu jaderné elektrárny Dukovany v březnu roku 2022. Mezi uchazeči zůstali tři horcí kandidáti na vítězství, a to jihokorejská KHNP, americký Westinghouse a francouzská EDF.
Tendr byl původně vypsán na výstavbu jednoho bloku, následně byl rozšířen i o pozdější dostavbu druhého bloku a preferovaným vítězem se stali právě Korejci, kteří nabídli cenu 220 miliard korun za jeden blok. Jde tak o největší zakázku v historii České republiky.
Blok má být podle původního harmonogramu hotový v roce 2036 a nahradí zejména uhelné elektrárny, které Česko přestane využívat na konci současné dekády. Rozvoj jaderné energetiky má zároveň zajistit energetickou bezpečnost Česka, jde tedy o strategickou a kritickou infrastrukturu.
Zákaz podpisu českým soudem
První květnovou středu se ve Strakově akademii schylovalo k velké slávě. Vláda tam měla s jihokorejskými protějšky a zástupci preferovaného vítěze tendru KHNP i dalších jihokorejský firem finálně podepsat hlavní smlouvu na dostavbu nejprve jednoho, a poté i druhého bloku JE Dukovany.
Korejská vládní i podnikatelská delegace čítající přes sto lidí byla už v Praze, když Krajský soud v Brně den před plánovaným podpisem rozhodl na základě stížnosti neúspěšného uchazeče – francouzské EDF – předběžným opatřením o dočasném zákazu tohoto finálního aktu.
Vzal si tak čas na přezkoumání, zda je stížnost Francouzů, kteří se ohradili proti průběhu dnes už tříletého stamiliardového tendru, opodstatněná.
Šlo o zásadní milník, který podpis oddálil na neurčito. Podle právníků může zkoumání soudu trvat i roky. Je tak možné, že finální podpis připadne vzhledem k říjnovým parlamentním volbám až na jejich vítěze. Favoritem na premiérský post je podle posledních průzkumů stále Andrej Babiš z opozičního hnutí ANO.
Brusel žádá o odklad podpisu
Premiér Petr Fiala (ODS) i přesto trvá na tom, že podpisu nic nebrání a že přípravy na dostavbu JE Dukovany pokračují. Za týden ovšem vyšla najevo další zpráva, tentokrát z Bruselu.
Francouzský místopředseda Evropské komise odpovědný za prosperitu a průmyslovou strategii Stéphane Séjourné už v úvodu května požádal v dopise EDU II o odložení podpisu smlouvy o stavbě dvou nových jaderných bloků v elektrárně Dukovany. A to kvůli ochraně vnitřního trhu Evropské unie.

Unijní úřady prověřují, zda jihokorejské skupině KHNP vlastněné státním holdingem Kepco nebyly ze strany státu poskytnuty záruky budoucích subvencí, které by ve finále pomohly k lepší cenové i termínové nabídce v tendru.
Tím by došlo k narušení vnitřního trhu Evropské unie. V Evropě je v plánu postavit několik nových jaderných zdrojů a Evropská komise chce zabránit tomu, aby se tento scénář opakoval i u dalších podobných tendrů.
Nejde sice o právně závazný akt, ovšem je to jasný signál, že francouzská energetická skupina EDF si bude tvrdě hájit své zájmy.
Ztráta notifikace
Zásadní milníky se pak nedotýkaly jen soudních sporů a oficiálních výměn, ale i financování celého projektu. Mezitím totiž přišlo zjištění serveru oenergetice.cz, které vyplývá z obsahu dodatku číslo 6 k první prováděcí smlouvě mezi státem a společností EDU II a kterým Česko přichází o už získanou notifikaci ke stavbě prvního bloku.
Takzvanou notifikaci uděluje Evropská komise a umožňuje financovat výstavbu formou veřejné podpory. Vzhledem k tomu, že od získání notifikace došlo ke změně investorského modelu, bude nutné projít celým procesem znovu.
V této chvíli tedy fakticky nemáme jasno, jak první blok elektrárny budeme financovat. Notifikaci je potřeba získat i pro plánovanou dostavbu druhého bloku Dukovan.
Zpoždění harmonogramu
Politici i zástupci skupiny ČEZ neustále opakovali, že harmonogram tendru a tedy i spuštění JE Dukovany v roce 2036 bude naplněn.
Až do dnešního dne, kdy šéf společnosti EDU II Petr Závodský, která patří pod ČEZ a vznikla za účelem dostavby Dukovan, poprvé přiznal, že vzhledem k odložení podpisu smlouvy dojde k posunutí harmonogramu o několik měsíců.
Nový termín spuštění JE Dukovany do testovacího provozu se podle něj posouvá na přelom let 2036 a 2037. Dodal k tomu, že toto zdržení se může projevit na nákladech v objemu stovek milionů korun. „Každý měsíc zpoždění se na projektu určitě projeví,“ přiznal Petr Závodský.
Co bude dál?
Nyní nezbývá nic jiného než čekat. A to hlavně na rozhodnutí soudu v Brně, který blokuje finální podpis smlouvy s Jihokorejci.
Práci tak budou mít zejména soudci a právníci. Mezitím se dá očekávat, že dostavba Dukovan se stane jedním z hlavních témat letošních parlamentních voleb. Už nyní jsme ve fázi, kdy se český jaderný tendr stal hlavně politickou záležitostí. Ekonomika věci jde nyní stranou.
Možné scénáře budoucího vývoje celého tendru včetně hrozby jeho zrušení jsme nastínili v dubnovém článku, ještě před oznámením termínu podpisu smlouvy, ke kterému nakonec nedošlo. Platné jsou ale i dnes.
The post Průvodce největší zakázkou Česka aneb jak dostavbu Dukovan zahalil mrak nejistoty appeared first on Forbes.