V Evropské unii si čtyřicet dva milionů pracujících nemůže dovolit ani týden dovolené mimo domov. V Česku je situace výrazně lepší než v mnoha jiných státech.
Ani týdenní dovolená mimo domov není pro řadu zaměstnaných Evropanů samozřejmost. Podle aktuálních dat Eurostatu zveřejněných Evropskou odborovou konfederací (ETUC) si v roce 2023 nemohlo takový odpočinek dovolit patnáct procent pracujících v Evropské unii, což je zhruba čtyřicet dva milionů lidí.
Míra takzvané „dovolenkové chudoby“ roste už třetím rokem v řadě. Zatímco v roce 2022 si týden volna mimo domov nemohlo dovolit 40,5 milionu zaměstnaných, loni to bylo už o milion víc.
Česko ale v tomto ohledu dopadlo velmi dobře: s podílem nižším než deset procent se řadí mezi země s nejnižší mírou dovolenkové chudoby. V mezinárodním srovnání jsme na tom lépe než Německo (jedenáct procent) nebo Francie (dvanáct procent).
Nejhůře je na tom Rumunsko (třicet dva procent), Maďarsko (dvacet šest procent) a Bulharsko (dvacet čtyři procent). Na opačném konci žebříčku jsou skandinávské státy, Nizozemsko, Lucembursko nebo Slovinsko, kde se míra dovolenkové chudoby pohybuje mezi pěti a sedmi procenty.
„Po roce tvrdé práce by si lidé měli dovolit aspoň krátkou dovolenou, nemělo by jít o luxus pro pár vyvolených,“ uvedla generální tajemnice Evropské odborové konfederace Esther Lynch.
ETUC upozorňuje, že důvodem rostoucího problému je kombinace rostoucích cen ubytování, dopravy a potravin s poklesem kupní síly a rostoucími nerovnostmi na pracovním trhu.
The post Nedostupný luxus. Týden dovolené si nemůže dovolit čtyřicet dva milionů Evropanů appeared first on Forbes.