Vědci NASA v posledních dnech zaznamenali nejsilnější sluneční erupci v úterý, uvedl deník Washington Post. Ta se svou silou přiblížila nejvyšší kategorii X. Podle portálu Space Weather způsobila zhruba hodinový výpadek krátkovlnné radiové komunikace v částech amerického kontinentu a Tichého oceánu.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Na Zemi dopadlo intenzivní záření zřejmě z jiné galaxie. Vědci nedokážou jev vysvětlit
Samotné erupce se na Zemi projeví do několika minut, na ně napojené výrony koronální hmoty (CME) k nám však putují delší dobu, zpravidla dva až tři dny. Několik takových výronů má zasáhnout zemi ve čtvrtek a v pátek.
Pokud by došlo ke spojení záření z několika erupcí, mohlo by dojít k jejich kombinaci v geomagnetickou bouři. Národní úřad pro oceán a atmosféru (NOAA) předpověděl, že v pátek by bouře mohla dosáhnout stupně G3. Jevy o této síle jsou schopné narušit satelitní navigaci a radiové komunikace. Zároveň mohou vyvolat polární záři i v jižnějších zeměpisných šířkách, než v jakých se nachází Česká republika.
Podle fyzika Ryana Frenche však větší problémy nehrozí. „Největší sluneční bouře dokáží narušit naši technologickou infrastrukturu, ale ta, která k nám směřuje tento týden, není jedna z nich,“ vysvětlil pro Washington Post. „Očekáváme, že je dostatečně velká, aby způsobila polární záři, ale ne natolik, aby vyvolala větší technické problémy,“ doplnil s tím, že menší potíže se mohou objevit pouze ve specifických odvětvích.
Nejvyšší šance na spatření polární záře bude podle Frenche ve čtvrtek v noci. „Předpovídání těchto jevů je nicméně komplikované, zejména se třemi erupcemi, které přicházejí v relativně krátkém časovém rozsahu,“ vysvětlil.
PŘIPOMEŇTE SI: Polární záře rozzářila nebe nad Českem. Obloha hrála všemi odstíny rudé