Americká společnost OpenAI, která stojí za chatovacím robotem ChatGPT, by měla zájem o webový prohlížeč Chrome, pokud by jeho současný majitel, společnost Google, byl donucen ho prodat. Při slyšení u antimonopolního soudu ve Washingtonu to řekl šéf produktové divize ChatGPT Nick Turley.
Americké ministerstvo spravedlnosti požaduje, aby Google přijal dalekosáhlá opatření k obnovení konkurence ve vyhledávání. Soudce, který na proces dohlíží, loni došel k závěru, že Google má monopol v internetovém vyhledávání a souvisejících reklamách. Google zatím prohlížeč Chome k prodeji nenabídl a odvolal se proti rozhodnutí, že má monopol.

Turley před soudem vystoupil jako svědek vlády. Uvedl, že Google odmítl nabídku OpenAI na využití své vyhledávací technologie v ChatGPT. OpenAI se obrátila na Google, když měla problémy s vlastním poskytovatelem. Jeho jméno neuvedla. ChatGPT využívá technologii vyhledávače Bing od společnosti Microsoft.
V e-mailu OpenAI určeném Googlu, který byl předložen u soudu, OpenAI napsala, že věří, že kdyby měla více partnerů, zvláště pak rozhraní k programování aplikací (API) od Googlu, umožnilo by to firmě poskytovat uživatelům lepší produkt.
Google ale žádost o spolupráci odmítl a zdůvodnil to tím, že by se do toho zapojilo příliš mnoho konkurentů. OpenAI nyní s Googlem nespolupracuje.
Turley dodal, že pokud by Google musel sdílet svá vyhledávací data s jinými firmami, jak navrhuje ministerstvo spravedlnosti, výrazně by to pomohlo při zlepšování ChatGPT a celkově by to podpořilo větší konkurenci na trhu.
Vyhledávání je důležitou součástí služby ChatGPT a firma je podle Turleye zatím roky vzdálena od svého cíle, aby byla schopna používat vlastní technologii vyhledávání k zodpovězení 80 procent dotazů.
V uplynulém týdnu se objevily zprávy, že OpenAI zvažuje vytvoření vlastní sociální sítě. Šéf OpenAI Sam Altman a šéf X Elon Musk byli kdysi obchodními partnery, ale jejich vztahy ochladly po ostrém sporu o další směřování OpenAI před několika lety. Platforma X dnes provozuje vlastní nástroj umělé inteligence jménem Grok, který je přímo integrovaný do sociální sítě.
Google už dvě desetiletí dominuje globálnímu trhu s internetovým vyhledáváním a z této pozice čerpá obrovské zisky. Jeho pozice je ale v posledních letech pod tlakem. Na jedné straně čelí antimonopolním žalobám ze strany amerického ministerstva spravedlnosti, na straně druhé rostoucí konkurenci v oblasti generativní AI.
Zatímco dříve Google sám určoval tempo technologického vývoje, dnes musí reagovat na nástup hráčů jako OpenAI a jejich ChatGPT. Služby jako Gemini jsou snahou Googlu udržet si vliv i v době, kdy se způsob vyhledávání a získávání informací rychle proměňuje.

The post Altmanova OpenAI by měla zájem o Chrome, pokud by Google byl nucen jej prodat appeared first on Forbes.