Středa 07. květnaSvátek má Venku je 13 °C, Skoro Zataženo

Naučili AI hlídat srdce. Česká firma vymyslela chytřejší EKG

Forbes Před 11 měsíci

Máte dobré srdce? Rozpozná to umělá inteligence od české společnosti BTL. Její produkt, se kterým letos hodlá obsadit globální trhy, dokáže z EKG odvodit kondici srdce a tím významně ušetřit práci lékařů.

Kousek od pražského sídla BTL se nalézá přírodní park Šárka, jehož ráz umí chytnout za srdce. O srdce jde i v případě produktu, který jako novinku v portfoliu nabízí firma s patnáctimiliardovým obratems a působností v osmdesáti zemích světa.

„Umělá inteligence z EKG vyhodnocuje, zda má srdce vyšetřovaného pacienta problém,“ říká technický ředitel společnosti Tomáš Drbal. „Vyhodnocení je během deseti sekund a pokud AI řekne, že je člověk zdráv, existuje z 99,999 procent jistota, že tomu tak je a může jít domů. V opačném případě si pacienta přebírá lékař,“ popisuje.

Hlavní přínos novinky je zjevný: poskytne doktorům a doktorkám moře času, které nemusí věnovat zdravým, ale výhradně potřebným. O jak velkou časovou úsporu se jedná? Na světě je ročně provedeno 200 milionů vyšetření EKG, z nichž není ve 116 milionech případů zjištěn sebemenší problém. Nadpoloviční většinou by se tak nemusela medicína vůbec zabývat.

„Naše AI je navíc takzvaně falešně pozitivní, to znamená velmi opatrná, takže i při nepatrné odchylce od standardního EKG záznamu posílá člověka raději k odborníkovi,“ upřesňuje Drbal. Technologie tak prakticky vylučuje možnost, aby nemocného identifikovala jako zdravého.

Vyvinout umělou inteligenci trvalo české firmě dva roky a její učení probíhalo netradičně. Zatímco obvykle probíhá prostřednictvím dostupných informací, přičemž s jejich vzrůstajícím množstvím se AI průběžně zdokonaluje, BTL vysílá na trh umělou inteligenci „hotovou“ – natolik chytrou, aby byla schopna plnit své určení.

Naše umělá inteligence se učila z vyšetření více než třiceti tisíc lidí.

Tomáš Drbal označuje data, z nichž produkt BTL čerpal, za zlato a rozhodně nejde o špatný příměr. Algoritmus AI je dostupný komukoliv, ale musel se „nakrmit“ anotovanými daty od anonymních pacientů. Vzorek v rámci objektivity zahrnul různé rasy, nesměly v něm chybět ani velmi vzácné nemoci srdce a dat samozřejmě muselo být hodně.

Díky renomé a globální rozkročenosti se BTL podařilo je nashromáždit. „Verze, se kterou nyní jdeme na trh, se učila z vyšetření více než třiceti tisíc lidí,“ prozrazuje Drbal.

S vlastní umělou inteligencí zatím BTL zatím vyrazila na blízké trhy, tedy do Česka a víceméně okolních zemí. Evropu dosud nepřekročila, což se má letos změnit: firma chystá velké mezinárodní uvedení, v čemž jí pomohou právě pobočky ve více než osmi desítkách zemí.

BTL dosud prodalo dva tisíce kusů svého „vynálezu“, ambice míří k desítkám tisíc ročně. Umělá inteligence je přímo v EKG přístrojích, které BTL nabízí za řádově desítky tisíc korun a za AI funkcionalitu se nic nedoplácí.

Součástí širokého představení projektu bude i osvěta mezi lékaři a lékařkami. Dosavadní zkušenosti ukázaly, že tito se v postoji dělí do tří skupin: první bere umělou inteligenci od BTL jako užitečného pomocníka, druhá jí nevěří a staví se k ní odmítavě, a třetí dává její falešné pozitivitě přílišný význam.

„Tyto tři skupiny jsou početně zastoupeny zhruba rovnoměrně. Naším cílem je, aby jednoznačně převážila první z nich, k tomu chceme napnout síly,“ konstatuje Drbal.

Umělou inteligenci se chystá česká firma využívat i k práci s daty z propojených informačních systémů nemocnic tak, aby lékaři v počítači viděli kompletní vyšetření, jimiž pacient prošel. Z pilotního projektu už v tomto směru profituje olomoucká nemocnice a probíhá také velká instalace ve slovenském Ružomberoku.

Ovládni AI!
Vydání Forbesu Ovládni AI!

V blízké budoucnosti firma zapojí umělou inteligenci také do interní komunikace pro své servisní techniky po celém světě: chatbot jim poskytne potřebné instrukce při servisních úkonech.

A je tu ještě jeden velmi atraktivní a dlouhodobý cíl v souvislosti s AI: „Chceme zkusit vyvinout umělou inteligenci pro fyzioterapii, která by dokázala holisticky posoudit pacientův stav,“ prozrazuje Tomáš Drbal.

Představa je taková, že by se člověk prošel před kamerami a umělá inteligence by ze záběrů rozpoznala, že má dotyčný problémy s páteří či kolenem – a odhalila jejich příčinu.

„Tohle je ale zatím skutečně jen vize, neboť do pohledu na pacienta se propisuje mnoho dalších aspektů. Mimo jiné i psychický stav, který je velmi složité kvantifikovat. I v těchto případech je role lékařů nezastupitelná a my ji rozhodně nehodláme nahradit strojem. Platí totéž jako u srdce: pomocí technologií ušetříme lékařům čas, který mohou věnovat pacientům,“ uzavírá Drbal.

Pokračovat na celý článek