Svět obchází hrozba celních válek i recese, managing partner skupiny Jet Investment a člen jejího představenstva Marek Malík se přesto na tento rok těší. Skupina, která se zaměřuje na investice do průmyslových firem, nemovitostí a nově i do startupů, totiž nahromadila hotovost a teď bude kroužit kolem zajímavých firem. Na investice má nachystáno přes pět miliard korun.
Skupina Jet Investment z impéria miliardáře Igora Faita má za sebou úspěšný rok. Na podzim bylo hlasitě slyšet zejména o jejím fondu Jet 2, kterému se podařilo prodat českou strojírenskou firmu Tedom japonskému holdingu Yanmar a mnohamiliardovým exitem tak až sedminásobně zhodnotit svou původní investici.
„V absolutním výnosu byl Tedom naší nejúspěšnější investicí,“ potvrzuje pro Forbes managing partner Marek Malík. Zároveň však v rozhovoru naznačuje, že rekord nemusí vydržet dlouho – chystá se totiž exit polské strojírenské firmy Rockfin, která letos očekává tržby v přepočtu na koruny převyšující 5,7 miliardy. „Rockfin neskutečně dorostl,“ pochvaluje si Malík.
Skupina také na podzim otevřela fond Jet Venture 1 zaměřený na investice do startupů – během pěti let v něm chce zainvestovat až osmnáct projektů, připraveno na to má padesát milionů eur.
V Jet Investment se tak dějí velké věci a dít se ještě budou. „Jsme v dobré pozici, máme připravené finanční zdroje pro období atraktivnějších valuací. Trochu bych to přirovnal k Berkshire Hathaway Warrena Buffetta,“ připomíná Malík strategii legendárního „Věštce z Omahy“ a jeho investičního kolosu, který v době rekordního růstu posílil hotovostní rezervy a vyčkával na lepší příležitosti, jež mohou přijít s propadem trhů.
„I pro nás je to velká příležitost,“ komentuje aktuální geopolitické a ekonomické změny Marek Malík, jeden z hlavních mužů Jet Investment, který má z minulosti zkušenost z rakouské Bank Austria Creditanstalt nebo německé Deutsche Bank.
Ve světě se možná rozpoutá celní válka. Jaké dopady by podle vás měla deliberalizace světového obchodu na globální ekonomiku a co by znamenala pro Jet Investment?
Mohla by přijít i stagflace – cla by přinesla růst inflace, a pokud jimi bude omezen mezinárodní obchod, může přijít i recese. Začíná o tom hovořit i mnoho investičních bankéřů a ekonomů.
Jestliže ekonomiky upadnou do recese a budou stagnovat, pak je namístě snižování sazeb. A v tom případě by nastal odliv rizikovějších instrumentů do méně rizikových. Očekávám tak růst zájmu o investice do nemovitostí, na které se v Jet Investment také soustřeďujeme. A velkou příležitost pro nás vidím i v případném poklesu valuací firem vlivem recese.
Jak jsou na tom dnes vaše fondy?
Z hlediska investičního cyklu jsme v situaci, kdy fond Jet 1 je divestovaný, Jet 2 jsme částečně zlikvidnili prodejem Tedomu, fondy Jet 3 a Jet Venture 1 dnes disponují velkým množstvím finančních zdrojů, Jet Industrial Lease, který investuje do průmyslových realit a už z principu je méně rizikový, také disponuje významnými finančními zdroji.
Řekl bych, že aktiva v našem portfoliu mají hodně silné investiční teze a máme připravený kapitál pro další. Proto tento rok pro nás vidím více než pozitivně.
Jak turbulentní doba ovlivňuje investiční rozhodování? Je Jet Investment spíše konzervativně založený, nebo jdete i do rizika?
Investujeme především do fundamentálně založených projektů s menším rizikovým profilem a do oborů, kde vidíme tržní příležitost. Adaptujeme se na nové trendy a navzdory výkyvům na trzích se snažíme najít atraktivní investiční téma.
Principiálně mají naše projekty lehce nižší rizikový profil. Žádný projekt v našem portfoliu nemá významné zadlužení, investujeme do stabilnějších společností.
Konkrétním příkladem jsou třeba firmy jako Rockfin nebo globální dodavatel zařízení pro plynové turbíny 2JCP z fondu Jet 2, které dnes mají nejvyšší objednávky v historii a zcela naplněné výrobní kapacity pro rok 2025 a významně i pro rok 2026.
