Forbes sleduje světové miliardáře už od roku 1987. Letos jsme jich pro náš každoroční seznam našli 2 640 a v průběhu roku jejich jmění denně aktualizujeme. Mnoho miliardářů drží velkou část svého čistého jmění v akciích společností, které založili. A s tím, jak se mění cena akcií, se mění i jejich bohatství.
Po většinu roku 2023 byl podle časopisu Forbes nejbohatším člověkem na světě francouzský magnát v oblasti luxusního zboží Bernard Arnault.
To se však změnilo letos 8. června, kdy Arnaulta předstihl generální ředitel společnosti Tesla Elon Musk a stal se opět světovou jedničkou s majetkem téměř 238 miliard dolarů. K 1. srpnu 2023 je Musk stále nejbohatším člověkem na světě – tuto pozici zastával i po většinu roku 2022.
Rostoucí akcie společnosti Meta Platforms, která vlastní Facebook, Instagram a WhatsApp, letos v létě, poprvé od ledna 2022, vynesly zpět do první desítky nejbohatších lidí světa i Marka Zuckerberga.
K začátku srpna je Zuckerberg sedmým nejbohatším člověkem na světě s majetkem téměř 113 miliard dolarů, což je podle odhadů časopisu Forbes o 11 miliard dolarů a dvě příčky více než minulý měsíc.
Také spoluzakladatel Googlu Sergey Brin se tento měsíc vrátil do první desítky, protože akcie jeho mateřské společnosti Alphabet vzrostly o téměř deset procent. Nyní je na 9. místě žebříčku nejbohatších lidí na světě, hned za svým spoluzakladatelem Larrym Pagem.
Elon Musk je nejbohatším člověkem na světě, tuto pozici zastával i většinu roku 2022.
Bernard Arnault klesl na začátku června 2023 na 2. místo. Prvních pět měsíců roku 2023 byl nejbohatším člověkem na světě.
Devět z deseti nejbohatších lidí na světě jsou Američané, včetně Jeffa Bezose, Larryho Ellisona a Billa Gatese.
Gautam Adani z Indie 24. ledna 2023 spadl z třetího místa. K 1. červenci 2023 je na 24. místě na světě.
Všech deset nejbohatších lidí k 1. srpnu jsou muži.
Nejbohatší ženou světa je Francouzka Francoise Bettencourt Meyers, která je s majetkem 92,3 miliardy dolarů 13. nejbohatší osobou světa. Její jmění spočívá ve vlastnictví akcií kosmetického gigantu L’Oreal, které zdědila po své zesnulé matce.
1. Elon Musk

Čisté jmění: 241,3 miliard USD
Zdroj: Tesla, Space X, Twitter
Věk: 51
Bydliště: Austin, Texas
Občanství: USA
Musk je generálním ředitelem společnosti Tesla vyrábějící elektromobily, společnosti SpaceX, která vyvíjí rakety, a společnosti Twitter provozující sociální síť. Vlastní 23 procent akcií a opcí společnosti Tesla, ale více než polovinu svých akcií dal do zástavy jako záruku za půjčky. Automobilka tvoří asi dvě třetiny jeho majetku.
V říjnu 2022 koupil Twitter za 44 miliard dolarů a vlastní odhadem 74 procent této společnosti, jejíž hodnota je nyní nižší než polovina toho, co za ni zaplatil.
Pochází z Jihoafrické republiky, před svými 18. narozeninami se přestěhoval do Kanady, vystřídal řadu zaměstnání, zapsal se na Queen’s University v Ontariu a poté přestoupil na University of Pennsylvania, kde získal bakalářský titul v oboru ekonomie.
V roce 2000 spojil internetovou banku X.com, kterou spoluzakládal, s podobnou společností, kterou spoluzakládal Peter Thiel, a vytvořil PayPal, který od něj později v roce 2002 koupil eBay za 1,4 miliardy dolarů.
V roce 2002 založil společnost SpaceX v El Segundu nedaleko Los Angeles. V roce 2004, rok po založení společnosti Tesla, do ní vstoupil jako investor a předseda představenstva, později mu byl udělen titul spoluzakladatele.
Musk, který se stal generálním ředitelem společnosti Tesla v roce 2008, uvedl společnost na burzu v roce 2010. Její tržní kapitalizace v letech 2020 a 2021 prudce vzrostla. V září 2021 se díky tomu Musk stal nejbohatším člověkem na světě. V listopadu 2021 dosáhl jeho majetek v hodnotě 320 miliard dolarů vrcholu.
Musk byl nejbohatším člověkem světa po většinu roku 2022 – až do prosince, kdy pokles ceny akcií Tesly srazil hodnotu jeho jmění. Musk se znovu stal nejbohatším člověkem na světě 8. června 2023 a k 1. srpnu stále zaujímá první místo. Akcie společnosti Tesla se od začátku roku více než zdvojnásobily, což Muskovo jmění posunulo ještě výše.
2. Bernard Arnault

