Aktuálně se koalice veřejně hádá o změnách sazeb DPH, které navrhlo ministerstvo financí. Vy jste nevěděli, že se změna chystá, protože z reakcí to tak vypadá?
Nějaké diskuze byly a my jsme se jasně vymezili, že za nás nižší sazba 14 procent není přijatelná. To byl náš jasný postoj od začátku. Co se týče rámce, tak si jako Piráti zjednodušení přejeme, a princip dvou sazeb za nás je přijatelný, ovšem přesně tak záleží na tom, co bude zařazeno kam. V návrhu jsou nějaké úplné nelogičnosti typu vysokoškolské koleje (dnes DPH 10 procent, v návrhu je 21 procent; pozn. red.), které nejsou prostě luxusní ubytování. Řada věcí nám přijde nelogických.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Budeme mít nejvyšší DPH v Evropě, zuří podnikatelé. Jaké by byly ceny podle plánu Stanjury?
Jak vysoké by za vás sazby měly být?
Představovali jsme si čísla jinak, určitě ne 14 procent. Ale to, k čemu dospějeme, nechci nyní říkat.
Vyšší sazba 21 procent je za vás v pořádku?
Evropská legislativa umožňuje nastavit i řadu výjimek. Jde třeba o to, jak pojmout léky, knihy, učebnice. Dále by se mělo debatovat o dětských plenách nebo menstruačních potřebách. Je to spoustu věcí vedle ovoce a zeleniny, které jsou dnes zbytečně drahé, a rodiny si je nemohou dovolit.
Takže jde o to, aby to byla sazba nižší než 14 procent nebo, aby byly tyto komodity zařazeny do výjimek?
Rozhodně.
Jak debata na vládě vůbec probíhá, když se zdá, že vaše návrhy ODS nezapracovala. Poslouchá pan ministr Stanjura Piráty?
To je otázka na něj. Za nás to říkáme jasně a uvidí se, jak to dopadne. Podstatné je, abychom měli jako země systém sazeb DPH zjednodušený, ale současně logický. Dlouhodobě třeba upozorňujeme i na rozpor v tom, že slazené nápoje jsou daněny méně než ovoce a zelenina. Podobné nesrovnalosti chceme napravit.
Jak daleko jsou Piráti ochotni ustupovat, pokud ODS vaše návrhy nevezme v potaz? Je možné, že byste třeba návrhy nakonec ve Sněmovně nepodpořili vůbec nebo, že byste i v krajním případě mohli odejít z vlády?
Odpovím vám příměrem. Je docela dobré si představit, jak by vztahy v koalici fungovaly, kdyby člověk o průběhu sporů a vzrušených debat podrobně veřejně informoval. Představme si, že bychom takto podrobně rozebírali svoje manželství. To by asi partner nebyl rád. Uvedu ještě příklad, že jsme měli zásadně jiný postoj, co se týče karenční doby. Říkali jsme, že nechceme trestat lidi za to, že jsou nemocní a že není za nás přijatelné, aby se karenční doba znovu zavedla a vrátily se tři neplacené dny v případě nemoci. Jsem přesvědčená o tom, že to obhájíme. I když to nějakou dobu vypadalo, že jsme jediní, kdo na tom trvají, tak se nám podařilo ostatní přesvědčit, že k tomu nedojde. Na tom chci ukázat, abychom hodnotili vládu přes činy.
Je na tom už finální dohoda?
Říkám, o čem jsem přesvědčená. Stejně se nám podařilo prosadit windfall tax nebo příspěvek 5 000 korun pro rodiny s dětmi. To byly všechno pirátské návrhy, které se staly třeba v trochu jiné podobě, ale jsou. A takto hodnotím společné vládnutí.
Takže věříte, že prosadíte i změny v DPH?
Věřím, že máme správné argumenty. V každém vztahu jsou na dohodu většinou dva, nás je pět. Je tedy jasné, že každý musí trochu ustoupit a nikdy nemá nikdo z nás vše splněné na 100 procent. Není ale podle mě v pořádku prát špinavé prádlo na veřejnosti, zároveň bych ale zdůraznila, co je bez chvění, není pevné.
Takže odchod z vlády v plánu není?
Nějakým zájmovým skupinám by se to podle mě jistě líbilo, ale to my fakt v plánu nemáme.
Předseda Ivan Bartoš hovořil o tom, že Piráti sami mají návrh na to, jak ušetřit ročně cca 140 miliard.
Máme celkovou strategii, která by nastartovala naši ekonomiku a znamenala růst a prosperitu naší společnosti a zahrnuje i věci, jako je podpora skupin, které nejsou součástí legálního trhu práce. Jednak jde o rodiče malých dětí, kde je podle různých výpočtu skrytých 5 až 15 miliard korun ročně. Zde dlouhodobě prosazuji zvýšení kapacit v mateřských školkách, věnuji se problematice dětských skupin, nově navrhuji sousedské hlídání a řeším zkrácené úvazky.
Myslíte tedy 15 miliard korun ve chvíli, kdy by rodiče malých dětí začali pracovat a platili daně?
Přesně tak. Podobné je to i u lidí v exekucích a dluhových pastech, kde je mnoho lidí, kteří pracují načerno. Proto jsme i velcí zastánci insolvencí a toho, aby lidé nebyli lapeni v síti kvůli jedné chybě, kterou udělali v minulosti. Prosazujeme to, když si člověk vydělá víc, tak aby nemusel odevzdat vše, ale aspoň trošičku byl odměněn. Poté prosazujeme tzv. Evropský mechanismus směnných kurzů II, což by opět ročně přineslo do rozpočtu cca 30 miliard korun. Nikoho by to v této zemi nic extra nestálo, Dánsko je v tomto projektu roky. Další věcí je například daň z těžby nebo zdanění konopí. Zamezit bychom chtěli i agresivním daňovým optimalizacím. Máme dnes řadu firem, které jsou experty na to, jak daně neplatit a pohybují se na hraně zákona a stát na ně nemá dostatečné páky. Jde o narovnání systému, aby byl spravedlivý pro všechny firmy.
O to se snažila i bývalá ministryně financí Alena Schillerová. Říkalo se tomu zakleknutí.
Právě tak to ale být nemá. Přístup státu má být takový, aby byly věci pro lidi co nejsnazší, nejtransparentnější a fungovaly. To, na co si podnikatelé stěžují, je, že když si jeden najde cestu, jak používat nefér výhodu, tak to pak znevýhodňuje všechny ostatní. Jde o daňové mezery, kde státu utíkají desítky miliard korun, a to bychom měli řešit.
Celý rozhovor s Olgou Richterovou o koncepci podpoře rodin, kterou vláda připravuje, si budete moct přečíst na CNN Prima NEWS v následujících dnech.