Jít tam, kam jde Elon, v politice i v byznysu – tak už desítky let zní životní motto Kimbala Muska, mladšího bratra nejbohatšího muže světa. Motto, díky kterému sám zbohatl.
Když americký prezident Donald Trump začátkem letošního dubna zavedl cla na veškerý import do Spojených států, která vymazala biliony dolarů z globálních akciových trhů, vyjádřil Elon Musk svůj hněv tím, že se pustil do boje s Trumpovým poradcem pro obchod Peterem Navarrem, který je zastáncem cel, a na síti X sdílel video liberálního ekonoma Miltona Friedmana.
Kimbal Musk, Elonův dvaapadesátiletý mladší bratr, si dovolil ještě víc. Trumpa nazval „americkým prezidentem s nejvyššími daněmi za poslední generace“.
Řekl také, že Trumpova cla zvýšila ceny zboží každodenní potřeby a vyzval prezidenta, aby Navarra vyhodil. Jeden Kimbalův příspěvek dokonce působil, jako by zpochybňoval Trumpovu inteligenci.
U obou Musků šlo o dost velkou změnu nálady. Většinou v posledních měsících Kimbal působil, že plně souhlasí s Trumpovou agendou, opakovaně chválil současnou americkou administrativu a snahu svého bratra jako šéfa DOGE (nově vytvořeného úřadu pro rozpočtovou odpovědnost) rozložit federální agentury.
Zajímavé je, že ještě před rokem, tedy předtím, než Elon poprvé veřejně podpořil Trumpa a stal se největším dárcem jeho prezidentské kampaně, o sobě Kimbal tvrdil, že není zrovna Trumpovým příznivcem.
Svezl se na bratrově úspěchu
Následovat Elona se vyučenému kuchaři Kimbalovi, který se často fotí v charakteristickém kovbojském klobouku, vyplatilo. Díky malým podílům ve dvou největších Elonových společnostech, SpaceX a Tesla, má majetek mladšího Muska odhadovanou hodnotu 900 milionů dolarů, asi 19,8 miliardy korun.
V prosinci loňského roku, kdy byla hodnota akcií Tesly na vrcholu, se bohatství Kimbala Muska odhadovalo dokonce na 1,3 miliardy dolarů.
Kimbal se stal členem představenstva Tesly v roce 2004. Pozice mu přinesla štědré odměny v podobě akcií. Od roku 2010 sice prodal cenné papíry americké automobilky za 262 milionů dolarů, stále však má v Tesle podíl v hodnotě 380 milionů dolarů.

V představenstvu SpaceX byl Kimbal od roku 2002 do roku 2022. Na sekundárních trzích prodal akcie společnosti za sto milionů dolarů. Podle odhadů Forbesu má dnes jeho zbývající podíl hodnotu přibližně 200 milionů dolarů.
Kimbal patří do takzvané muskokracie, elitní skupiny miliardářů, kteří za celý svůj majetek nebo jeho část vděčí Elonu Muskovi.
Do tohoto klubu se řadí i známí investoři Marc Andreessen nebo Larry Ellison, stejně jako členové správních rad a první zaměstnanci Elonových firem.
Chtěl jenom vařit
Ve srovnání s Elonem byly Kimbalovy vlastní podniky mnohem méně úspěšné. Ačkoli se Kimbal k tomuto článku nevyjádřil (na opakované žádosti o rozhovor neodpověděl), americký Forbes mluvil s osmi lidmi, kteří s ním v posledních dvaceti letech přímo pracovali na různých pozicích.
Kimbala popsali jako uvolněného člověka, který dává přednost vaření před uzavíráním obchodů či budováním technologických společností. K Elonovi ho to však stále přitahovalo.
„Vždycky jsme měli pocit, že Elon na Kimbala kašle a Kimbal chce jen vařit,“ říká člověk, který s mladším Muskem úzce spolupracoval, když byl Kimbal v letech 2006 až 2010 výkonným ředitelem startupu OneRiot zaměřeného na sociální sítě.
Zdroj Forbesu si vzpomíná, jak Kimbal, zřejmě na Elonův návrh, uvažoval o propuštění deseti procent firemních inženýrů, ale po odporu ze strany zaměstnanců od toho ustoupil.
