Podle průzkumu STEM mají nejmenší důvěru členové vlády s 21 procenty. Následuje Poslanecká sněmovna (29 procent) a Senát (32 procent). „Míra důvěry českých občanů v instituce politické výkonné a zákonodárné moci, s výjimkou prezidenta, je tedy tradičně velmi nízká,“ uvádí průzkum STEM.
ČTĚTE TAKÉ: Výcvik ukrajinských vojáků v ČR bude pokračovat. Rusko je nejvýznamnější hrozbou, řekl Pavel
Podle analýzy podporují vládu především voliči vládní koalice. Zajímavostí je, že vládnímu kabinetu důvěřují spíše stoupenci stran koalice Spolu než příznivci Pirátů a hnutí STAN. „Nynější podpora vládě se pohybuje jen o něco výše než dosud nejnižší zaznamenané hodnoty, které veřejnost přisoudila vládě Petra Nečase v letech 2012 a 2013,“ uvádí průzkum.
Senátu nyní důvěřuje necelá třetina veřejnosti. Podle analýzy se jedná o stabilní podporu, která se pohybuje nad Poslaneckou sněmovnou.
Z politických institucí ale nejvíce občanů důvěřuje Ústavnímu soudu (59 procent). I zde ale došlo oproti minulým rokům k poklesu. Podle STEM to může být volbou některých ústavních soudců. „Je zajímavé sledovat, jak se oslabení míry důvěry v Ústavní soud od roku 2020 projevuje odlišně v různých sociodemografických skupinách. Mezi lidmi ve věku 18 až 29 let je míra důvěry v Ústavní soud stále vysoká, ale v ostatních věkových skupinách se významně snížila, zvláště u lidí starších 45 let. V souvislosti s úrovní vzdělání je výraznější pokles patrný u lidí s nižším vzděláním,“ uvádí agentura.
Vysoké důvěryhodnosti se může těšit i prezident Petr Pavel (52 procent). „Důvěru v prezidenta republiky můžeme srovnat též v kontextu hodnocení všech dosavadních prezidentů. Petr Pavel, podobně jako jeho předchůdci na začátku svých prvních volebních období, otočil klesající trend důvěry ve hlavu státu, v prvním květnovém průzkumu STEM po nástupu do funkce měl Petr Pavel důvěru téměř tří pětin veřejnosti,“ uvedla agentura.