Pondělí 19. květnaSvátek má Venku je 13 °C, Zataženo

Díra na trhu? Miliardář Cuban spouští fond na investice do sportovních klubů

Forbes Před 7 hodinami

Branky, body, vteřiny? Spíš investice, výnosy a exity. Americké profesionální sportovní kluby v růstu své hodnoty porážejí dlouhodobě i index S&P 500. Miliardář a známá postava sportovního byznysu Mark Cuban proto přichází se záměrem zbohatnout právě na basketbalu, hokeji či americkém fotbale.

O převaze klubů ze čtyř profesionálních soutěží NFL, NBA, MLB a NHL nad nejznámějším investičním fondem jste si mohli minulý týden přečíst v tomto textu kolegů z amerického Forbesu. A příležitost se zdá stále velmi lákavou i muži, který už v této oblasti jednou spektakulárně uspěl.

Mark Cuban, podle Forbesu jeden z nejbohatších lidí planety s odhadovaným majetek asi 5,7 miliardy dolarů, stále vlastní menšinový podíl u basketbalistů Dallas Mavericks – a na zbytku vydělal jako král. V lednu 2000 totiž majoritu kupoval za 285 milionů dolarů, předloni prodával necelé tři čtvrtiny klubu za 3,5 miliardy dolarů.

Kam se hrabou akcie! A teď chce Cuban dát všemu institucionálnější rámec.

Stal se totiž hlavním partnerem private equity fondu Harbinger Sports Partners, v němž jsou mu spolupracovníky dvě další zkušené postavy zámořského sportovního byznysu Rashaun Williams a Steve Canon. Ti se znají z působení v týmu amerického fotbalu Atlanta Falcons.

Prostředky: 750 milionů dolarů. Plán: kupovat podíly v profisportu a vybudovat si tím postupně portfolio až v patnácti klubech.

„Profesionální sport totiž dospívá do role kvalitního aktiva,“ tvrdí Williams. „A my mu zase budeme nabízet dlouhodobý kapitál a vlastnickou zodpovědnost.“

Vybrané investiční společnosti mohou dnes například v NFL nakupovat podíly až do výše deseti procent, Cubanův vehikl podle slov majitelů cílí na podíly v rozmezí od pěti do patnácti procent. Investiční rámec odhadují na sedm až deset let.

„Sport 1.0 se totiž mění na sport 2.0,“ tvrdí Williams. „To znamená, že se kluby vyvíjejí a místo toho, aby sázely hlavně na příjmy ze vstupného a od sponzorů, se čím dál víc proměňují v mediální společnosti s diverzfikovanějšími zdroji příjmů.“

To opět odkazuje na Cubanův osobní příběh. „Když jsem přišel do NBA, byl jsem tam úplně nový. Kluk z médií a kluk z techu,“ vzpomínal po prodeji většiny v Dallas Mavericks. Své zkušenosti se mu ale provedlo se světem sportu propojit natolik, že když skončil v roli hlavního majitele, rozdělil zaměstnancům jako prémii 35 milionů dolarů.

Svět fotbalových, basketbalových i dalších arén se skutečně radikálně mění. Příklad z Česka pro kontext: jedním ze zásadních důvodů pro stavbu nového stadionu fotbalové Sparty je možnost daleko lépe pracovat s VIP prostory, které tvoří najednou výraznou část příjmů. Ostatně Slavia by si modernizaci Edenu přála z totožných důvodů. Práce se skyboxy a exkluzivními partnery je pro komerční úspěch nutností.

V zámoří se navíc přidává punc exkluzivity. Všechny čtyři zmíněné ligy mají globální status a celkem v nich působí jen 124 klubů. „A z dlouhodobého hlediska bude hodnota nedostatku a zábavy vždy růst,“ řekl Cuban pro Forbes US. Proto na tom hodlá vydělávat i nadále.

The post Díra na trhu? Miliardář Cuban spouští fond na investice do sportovních klubů appeared first on Forbes.

Pokračovat na celý článek