„Nerozuměl tomu, jak se budují systémy. Nerozuměl inženýrství… Přiváděl lidi k šílenství,“ říká dotyčný. „Chtěl jen vařit.“

Kulinářská vášeň ho vedla k založení dvou potravinářských podniků. Restaurace The Kitchen v Boulderu, kterou otevřel v roce 2004, se rozšířila na další tři místa a získala pozitivní recenze od kritiků i návštěvníků.
V roce 2016 založil zemědělskou firmu Square Roots, která pěstovala zeleninu v přepravních kontejnerech a v letech 2017 až 2022 získala finanční prostředky ve výši devadesáti milionů dolarů.
Mezi investory byli Valor Equity, soukromá kapitálová společnost, kterou vede Elonův dobrý přítel a podporovatel Tesly Antonio Gracias, i Craft Ventures, investiční společnost, kterou založil David Sacks, raný investor SpaceX a Elonův kamarád, který nyní působí v Trumpově administrativě jako odborník na umělou inteligenci.
Square Roots nicméně nezachránily ani štědré investice. V roce 2023 Kimbal propustil většinu zaměstnanců, zavřel několik provozů a oznámil přechod na obchodní model „farmářských služeb“.
Kimbalův nejnovější podnik, startup Nova Sky Stories, který se zabývá světelnými show s drony, se zatím také spoléhá na Elonovy kontakty.
Obchodník s Katarem
Jeho nejvýznamnějším klientem je katarský státní investiční fond, který v lednu oznámil, že zaplatí firmě Nova Sky Stories nezveřejněnou sumu za světelné show v celé ropné velmoci během následujících dvou let.
Katarský fond je také hlavním podporovatelem společností X a xAI Elona Muska. Letecká společnost Qatar Airways nedávno představila partnerství s Elonovým poskytovatelem satelitního internetu Starlink. Chtějí přinést wi-fi na palubu svých komerčních letadel.
Kimbalova Nova Sky Stories také opakovaně obchodovala se společností Tesla. Výrobce elektrických automobilů si v říjnu minulého roku najal Nova Sky Stories, aby udělala show na události propagující její samořídící vozidla.
Clay Coleman, který pro Nova Sky Stories pracoval v letech 2022 a 2023, do které nastoupil ze společnosti Intel, si vzpomíná, že dělali show i na otevření gigafactory Tesly v texaském Austinu.
V kuchyni od dětství
Když Elon v sedmdesátých a osmdesátých letech minulého století v Jižní Africe četl sci-fi romány, o patnáct měsíců mladší Kimbal v sobě už tehdy objevil lásku k jídlu a vaření. Své první jídlo, pečené kuře s hranolkami, připravil, když mu bylo jedenáct let.
„Moje máma dělala tmavý chléb, obyčejný jogurt a vařenou dýni. Víte, taková jídla, která jsou pro dítě nejnechutnější na světě,“ vzpomínal Kimbal minulý rok v podcastu Lexe Fridmana. „Tak jsem se jí zeptal, jestli můžu uvařit já, a ona řekla, že pokud chci, tak ano.“
Po skončení střední školy se Kimbal s bratrem, matkou a sestrou přestěhovali do kanadského Toronta. Kimbal následoval bratra na Queen’s University v Kingstonu. Elon po dvou letech studia přestoupil na Pensylvánskou univerzitu. Kimbal zůstal v Kingstonu a v roce 1995 získal titul z byznysu.
První startup bratrů Muskových
Ještě před dokončením studia Elon požádal Kimbala, aby spoluzaložil a pomohl vybudovat jeho první startup, online obchodní registr Zip2.
Oba bratři pracovali v malé kanceláři v Palo Alto, spali v práci, sprchovali se v budově křesťanské organizace YMCA a podle biografické knihy Waltera Isaacsona se neustále hádali a občas se i poprali.
Během jedné obzvlášť surové bitky Kimbal kousl Elona do ruky a vykousl mu z ní kus masa. „Velmi, velmi, velmi miluji svého bratra, ale pracovat s ním bylo těžké,“ prozradil Kimbal Isaacsonovi.