Polský Rockfin se chystáte prodat, má šanci překonat úspěšnou divestici Tedomu?
Určitě. Je to firma, která se specializuje na vývoj a výrobu olejových a palivových systémů pro turbíny, generátory a kompresory u klasických i obnovitelných zdrojů energie. Je tak relativně úzce zaměřená a nemá příliš konkurentů. Kromě energetiky navíc nakročila i do obranného průmyslu.
Provedli jsme v ní mnoho investic a díky tomu vyskočila v zisku měřeném EBITDA z 8,5 milionu eur před naší akvizicí na loňských 28 milionů, letos by to mělo být až 33 milionů eur. Má tedy všechny parametry pro úspěšnou divestici. Navíc růst Rockfinu rozhodně nekončí.
Jak by trhy v Česku a ve střední Evropě rozhýbala případná recese?
Určitě může dojít k mírnému odlivu investorů z akciových trhů ve prospěch úrokových trhů, jako jsou dluhopisy, ve prospěch nemovitostí a také ve prospěch alternativních investic. Ale trh se docela hýbe – už na konci roku 2023 tu proběhlo několik prémiových transakcí, kde se jako investoři objevily rovněž velké americké fondy. To předtím nebylo úplně typické.
Přispívá k tomu i samotné Česko?
Česko i Polsko, protože výkonnost našeho regionu by měla být vyšší než v západní Evropě. Máme stále příznivější nákladovou strukturu, růst HDP v Německu byl v roce 2024 na nule, v Rakousku dokonce záporný, naproti tomu v Česku jsme rostli přes procento, v Polsku přes dvě. Věřím, že tento trend bude pokračovat. Region střední Evropy je tak pro investory velmi atraktivní.
Loni jste otevřeli fond Jet Venture 1. Proč jste k private equity, ve kterém se typicky pohybujete, přidali rizikovější venture kapitál?
Viděli jsme poptávku od našich investorů, kteří mají zájem podpořit i firmy v ranějším stadiu vývoje. Zároveň jsme cítili zájem našich zavedených průmyslových společností inovovat. Z digitálních inovací mohou i ony dál těžit, ale investovat a oceňovat venture investice je úplně jiná disciplína. Tak jsme se rozhodli tyto dva světy propojit.
Naší výhodou je, že jsme aktivní na mnoha trzích, máme kontakty a zkušenosti v průmyslu, a proto dokážeme efektivněji validovat teze startupů a ve finále i jejich životaschopnost. Díky tomu můžeme riziko efektivně řídit.
Jak rok velkých příležitostí využijete pro rozvoj Jet Investment?
Očekávám, že v letošním roce založíme pobočku v Německu, což je pro nás jeden z klíčových trhů. V Polsku, kde máme poměrně aktivní varšavský tým, jsme si ověřili, že je to správná cesta. Jsme tak blíž našim současným i potenciálním investicím i našim investorům.
Z hlediska produktů máme dva rozvojové plány – jeden v oblasti private credit a druhý v oblasti umbrella fondů. S ohledem na zájem našich investorů o umbrella řešení jsme se rozhodli upřednostnit tento projekt.
Předpokládáme, že během letošního roku nabídneme našim investorům možnost investovat do týmu Jet Investment prostřednictvím fondu, který bude nabízet podstatně vyšší likviditu. Všechny naše fondy jsou uzavřené a vystoupit z nich lze až po čtyřech, či dokonce po deseti letech.
Investoři, kteří preferují vyšší likviditu, tak budou mít možnost investovat do kombinace fondů Jet Investment doplněných o likvidní instrumenty finančního trhu.
Toto je propagační sdělení. Než provedete jakékoli konečné investiční rozhodnutí, přečtěte si, prosím, statut fondu a sdělení klíčových informací pro investory. Váš zisk se bude lišit v závislosti na tom, jaká bude situace na trhu a jak dlouho budete investici/produkt držet. Podílníkem, obmyšleným, zakladatelem, společníkem nebo tichým společníkem tohoto fondu se může stát pouze kvalifikovaný investor.
The post Jako Warren Buffett. Marek Malík z Jet Investment vyhlašuje rok příležitostí appeared first on Forbes.