Čisté jmění: 226,8 miliard USD
Zdroj: LVMH / luxusní zboží
Věk: 74
Bydliště: Paříž
Občanství: Francie
Bernard Arnault je generálním ředitelem a předsedou LVMH, největší společnosti s luxusním zbožím na světě, která vlastní přibližně sedmdesát módních a kosmetických značek. Mezi její nejvýznamnější značky patří Louis Vuitton, Christian Dior, Moet & Chandon a Sephora. V lednu 2021 LVMH koupila za 15,8 miliardy dolarů také klenotnictví Tiffany & Co.
Arnaultův otec vydělal miliony ve stavebnictví, a aby mohl začít, použil Arnault 15 milionů dolarů z tohoto jmění na koupi značky Christian Dior.
Všech pět Arnaultových dětí pracuje v některých částech impéria LVMH. V lednu 2023 jmenoval Arnault svou dceru Delphine do čela značky Dior, druhé největší značky skupiny.
Arnault byl nejbohatší osobou světa po většinu první poloviny roku 2023. Dne 8. června 2023 však klesl na 2. místo. K 1. srpnu mělo Arnaultovo jmění podle odhadů časopisu Forbes hodnotu o 14,5 miliardy dolarů nižší než Muskovo.
3. Jeff Bezos

Čisté jmění: 156,3 miliard USD
Zdroj: Amazon
Věk: 59
Bydliště: Medina, Washington
Občanství: USA
Jeff Bezos v červenci 2021 odstoupil z pozice generálního ředitele společnosti Amazon, ale zůstává jejím předsedou. Ve stejném měsíci se vydal do vesmíru na raketě soukromé raketové společnosti Blue Origin, kterou založil a financoval miliardami dolarů. Od 1. července do 31. července 2023 se jeho majetek zvýšil o více než tři miliardy dolarů.
Bezos založil internetový obchod Amazon.com ve své garáži v Seattlu v roce 1994 poté, co opustil práci v New Yorku u hedgeového fondu D.E. Shaw. Amazon začínal jako internetový prodejce knih v době, kdy na internetu nakupovalo zboží jen málo lidí. Postupně se společnost rozrostla a začala dominovat cloudovým úložištím a přešla také na výrobu filmů a seriálů, aby mohla zásobovat Amazon Prime Video.
V červenci 2017 Bezos předstihl Billa Gatese a stal se nejbohatším člověkem na světě. Nějakou dobu se s Gatesem střídali na prvním a druhém místě. V letech 2018 až 2021 byl Bezos nejbohatší osobou světa na seznamu miliardářů časopisu Forbes, na druhou příčku klesl až v roce 2022.
V roce 2023 se propadl na čtvrté místo nejbohatších, ale 25. ledna, kdy klesla hodnota majetku indického miliardáře Gautama Adaniho (dříve třetího nejbohatšího člověka světa), se posunul zpět na třetí místo.
V roce 2019 se Bezos rozvedl se svou manželkou MacKenzie, která v rámci vyrovnání získala 4 procenta akcií Amazonu a on si ponechal 12 procent. Od té však doby prodal další část svého podílu a vlastní už jen necelých 10 procent společnosti.
Od vstupu Amazonu na burzu v roce 1997 už Bezos podle propočtů časopisu Forbes prodal své akcie v hodnotě více než 27 miliard dolarů. Prostřednictvím své Bezos Expeditions investoval do řady společností, včetně Airbnb a softwarové firmy Workday.
4. Larry Ellison

