Hydroenergetická skupina Energo-Pro miliardáře Jaromíra Tesaře zúročuje své zkušenosti ze stavby vodních elektráren v Turecku, Gruzii nebo i v Česku. Skupina Litostroj, patřící pod její křídla, získala doposud nejvyšší zakázku své historie.
Do sedm tisíc kilometrů vzdálené kanadské vodní elektrárny Pointe du Bois v provincii Manitoba dodá Litostroj celkem osm soustrojí turbín i s generátory. Cena? Sto milionů dolarů, tedy v přepočtu zhruba 2,3 miliardy korun.
Kanadská divize firmy, zabývající se výrobou vodních energetických strojů, uspěla v tendru tamní společnosti Manitoba Hydro. „Obstát v celosvětové konkurenci na takto náročném trhu u klienta s tak vysokými nároky, je pro nás obrovská pocta,“ neskrývá radost výkonný šéf Litostroj Group Václav Černý.

Vodní elektrárna v Pointe du Bois zahájila svůj provoz už před sto dvanácti lety a stejně staré jsou i její Francisovy turbíny, kterých má dohromady šestnáct o celkovém výkonu sedmdesáti osmi megawattů.
Divize Litostroj Hydro se sídlem v Québecu se postará o výměnu poloviny z nich a navýší celkovou výrobu elektřiny o 380 gigawatthodin ročně, což vystačí pro dalších pětatřicet tisíc domácností.
Modernizace turbín zároveň prodlouží životnost hydroelektrárny minimálně do roku 2055.

„Termín dokončení celé zakázky je prosinec 2027,“ dodává pro Forbes mluvčí Energo-Pro Hana Hikelová. Obměna poběží za provozu elektrárny.
Součástí zakázky je nový hydraulický návrh turbíny, kompletní inženýring, výroba a dodávka osmi soustrojí včetně komplexních zkoušek a uvedení elektrárny do provozu. Na všem se bude podílet také Litostroj Engineering se sídlem v Blansku i Litostroj Power, který turbíny vyrobí ve slovinské Lublani.
„Zjednodušeně řečeno navrhneme, vyrobíme a nainstalujeme nové moderní zařízení do stávajících stavebních struktur elektráren. Tím zákazník rychle dosáhne požadovaných výhod a vyhne se náročnému procesu stavby nového vodního díla či elektrárny,” dodává výkonný šéf Litostroj Group Černý.
Ten vidí v Severní Americe další potenciál: na jedné straně díky tamní stárnoucí infrastruktuře, a potom díky současným finančním podporám vlád směřujících do zelené energetiky.
Získání rekordní zakázky je tak dalším úspěchem miliardáře Jaromíra Tesaře. Jeho skupina Energo-Pro mimo jiné loni plně zprovoznilo turecké vodní elektrárny Alpaslan 2 a stejně tak i Karakurum, na jejichž výstavbě se podílel právě Litostroj.
Tesařovy vodní elektrárny byly loni rekordní a letošní trend naznačují čerstvě zveřejněné hospodářské výsledky nejdůležitější součásti celého holdingu, kterou je samotná Energo-Pro akciová společnost.
Té za první polovinu roku při konsolidovaném poklesu výnosů o osm procent vzrostl zisk EBITDA meziročně o dvaapadesát procent, na 169,4 milionu eur (v přepočtu 4,1 miliardy korun).
Zájmy skupiny se kromě severoamerického trhu a východní Evropy v poslední době stáčí i do Jižní Ameriky. Konkrétně v Kolumbii plánuje Energo-Pro vybudovat dohromady tři vodní elektrárny Chorreritas, Sabanas a Cuerquia dohromady za zhruba deset miliard korun.