Kousek od pražského Vítězného náměstí dnes ukázala Renáta Kellnerová vítězoslavný úsměv. Nikoli bezdůvodně. Nejbohatší Češka spokojeně komentovala rekordní zisk skupiny PPF, za níž spolu s rodinou stojí. Za tento úspěch děkovala Jiřímu Šmejcovi, který po třech letech končí v roli CEO a nastává éra dvojvládí Kateřiny Jiráskové a Didiera Stoessela.
Skupina PFF dosáhla loni čistého zisku 3,2 miliardy eur, což je nejlepší hospodářský výsledek v její téměř pětatřicetileté historii. To je první zásadní zpráva.
Tou druhou a neméně zásadní je výměna „kapitánů“. V nejvyšším patře budovy PPF Gate bylo totiž oznámeno střídání nejvyšších manažerů.
Za stolem, od něhož po slovech díků Renáta Kellnerová odešla, zůstal sedět končící CEO Jiří Šmejc a po jeho levici Kateřina Jirásková. Finanční ředitelka skupiny Šmejce nahrazuje, nicméně v čele PPF nebude sama, nýbrž s ředitelem pro investice Didierem Stoesselem.
„Věřím, že noví generální ředitelé na Jiřího úsilí navážou. Oba jsou silné osobnosti s nezpochybnitelným kreditem uvnitř i vně skupiny. Současně jsou zárukou kontinuity, pružnosti v rozhodování a schopnosti profesionálně řídit náročné projekty,“ prohlásila Kellnerová.
Majoritní akcionářka skupiny současně podotkla, že laťku pro nové co-CEOs, čili pro Jiráskovou a Stoessela, nastavil Šmejc hodně vysoko. Důkazem je mimo jiné loňský výtlak PPF Group v hodnotě 3,2 miliardy eur (téměř 80 miliard korun). Je to i velký meziroční skok, neboť za rok 2023 činil výdělek 1,45 miliardy eur – nárůst je tak více než 120 procent.
Při mírném ponoru do „útrob“ rekordního čísla je zjevné, že významný vliv na něj měla jedna z největších transakcí v historii skupiny – prodej padesáti procent plus jedné akcie PPF Telecom Group arabské společnosti Emirates Telecommunications Group Company (e&) za 2,15 miliardy eur.
Souběžně s tím se znatelně zlepšila ekonomická výkonnost jednotlivých divizí a firem z portfolia PPF.
Vedle telekomunikací, kde provozní zisk EBITDA meziročně vzrostl o 6,7 procent, se i přes masivní investice do platformy Oneplay dařilo mediální společnosti CME. Zisk vykázaly také Air Bank Group a PPF banky. Jiří Šmejc poukázal rovněž na Škoda Transportation Group, jejíž EBITDA byla minulý rok 19 milionů eur, oproti ztrátě v naprosto stejné výši za rok 2023.
Šmejc se chce věnovat vlastní skupině Emma Capital, na níž neměl poslední tři roky čas.
„Zvýšení konkurenceschopnosti našich firem je to, co mi dělá největší radost,“ uvedl Šmejc. „Těší mě, jak se zvyšuje hodnota jejich značek, jejich tržní podíly, jak se posouvají v oblasti digitalizace, a také to, jak dokážou vzájemně spolupracovat a vytvářet tím dodatečné hodnoty.“
Jako o „našich firmách“ může Šmejc ve spojitosti s firmami PPF mluvit už jen krátce: v červnu mu vyprší tříletý mandát CEO skupiny a ten nebude po vzájemné dohodě prodloužen. Sám Šmejc to vysvětlil především tím, že se chce více věnovat vlastní skupině Emma Capital, na níž neměl poslední tři roky prakticky žádný čas.
S PPF se přesto Šmejc neloučí úplně. Bude totiž působit v roli člena dozorčí rady PPF, do které nově přicházejí také Josef Kotrba a Tomáš Otruba.
Kotrba byl mimo jiné bývalý šéf české kanceláře Deloitte. Otruba je investor, partner Renáty Kellnerové a člen poradního sboru rodinného holdingu Amalar.
Do poradní pozice v Amalaru se přesune stávající předseda představenstva PPF Aleš Minx. A novými členy představenstva se s Jiráskovou a Stoesselem stanou ještě dva muži – Ondřej Frydrych, odpovědný za výkonnost firem skupiny, a Menno Verhoeff, právník a top manažer skupiny působící v Nizozemsku.
Tito lidé se mají starat v PPF o budoucnost, kdežto Šmejc se logicky nyní ohlíží za třemi roky v čele korporátní řídící skupiny. A byly to roky byly velmi výrazné, došlo v nich k transformaci byznysu PPF.
Vedle viditelného odchodu skupiny z Asie a Ruska směrem do Evropy, jež má zůstat základním fundamentem a klíčovým regionem pro podnikání skupiny, charakterizovala jeho epochu podle samotného Šmejce snaha o přesměrování PPF z investičního do industriálního holdingu a snaha o posílení procesů na podporu dlouhodobé hodnoty firem.
Podíl v PPF Šmejc nedostane
Šmejcovi se podařilo zvýšit hodnotu skupiny, čímž splnil podmínku pro případné uplatnění opce na desetiprocentní podíl v PPF. Tahle podmínka byla stanovena v původní tříleté dohodě mezi končícím CEO a Renátou Kellnerovou, Šmejc se jí ale rozhodl nevyužít. Místo toho zvolil odměnu, jejíž výši nechtěl komentovat, bude však zveřejněna ve výroční zprávě skupiny.
Vzhledem k přání zachovat kontinuitu sáhla PPF po náhradě za Šmejce do vlastních zdrojů. Noví CEOs si navíc současně zachovají i stávající funkce, Jirásková tak bude nadále finanční ředitelkou a Stoessel dál zodpovědný za investiční strategii. Druhý jmenovaný byl donedávna také CEO mediálního holdingu CME, jež pod PPF spadá.
Z tohoto výčtu lze odvodit, na co se budou Jirásková a Stoessel ve svých nových pozicích soustředit, byť oficiálně žádné rozdělení pravomocí není.
„Od Jiřího přebíráme skupinu s rekordním výsledkem a věřím, že spolu s Didierem dokážeme na tento úspěch navázat,“ uvedla k věci Jirásková. Ona a Stoessel mají ve svých čerstvých pozicích smlouvu na dobu neurčitou.
The post Rekordní zisk na rozloučenou. Šmejc předá PPF Jiráskové se Stoesselem appeared first on Forbes.