Postavila firmu, která působí ve čtyřech zemích světa a v hledáčku má miliardový obrat. Alexandra Kala patří k nejvýraznějším podnikatelkám Česka. Její Profimed ale není zdaleka jedinou věcí, která ji zaměstnává. Alexandra Kala chce dostat Česko mezi světové technologické lídry. Cestu vidí v podpoře vědy a výzkumu.
„Musíme se zaměřit na budování vysoké přidané hodnoty v ekonomice už od těch nejranějších fází. Klíčem je podpora podnikavosti na univerzitách, což jsou především univerzitní spin-offy,“ říká v titulním rozhovoru březnového Forbesu Alexandra Kala.
„Máme špičkové talenty, ale často jim chybí prostředí, které by je vedlo k tomu, aby své nápady přetavily v globální úspěch,“ dodává žena, pro kterou není vědecké zaměření novinkou.
V rozsáhlém rozhovoru mluví o tom, jak i v samotném Profimedu pro ni byl například při výběru výrobků pro dentální hygienu vždy důležitý odborný a na faktech stavěný přístup. „Nestačí mi, jestli něco hezky vypadá a má to dobrý marketing,“ zdůrazňuje.
Kromě vlastního byznysu a filantropie se v posledních letech silně angažuje v rámci iniciativy Druhá ekonomická transformace, kde má na starosti právě vědu a výzkum. Stála také u vzniku Nadačního fondu Žárovky, jenž propojuje mladé a nadané talenty a spojuje je s tématy důležitými pro celou společnost.
Teď tvář nového vydání Forbesu spolu s dalšími sedmi profesionály z byznysu a vědeckého transferu rozjíždí v Česku nový inkubátor, který má vědcům pomoct překonat takzvané údolí smrti. Jeho cílem je dostat výsledky výzkumu až ke vzniku technologických firem s reálným dopadem na trh. Pomoct tomu má v první fázi 250 milionů korun.
Inkubátor se zaměří na transformativní technologie, které řeší zásadní problémy současnosti i budoucnosti.
„Vzhledem ke geopolitickým změnám se dostáváme do bodu, kdy si už nemůžeme dovolit nechat skvělé technologické nápady ležet v šuplíku jen proto, že jim chybí finanční nebo byznysová podpora. A přesně to chceme změnit,“ vysvětluje zakladatelka Profimedu.
Chystaný inkubátor má propojit špičkovou vědu a inženýrství a bude se soustřeďovat zejména na obory, které se týkají pokročilých materiálů, v hledáčku bude mít i výzkum v oblasti robotiky, energií a životního prostředí, kybernetické bezpečnosti a další oblasti.
Společným jmenovatelem jsou transformativní technologie, které řeší zásadní problémy současnosti i budoucnosti a které se dají dobře uchopit v rámci ochrany duševního vlastnictví.
„Vzniká tady mnoho kvalitního výzkumu, ale neexistuje dobrý mechanismus pro efektivní transfer technologií. Jednak chybějí odborníci, kteří by se vyznali v byznysové stránce, a taky v systému chybějí peníze na samotný transfer technologií,“ tvrdí Alexandra Kala.
Současný plán počítá s tím, že vznikne akciová společnost, do které se má zapojit okolo desítky investorů. „V první fázi máme cíl získat deset milionů eur,“ upřesňuje podnikatelka.
Nový inkubátor se s plány nedrží při zemi. „Tohle je první krok k tomu, aby vznikla česká Nvidia nebo OpenAI. Pomůžeme dostat Česko na mapu technologických lídrů,“ věří Alexandra Kala.
Její snaha podpořit rozvoj a dopad vědy v Česku se soustředí skrze pracovní skupinu 2. ekonomické transformace i na právní a institucionální rovinu.
„Povedlo se nám například protlačit zákon o vědě a výzkumu do druhého čtení ve Sněmovně. A pravidelnou amplifikací se rozhýbaly ledy na ministerstvech, kde se začali zajímat o vytváření míst na univerzitách a výzkumných ústavech pro zkušené vědce a experty, což pomáhá k návratu mozků,“ doplňuje Kala.
Vedle toho je velmi aktivní ve zmiňovaném Nadačním fondu Žárovky, který založila spolu s vesmírným inženýrem a popularizátorem vědy Janem Lukačevičem a startupovým investorem a spoluzakladatelem Opera Pavlem Přikrylem.
Jedním z pilířů, na které fond cílí, je šíření povědomí o inovacích, výzkumu a celkově pokroku napříč odvětvími. Zároveň chtějí z Žárovky vytvořit platformu, která propojuje a rozvíjí mladé nadané lidi a spojuje je nad tématy, která jsou důležitá pro ně i pro společnost.
Vzniknout má například mentoringový program zaměřený na zlepšování dovedností, efektivní dokončování projektů či sebereprezentaci. „Cílem je, aby i mladé hlasy byly u stolu a ve společnosti vyslyšeny,“ vysvětlují zakladatelé Nadačního fondu Žárovky.
Ať už jde o Nadační fond Žárovky, 2. ekonomickou transformaci, nebo nově připravovaný inkubátor, spojuje je zájem o podporu vědy a vědeckého transferu do byznysu.
Právě to je podle zakladatelů těchto projektů cesta, jak zlepšit situaci v Česku. „Když nebudeme mít dobré inovace, dlouhodobě nemáme jak udržet prosperitu Česka, na jakou jsme teď zvyklí,“ uzavírá Alexandra Kala.
The post Udržet dlouhodobě prosperitu Česka? Bez inovací to nepůjde, říká Alexandra Kala appeared first on Forbes.