Česko stále hledá důvod, proč na začátku července došlo k rozsáhlým výpadkům elektřiny a regionálním blackoutům. Podle majitele skupiny Amper Jana Palaščáka jsou v rámci zamezení dalších podobných situací nutné stamiliardové investice do přenosové soustavy.
K opakování situací, které postihly nejdříve Španělsko a poté i Česko, totiž podle něj může docházet častěji. A to zejména v létě.
„Vlivem klimatických extrémnějších jevů, což už teda dneska není zima, ale je to spíš léto, tak si myslím, že v energetice už nebudou tématem uhelné prázdniny, ale spíš ta horká léta,“ říká v dalším Forbes Byznys podcastu majitel skupiny Amper Jan Palaščák.
Tuto úvahu podporuje nejen blackout ve Španělsku, ale i rozsáhlý výpadek elektřiny v Česku před dvěma týdny, jehož iniciátorem byl přetržený fázový vodič. Stejná událost už se stala v zimě, tehdy ale ke kaskádovitým regionálním blackoutům nedošlo.
Stalo se tak až při druhé události ze začátku letošního července, tedy z léta, kdy je obecně vyšší výroba elektřiny ze slunce, která pak prostupuje do přenosové soustavy a zatěžuje ji.
V podcastu se Palaščák dotýká i tématu emisních povolenek pro domácnosti ETS 2, který má vstoupit v platnost za rok a půl. Podle něj je tento systém daleko přísnější, než ETS 1, který emisními povolenkami zatěžuje firmy.
„ETS 1 má v jakémkoliv parametru měkčí a flexibilnější podmínky než ETS 2, což je docela paradoxní. U těch nových povolenek pro pro bydlení a pro dopravu ETS 2 se nám všechno sešlo dost nešťastně,“ říká Palaščák.
Co podle Palaščáka způsobilo výpadek bloku elektrárny Ledvice a následný pád několika vedení, které vedly k regionálním blackoutům? Je šance, že emisní povolenky pro domácnosti Brusel zmírní? A může je Česko odmítnout? To vše si poslechněte v novém Forbes Byznys podcastu.
The post Tématem nebudou zimní uhelné prázdniny, ale horká léta, říká Palaščák k blackoutům appeared first on Forbes.