
Kryptoměna Donalda Trumpa nese všechny známky schématu „pump and dump“, píše The Insider. Evropská unie plánuje přidat herní konzole na sankční seznam, protože je Rusové zneužívají k ovládání svých zbraní. Diamantový magnát Beny Steinmetz má být vydán do Rumunska, rozhodl o tom soud v Athénách. Europol dopadl gang, jenž zneužíval ukrajinské uprchlíky k praní peněz. Zabavených 116 želv, které se žena z Ukrajiny snažila pašovat do Bangkoku, se vrátilo zpět do Tanzanie. Ruský senátor a miliardář držel podíl v Muskově SpaceX navzdory sankcím.
Donald Trump spustil jen několik dní před svou inaugurací vlastní kryptoměnu. Jak napsal web The Insider, projekt nese všechny znaky schématu „pump and dump“, v němž je cena aktiva uměle nafouknuta (napumpována) prostřednictvím agresivní mediální kampaně, čímž hodnota aktiva skutečně vyletí často o tisíce procent, aby poté mohl příjemce své podíly prodat, a ztráty tak zůstaly na běžných investorech. Kromě toho Trump vytvořil bezprecedentní střet zájmů: na jedné straně profituje z vlastního tokenu a na straně druhé je zodpovědný za utváření regulačního prostředí, v němž toto odvětví funguje. Problematické je také to, že investice do tokenů mohou poskytovat vhodnou cestu pro zakrývání korupce.
Ruský senátor a miliardář Sulejman Kerimov držel podíl ve společnosti SpaceX vedené Elonem Muskem prostřednictvím svěřeneckého fondu i poté, co na něj první Trumpova administrativa v roce 2018 uvalila sankce, jak nedávno zjistila agentura Bloomberg. Podle zdrojů agentury, k nimž patří dva bývalí vysocí představitelé americké národní bezpečnosti, držel Kerimov podíl ve výši přibližně 1 % prostřednictvím nadace Heritage Trust registrované ve státě Delaware.
Evropská komise navrhla zákaz prodeje herních konzolí do Ruska kvůli jejich používání ve válce. Deník Financial Times uvedl, že šéfka zahraniční politiky EU Kaja Kallas naznačila možnost zařadit herní konzole, jako jsou PlayStation nebo Xbox, na sankční seznam, protože je Rusko používá k řízení bezpilotních letounů. Společnosti Nintendo, Microsoft a Sony zastavily prodej svých konzolí v Rusku již v březnu 2022, tedy zhruba měsíc po zahájení invaze do Ukrajiny. To však prodejcům konzolí z druhé ruky nezabránilo v tom, aby je dostali k ruským kupcům. Cílem navrhovaných sankcí by mělo být uzavření této mezery. Další komoditou, kterou komise navrhla zařadit na sankční seznam, je primární hliník.
Odvolací soud v Athénách v úterý rozhodl, že francouzsko-izraelský podnikatel Beny Steinmetz, který do roku 2014 podnikal i v České republice, o čemž informovala investigace.cz, má být vydán do Rumunska, kde je na něj vystaven zatykač kvůli vytvoření „organizované zločinecké skupiny“. Skupina se údajně spolčila s rumunským princem Paulem Philippem, aby podvodně získala nemovitosti v hodnotě více než 100 milionů dolarů. Oba muži důrazně popírají, že by se něčeho podobného dopustili. Loni v říjnu byl Steinmetz zadržen policií v Řecku. Kromě rumunské kauzy je podezřelý například z toho, že díky úplatkům směrovaným manželce guinejského prezidenta získal práva na těžbu železné rudy v zemi. Steinmetz veškerá svá pochybení a vinu popírá a proti rozhodnutím soudů, tedy i o své extradici do Rumunska, se odvolává.
Europol dopadl zločineckou síť složenou z ukrajinských, arménských, kazašských, ázerbájdžánských a čínských státních příslušníků. Organizace poskytovala služby praní špinavých peněz, kurýrní služby a bankovnictví pro zločinecké skupiny zapojené do pašování a obchodu s drogami. V čele skupiny stáli dva ukrajinští bratři. Podezřelí zneužívali lidi prchající z Ukrajiny pro převážení hotovosti, přičemž využívali volnější kontroly na hranicích. Tito kurýři, včetně rodinných příslušníků vůdců sítě, deklarovali nelegálně nabytou hotovost jako osobní majetek, což umožnilo její následný oběh mezi Španělskem, Kyprem, Francií a dalšími zeměmi. Jak přibývalo zatýkání kurýrů s hotovostí, přešla síť na kryptoměny, aby mohla v praní peněz pokračovat. Europol odhaduje, že organizace vyprala v období od března 2023 do února 2024 nejméně 75 milionů eur, což je v přepočtu přes 1,8 miliardy korun.
Celkem 116 želvích mláďat se vrátilo do Tanzanie dva roky poté, co se je odtamtud snažila v zavazadlech propašovat žena z Ukrajiny. Policie ji zadržela na letišti v Bangkoku. Vyšetřování vedlo k zatčení čtrnácti podezřelých z různých zemí. Mezi 116 zvířaty byly želvy skalní, želvy paprsčité a želvy obrovské. Všechny tyto druhy jsou chráněny Úmluvou o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy volně žijících živočichů a planě rostoucích rostlin (CITES). Přestože mnoho z želv po letu v zavazadlech zahynulo, byly navráceny do své původní vlasti jako důkazní materiál.

Autorka článku: Barbora Šturmová
The post #zesvěta: Trumpova pochybná kryptoměna appeared first on investigace.cz.