Pondělí 28. dubnaSvátek má Venku je 20 °C, Skoro Jasno

#zesvěta: Velitelé mezinárodních legií v Ukrajině zřejmě kradli zbraně

Investigace.cz Před 3 měsíci

Ukrajinští novináři odhalili nekalé a zločinné praktiky vedení Mezinárodních legií, včetně kradení zbraní a šikany. Dokument BBC odhaluje realitu za luxusními parfémy – sběrači jasmínu jsou někdy i pětileté děti. Bývalí němečtí zákonodárci stanuli před soudem za přijímání úplatků od ázerbájdžánské vlády, kterou na oplátku velebili. A ruská garnitura pokračuje v šikaně nezávislých novinářů. 

Kyiv Independent zveřejnil sérii textů o chování velitelů Mezinárodních legií působících v Ukrajině. Zahraniční vojáci, kteří se rozhodli uposlechnout výzvu Volodymyra Zelenského a přidat se k ukrajinské armádě, popsali šikanu a sexuální obtěžování žen ze strany nadřízených. Investigace novinářů také odhalila kradení zbraní – někteří z vojáků podali svědectví, jak se do civilních SUV se zhasnutými světly v noci nakládaly zbraně, které už nikdy nikdo nespatřil. Kvůli mizejícímu nebo nefunkčnímu vybavení měli pak vojáci vážné problémy v boji.

Z důkazů, jež novináři shromáždili, vyplývá, že vedení obou křídel Mezinárodní legie, spadající pod vojenskou rozvědku a armádu, se mohlo podílet na různých druzích pochybení, včetně šikany a vyhrožování fyzickým násilím, nezákonného propouštění nekonformních vojáků, jakož i krádeží osobního vybavení vojáků a zpronevěry lehkých zbraní. Vojáci se na novináře obrátili jako na poslední záchranu – státní instituce jejich stížnosti zřejmě nijak neřešily.

Ruská policie pokračuje ve stíhání nezávislých novinářů v exilu. Orgány činné v trestním řízení vydaly zatykač na šéfredaktorku nezávislého investigativního serveru IStories Alesju Marochovskou. Není přitom zcela jasné, jakým obviněním Marochovská čelí, ačkoli byla již dříve dvakrát pokutována za údajné porušení ruského zákona o „zahraničních agentech“.

Dokument od BBC Eye Investigations popisuje, odkud se bere jasmín – luxusní ingredience, kterou světové značky používají k výrobě parfémů. Polovina světové produkce jasmínu pochází z Egypta, kde se květy musí sbírat v noci, aby je nepoškodily sluneční paprsky. Sběratelé s sebou s vidinou alespoň skromných výdělků vodí do práce i děti. Lancôme a Aerin Beauty, tedy výrobci parfémů těžící z výsledků dětské práce, přitom tvrdí, že dodržují striktní etické zásady.

V Mnichově minulý týden začal soud se dvěma bývalými německými zákonodárci Parlamentního shromáždění Rady Evropy (PACE). Ti jsou obžalovaní z přijímání úplatků od ázerbájdžánského režimu autokrata Ilhama Alijeva. Výměnou za úplatky měli v Radě Evropy hlasovat ve prospěch Baku a zkreslovat zprávy o lidských právech. Oba bývalí poslanci všechna obvinění odmítají. Axel Fischer a Eduard Lintner, někdejší členové PACE a poslanci německého Bundestagu za CDU/CSU, se zapletli do takzvaného Ázerbájdžánského laundromatu. Jde o celoevropský systém lobbování a praní špinavých peněz, který v roce 2017 odhalili novináři z OCCRP a Süddeutsche Zeitung. Alijevův režim využíval k uplácení tajný fond, v němž vypral peníze ve výši 2,9 miliardy dolarů, v českých korunách více než 62 miliard. Ázerbájdžán kromě přímých finančních úplatků používal i takzvanou kaviárovou diplomacii, tedy nefinanční úplatky ve formě drahých darů, jako je například kaviár, luxusní dovolené a další „pozornosti“ vysoké hodnoty. Evropští politici měli za úplatky hlasovat ve prospěch Ázerbájdžánu a přikrášlovat zprávy o tamních lidských právech. To vše se dělo v době, kdy režim uvrhl do vězení desítky politických vězňů.

 

Autorka textu: Zuzana Šotová
Kredit: AA/ABACA / Abaca Press / Profimedia

The post #zesvěta: Velitelé mezinárodních legií v Ukrajině zřejmě kradli zbraně appeared first on investigace.cz.

Pokračovat na celý článek