Sobota 17. květnaSvátek má Venku je 11 °C, Skoro Zataženo

Rusko bombarduje hotely poblíž válečné fronty. Cílem je odradit novináře, tvrdí zpráva

CNN Prima News Před 4 hodinami

Podle zprávy Reportérů bez hranic a ukrajinské organizace Truth Hounds Rusko od začátku války v roce 2022 do letošního března zasáhlo 25 hotelů v blízkosti ukrajinské frontové linie. Ruské ozbrojené síly k tomu potřebovaly údajně 31 úderů. Organizace to vysvětlují jako záměrnou snahu Rusů odradit zpravodaje, aby se v oblastech poblíž probíhajících bojů zdržovali.

ČTĚTE TAKÉ: Bez Putina a Zelenského. V Istanbulu začala trojstranná mírová jednání, čeká se na Rusy

Pro novináře ve válečné zóně totiž není hotel pouze místem k odpočinku: je to také kancelář, kde se píší, editují a odevzdávají zprávy zahraničním redakcím. Na Ukrajině se však toto útočiště stává terčem ruské armády, jejímž cílem je umlčet mediální profesionály dokumentující invazi.

Většina z nich se nacházela v blízkosti frontové linie ve městech, jako jsou Charkov, Doněck, Dněpr, Oděsa nebo Kyjev. Pouze jeden z těchto hotelů byl využíván pro vojenské účely, ve všech ostatních byli ubytováni civilisté včetně novinářů, konstatuje zpráva.

„Ruské údery proti hotelům hostícím novináře na Ukrajině nejsou náhodné,“ říká Pauline Maufraisová, vedoucí pracovnice Reportérů bez hranic na Ukrajině.

„Budovy, které jsou terčem útoku, nejsou ukrajinskými vojenskými základnami a novináři uvnitř nejsou žoldáci,“ uvádí. Přesně tento narativ přitom podle ní razí ruská propaganda.

Útoky na ubytovací zařízení jsou podle Maufraisové součástí širší strategie, jejímž cílem je terorizovat novináře a komplikovat či omezovat jejich informování o válce. „Tím, že jsou zaměřeny na civilní infrastrukturu, porušují mezinárodní humanitární právo a představují válečné zločiny. Odpovědné osoby musí být postaveny před soud,“ zdůrazňuje.

Strategie se přitom Rusům podle zjištění zprávy v praxi osvědčuje. Od roku 2023 se 64 procent ukrajinských novinářů a 43 procent zahraničních zpravodajů vyhýbá pobytu v hotelech v blízkosti válečné fronty.

Třiadvacet útoků se navíc podle Reportérů bez hranic odehrálo v noci mezi 20:00 a 8:00, kdy se na hotelech zpravidla nachází nejvíce z jejich hostů.

Významná část novinářů podle reportu také uvádí, že jim v jejich zpravodajství brání logistické překážky způsobené obtížným přístupem k bezpečnému ubytování. Dalších 44 procent novinářů pak podle zprávy trpí stresem nebo psychickým traumatem po útocích na hotely.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Erupce sopky v Japonsku: Vulkán chrlil mohutný sloupec popela kilometry vysoko, ukazují záběry

Pokračovat na celý článek