Podle Isaacsonovy knihy bratři v roce 1999 prodali společnost Zip2 za 307 milionů dolarů v rámci transakce, která Kimbalovi přinesla patnáct milionů dolarů před zdaněním.
Určitý čas se zdálo, že se Kimbal vydá vlastní cestou. Přestěhoval se do New Yorku, kde navštěvoval Francouzský kulinářský institut. Osmnáctiměsíční program byl jako vystřižený z filmu Medvěd, v němž šéfkuchaři nadávají podřízeným. „Byly chvíle, kdy jsem si říkal, že to nezvládnu,“ vzpomínal Kimbal v podcastu Lexe Fridmana.
Příjmení Musk se nezapře
Po dokončení kurzu ho to však opět přitáhlo na Elonovu „oběžnou dráhu“ a připojil se k jeho nejnovějšímu podniku SpaceX.
Jim Cantrell, podnikatel v oblasti vesmírného byznysu a jeden z prvních zaměstnanců SpaceX, vzpomínal na Kimbalovo zapojení do práce během první iniciativy začínajícího startupu Mars Oasis.
Jeho cílem, který nakonec nevyšel podle plánu, bylo vyslat raketu na Mars a postavit tam skleník, který měl vzbudit nadšení veřejnosti pro Elonův sen o kolonizaci Marsu.
„Kimbal se objevoval na mnoha schůzkách. Elon ho měl tak trochu jako poradce. Moc toho však nenamluvil. Byl trochu tichý,“ vzpomíná Cantrell.

V letech 2005 až 2008 Kimbal vedl blog, který popisoval pokrok kosmické společnosti, a údajně někdy vařil pro celý tým. „Neměl každodenní exekutivní roli,“ řekl jeden z prvních zaměstnanců SpaceX.
Bez ohledu na to byl Kimbal v letech 2009 až 2022 uveden v dokumentech jako vedoucí pracovník společnosti.
Kimbal se kromě zakládání společnosti The Kitchen a pomoci bratrovým nejnovějším projektům připojil jako investor a výkonný ředitel k podniku Me.dium. Ten se v počáteční fázi prezentoval jako sociální aplikace na prohlížení webových stránek.
Me.dium se nakonec přejmenoval na OneRiot – a byl to propadák. V roce 2011, po Kimbalově odchodu, ji za nezveřejněnou částku koupila společnost Walmart.
„Investoři na tom vůbec nic nevydělali,“ tvrdí zdroj obeznámený s transakcí. Kimbal přiznal, že vstoupit do této firmy bylo chybou. „Bylo to, jako kdybych každý den žvýkal piliny,“ podotkl v podcastu Lexe Fridmana.
Bylo to stresující období pro oba bratry. Na začátku roku 2008 Elon požádal Kimbala, aby vložil do Tesly peníze a pomohl tak udržet automobilku nad vodou. Kimbal, který se stal členem představenstva Tesly v roce 2004, poslušně prodal své akcie Applu za 375 tisíc dolarů a investoval je do bratrovy firmy.
Milý chlap bez vůdčích schopností
Během toho všeho měl Kimbal stále svou pravou lásku, podnik The Kitchen. V roce 2010 založil neziskovou pobočku The Kitchen Community (později přejmenovanou na Big Green), jejímž cílem je poskytovat dětem výživné pokrmy.
O dva roky později otevřela The Kitchen druhou restauraci v Denveru a v roce 2014 třetí v Chicagu. V listopadu loňského roku se rozšířila do Austinu.
„S Kimbalem jsem měla opravdu skvělou zkušenost. Naučila jsem se toho od něj hodně,“ tvrdí Chapin Rebbe, která byla v letech 2020 až 2025 výkonnou ředitelkou The Kitchen. „Mluvili jsme spolu každý týden, hodně se o firmu zajímal,“ dodává Rebbe.
Všichni, s nimiž Forbes hovořil, včetně těch, kteří Kimbalovy obchodní schopnosti kritizovali, se shodli na jednom. Kimbal Musk je milý chlapík, kterého mají lidé rádi. Nikdy se však nepostaví proti Elonovi, a to ani v soukromí.
The post Ten druhý Musk. Kimbal má místo byznysu raději hlavu v hrncích appeared first on Forbes.