Téměř přesně před rokem, konkrétně 1. června 2024, musel ze dne na den zavřít oblíbený kulturní prostor Kasárna Karlín. Část místních rezidentů, kteří si stěžovali na údajný hluk z areálu, tehdy napadla nesoulad využívání objektu bývalých kasáren s územním plánem a chybějící kolaudaci. Areál, kam Pražané chodili za kulturou i společenským vyžitím tak musel skončit.
Teď se zdá, že se oblíbený prostor vrací na mapu Prahy. „Náš plán je otevřít příští týden v úterý. Potřebujeme teď maximum času, abychom všechno zvládli, není nás mnoho a práce je až nad hlavu,“ řekl Forbesu provozní Kasáren Karlín Matěj Velek.
Otevření se zatím chystá v provizorním režimu se stany s občerstvením a toaletami na nádvoří. Jakmile však doběhnou veškeré administrativní procesy a stavební úřad Prahy 8 povolí provoz ve vnitřních prostorech, měl by se program v řádu týdnů až měsíců vrátit na základě nově připravované nájemní smlouvy s městem i dovnitř.

Organizátoři se ve svém prohlášení obrací především na podporovatele a sousedy, kteří v době uzavření areálu pomáhali projektu přežít.
„Pravidelné nebo jednorázové finanční dary, pořádání a účast na manifestacích za znovuotevření, dopisy úředníkům a politikům — to jsou jen některé z cest, které naši sousedé zvolili, aby nás podpořili,“ píší provozovatelé. Aktuálně na webu darujme.cz vybírají částku 190 tisíc korun na zajištění venkovního provozu.
Bude tu větší klid
V dopise rozeslaném všem sousedům také popisují, jak hodlají předcházet tomu, aby provoz Kasáren rušil své okolí.
„Co se týče venkovních koncertů, omezíme se maximálně na tři za celý rok. Pravděpodobně se bude jednat o výjimečné akce jako je tradiční benefice pro organizaci Asistence, které pomáhá lidem s postižením. Zvuková zkouška bude probíhat do sluchátek, tak aby hudba hrála co nejkratší dobu a koncert nikdy nepřesáhne dvaadvacátou hodinu,“ píše v dopise Matěj Velek.
Provoz letního kina, pokud bude umožněn, by měl být také pouze do sluchátek. Zároveň bude mít personál přísně nařízeno, aby vynášel sklo a kovový odpad pouze v denních hodinách. „Už dříve jsme v areálu zakázali rozdělávání ohňů v letních měsících, protože víme, že je potřeba větrat a sušit prádlo,“ dodává Velek.
Současně se však provozovatelé ohrazují proti tomu, že by v době provozování Kasáren nějak výrazně rušili své okolí.
„Důvodem uzavření areálu nebyl nadměrný hluk, ale nesoulad provozu s platným územním plánem. To se podařilo napravit a zároveň běží další procesy, na jejichž konci bychom měli dostat možnost obnovit provoz vnitřních prostor. Výše popsanými opatřeními jsme se snažili vyhovět všem, kteří s naší dřívější činností měli problém,“ uvádí Velek.

Právě nesoulad s územním plánem vyřešili pražští zastupitelé už na konci loňského roku, kdy schválili změnu územního plánu pro areál z vojenské funkce na funkci smíšenou, která umožňuje kulturní, komerční nebo vzdělávací využívání, ale třeba i vznik bytů.
To je jedno z možných využití areálu, nad kterou do budoucna uvažuje Praha, která v roce 2023 získala při velké směně pozemků se státem kasárna do vlastnictví. Většina bývalých vojenských budov byla totiž i za plného provozu Kasáren Karlín kompletně prázdná a nevyužitá.
Podle dřívějších plánů by v kasárnách v budoucnu mohlo vedle bydlení vzniknout i kulturní centrum, technologický park nebo školské zařízení. To ale bude vyžadovat rozsáhlé investice do budov, které jsou v dezolátním stavu.
The post Kasárna Karlín zase ožijí. V provizorním režimu otevřou příští týden appeared first on Forbes.