Čisté jmění: 147,5 miliard USD
Zdroj: Oracle
Věk: 78
Bydliště: Lanai, Hawaii
Občanství: USA
Larry Ellison v roce 1977 spoluzaložil softwarovou firmu Oracle a do roku 2014 ji vedl jako generální ředitel. Nyní je předsedou představenstva a technologickým ředitelem společnosti. V průběhu let provedla společnost Oracle řadu velkých akvizic, v roce 2010 například koupila společnost Sun Microsystems.
V roce 2012 koupil Ellison za 300 milionů dolarů havajský ostrov Lanai a v roce 2020 se tam přestěhoval z Kalifornie. Investoval do společnosti Tesla a od roku 2018 do srpna 2022 byl členem představenstva i této automobilky.
V červnu 2023 Ellison na osm dní předstihl Jeffa Bezose na pozici třetího nejbohatšího člověka na světě díky růstu ceny akcií společnosti Oracle. Poté akcie klesly a Ellison klesl zpět na čtvrté místo. Jeho jmění se od 1. července do 31. července 2023 snížilo o necelé 2 miliardy dolarů.
5. Bill Gates

Čisté jmění: 119,2 miliard USD
Zdroj: Microsoft, investice
Věk: 67
Bydliště: Medina, Washington
Občanství: USA
Jako teenager se Gates nadchl pro počítačové programování. V roce 1975 zanechal studia na Harvardu a spolu se svým kamarádem ze střední školy Paulem Allenem založil softwarovou firmu Microsoft, která vytvořila jeden z prvních dostupných programů pro vznikající odvětví osobních počítačů.
Po pětadvacet let byl generálním ředitelem společnosti a až do roku 2014 byl jejím předsedou. Nakonec v roce 2020 z představenstva odešel, ale počátkem roku 2023 pro časopis Forbes uvedl, že stále tráví asi deset procent svého času konzultacemi s týmy ve společnosti Microsoft.
V současnosti investuje do desítek společností včetně firmy Republic Services zabývající se zpracováváním odpadu a výrobce zemědělské techniky Deere & Co. a je jedním z největších vlastníků zemědělské půdy v USA.
Forbes Gatese poprvé zařadil mezi miliardáře v roce 1987. V letech 1995 až 2017 byl nejbohatším člověkem na světě (s výjimkou let 2008 a 2010 až 2013). V roce 2018 ho na pozici nejbohatšího člověka světa předstihl Jeff Bezos, a to z velké části díky 59 miliardám dolarů, které Gates věnoval nadaci Gatesových, včetně daru ve výši 20 miliard dolarů v červenci 2022. V roce 2021 se rozvedl s Melindou French Gates, která v rámci rozvodového vyrovnání získala nejméně 6 miliard dolarů v akciích. Podle odhadů časopisu Forbes zůstalo Gatesovo jmění v červenci povětšinou beze změny.
6. Warren Buffett

Čisté jmění: 117,9 miliard USD
Zdroj: Berkshire Hathaway
Věk: 92
Bydliště: Omaha, Nebraska
Občanství: USA
Warren Buffett, známý jako „věštec z Omahy“, je jedním z nejúspěšnějších investorů všech dob. Řídí investiční konglomerát Berkshire Hathaway, který vlastní desítky společností, včetně pojišťovny Geico, výrobce baterií Duracell a řetězce restaurací Dairy Queen.
Syn amerického kongresmana poprvé koupil akcie v jedenácti letech a ve třinácti letech poprvé vyplnil daňové přiznání.
Buffett spolu s Billem Gatesem a Melindou French Gates vytvořili v roce 2010 iniciativu Giving Pledge, v níž žádali miliardáře, aby se zavázali věnovat alespoň polovinu svého jmění charitativním skupinám. Buffett prohlásil, že sám postupně daruje 99 procent svého jmění.
Dosud věnoval 51,5 miliardy dolarů v akciích Berkshire Hathaway nadaci Gatesových a nadacím svých dětí. To z něj dělá nejštědřejšího miliardáře planety. Přestože v polovině června rozdal své akcie Berkshire Hathaway v hodnotě 4,6 miliardy dolarů, jeho jmění se v červenci nepatrně zvýšilo.
7. Mark Zuckerberg

Čisté jmění: 112,8 miliard USD
Zdroj: Facebook
Věk: 39
Bydliště: Palo Alto, California
Občanství: USA
Zuckerberg spoluzakládal společnost Facebook – která nyní nese název Meta Platforms – ještě jako student Harvardovy univerzity. Z této firmy se stala největší sociální síť na světě s téměř třemi miliardami uživatelů. Společnost vlastní také Instagram a WhatsApp.
Zuckerberg, generální ředitel společnosti Meta Platforms, ji v roce 2012 uvedl na burzu a stále v ní vlastní přibližně 13 procent. On a jeho manželka Priscilla Chan se zavázali, že 99 procent svých akcií ve společnosti nasměrují na opatření podporující lidský potenciál. Jednou z těchto snah je vyvinout nástroje, které by ostatním pomohly léčit, zvládat nebo předcházet všem nemocem.
Zuckerberg se letos v létě poprvé od ledna 2022 vrátil do první desítky nejbohatších lidí světa, a to v důsledku růstu hodnoty akcií společnosti Meta Platforms. Z devátého místa se 1. července posunul o dvě příčky výše, protože jeho majetek se zvýšil o 11 miliard dolarů.
8. Larry Page

Čisté jmění: 112 miliard USD
Zdroj: Google
Věk: 50
Bydliště: Palo Alto, California
Občanství: USA
Page v roce 1998 spoluzaložil vyhledávač Google se svým kolegou, doktorandem ze Stanfordu Sergejem Brinem, a do roku 2001 a v letech 2011 až 2015 v něm zastával funkci generálního ředitele. Nyní působí jako člen představenstva mateřské společnosti Google Alphabet a nadále je jejím majoritním akcionářem.
Page je jedním ze zakládajících investorů společnosti Planetary Resources, která se zabývá průzkumem vesmíru.
Po květnovém skoku ceny akcií společnosti Alphabet o 15 procent se dostal mezi deset nejbohatších lidí na světě. Podle odhadů Forbesu se hodnota jeho jmění v červenci zvýšila o téměř deset miliard dolarů.
9. Sergey Brin

Čisté jmění: 106,3 miliard USD
Zdroj: Google
Věk: 49
Bydliště: Los Altos, California
Občanství: USA
Sergey Brin v prosinci 2019 odstoupil z funkce prezidenta Alphabetu, mateřské společnosti Googlu, ale zůstává majoritním akcionářem a členem představenstva. Společnost Google založil společně s Larrym Pagem v roce 1998 poté, co se oba setkali na Stanfordově univerzitě při vyšších stupních studia informatiky.
Brin, který přišel v důsledku antisemitismu namířeného proti jeho rodině z Ruska do USA, když mu bylo šest let, je nejbohatším přistěhovalcem v Americe. Tento měsíc se díky téměř 10procentímu nárůstu hodnoty akcií Alphabetu vrací do první desítky.
10. Steve Ballmer

Čisté jmění: 102,8 miliard USD
Zdroj: Microsoft, investice
Věk: 67
Bydliště: Hunts Point, Washington
Občanství: USA
Ballmer, spolužák Billa Gatese z Harvardovy univerzity, vedl společnost Microsoft jako její generální ředitel v letech 2000 až 2014. Do Microsoftu nastoupil jako zaměstnanec číslo třicet v roce 1980 poté, co opustil program MBA na Stanfordově univerzitě.
V roce, kdy Ballmer odešel ze společnosti Microsoft, koupil za 2 miliardy dolarů tým Los Angeles Clippers – v té době šlo o rekordní částku vynaloženou za tým NBA. Forbes nyní oceňuje tým na 3,9 miliardy dolarů.
Ballmer v první desítce nahradil mexického telekomunikačního magnáta Carlose Slima, a to i přesto, že hodnota akcií Microsoftu v červenci většinou stagnovala.