V požehnaném věku 102 let opustil svět Jake Larson, který sám sebe nazýval nejšťastnějším mužem na Zemi, protože přežil Den D, legendární vylodění spojenců v Normandii během druhé světové války.
Své zážitky a zážitky svých spolubojovníků sdílel i na TikToku, kde získal obrovskou globální popularitu, a byl tak zřejmě nejstarším internetovým influencerem planety.
„Co je sakra TikTok?!“ Taková byla první reakce amerického válečného veterána Jakea Larsona, když tento výraz poprvé od své vnučky McKaely Larson uslyšel. „Znělo to jako tik tak, takže jsem myslel, že jde o nějaký druh hodinek,“ přiznával později se smíchem.
Druh hodinek? Svým způsobem měl Jake vlastně pravdu: TikTok se v jeho podání proměnil v nástroj na chytání času. Respektive na stroj pro návrat v čase. Na návrat do doby, kdy byl osud světa v rukou statečných mladých mužů, kteří riskovali své životy a mnoho jich životy zaplatilo za to, aby nezvítězilo zlo.
Jake Larson vyskočil v uniformě americké armády v červnu 1944 ze člunu na pláž Omaha v severní Francii. Byl jedním z hrdinů operace označované jako Den D, největší námořní invaze v historii, díky níž prolomily spojenecké síly Hitlerův Atlantický val.
Položily tím základ k triumfu na západní frontě a zásadní měrou přispěly ke konečné porážce nacistického Německa ve druhé světové válce.
Daň za úspěch byla krutá: přímo v Den D, tedy 6. června 1944, zemřelo nejméně deset tisíc spojeneckých vojáků, kteří byli po vylodění vystaveni velmi důsledné, a tudíž nemilosrdné křížové palbě německých kulometů.
Moře se barvilo krví mladých obětí, ale Jake Larson měl štěstí. Své přežití přičítal drobné postavě a také náhodě, jež zrovna jemu přála. Právě proto nazval knihu svých vzpomínek „Nejšťastnější muž na světě: Příběhy ze života dědečka Jakea“.

Memoáry napsal Larson ovšem až poté, co si zajistil celosvětovou pozornost na TikToku. Nejprve si nechal od vnučky vysvětlit, co vlastně TikTok je, následně začal na této čínské platformě pro sdílení krátkých videí popisovat příběhy z heroických okamžiků započatých Dnem D.
Rázem se stal senzační hvězdou sociálních sítí a chce se říct – musí se říct! –, že na rozdíl od mnoha exhibicionistů a narcisů, kteří na internetu sbírají lajky za ty nejnemožnější stupidity, patřil Larsonovi kredit naprostým právem. Ještě lépe řečeno: kdo by si kredit zasloužil víc?
„Ohlas na dědečkovo vyprávění byl ohromující,“ sdělila McKael Larson. „Pomohlo mi to pochopit, jak důležité je sdílet jeho příběhy.“
Jako by Larsonovi byla po přežití Omahy dopřána mohutná dávka let právě proto, aby coby očitý svědek prostřednictvím moderních platforem, které sleduje zejména mladé publikum, vylíčil nezměrnou odvahu a utrpení, jimiž si on a jeho kamarádi museli projít.
„Každý člověk, který se vylodil v Normandii, každý, kdo se zúčastnil Dne D, mi prošel prsty ťukajícími do počítačové klávesnice,“ říkal Papa Jake, jak se stoletému tiktokerovi přezdívalo. A když to říkal, neskrýval pohnutí: „Často jsem se při psaní příspěvků nemohl ubránit slzám.“
Jake Larson nepřežil jen Den D, ale i bitvu v Ardenách na přelomu let 1944 a 1945, kdy se Němci protiofenzivou pokusili na poslední chvíli zvrátit osud války. „Celkově jsem prošel šesti velkými bitvami a to bez jediného škrábnutí,“ podtrhoval veterán svou tezi o nejšťastnějším muži.
„Kluci, kteří tyhle a ostatní bitvy nepřežili, vydláždili cestu, abych to dokázal já. Teď jsou nahoře a musejí vědět, jak moc si jejich oběti vážíme. Mé aktivity jsou způsobem, jak k tomu co nejvíc přispět,“ říkal Jake Larson novinářům loni v srpnu.
Válečný hrdina, který v roce 1938 zalhal o svém věku – bylo mu patnáct let a on blufoval, že je starší –, aby mohl v rodné Minnesotě vstoupit do Národní gardy, byl velmi nepravděpodobný kandidát na hvězdu sociálních sítí.
Do téhle nepravděpodobnosti zapadá okolnost, že se ke kariéře tiktokera dostal náhodou. Během pandemie covidu, která dědečkovi zmařila plány na oslavy Dne D přímo ve Francii, požádala jeho vnučka McKael, aby mu lidé přes sítě vyjádřili lásku a vděk.

Vzkazů přišlo tolik, že McKael jejich adresáta přiměla, aby si založil účet na TikToku a na něm sdílel velké příběhy, jichž byl aktérem. Účet má nyní 1,2 milionu sledujících a nasbíral 11,2 milionu lajků.
A to není vše. Jake Larson dvakrát doprovázel na pódiu kapelu Zaca Browna při vystoupení v Los Angeles a sklidil ovace ve stoje od desítek tisíc diváků.
Objevil se v reportáži s komentářem amerického herce Matta Damona, která doprovázela olympiádu 2024 v Paříži. A před třemi týdny získal prestižní cenu Emmy za rozhovor u příležitosti osmdesátého výročí Dne D.
U oslav osmdesátého výročí byl minulý měsíc Jake v Normandii ještě osobně přítomen. Potřásl si rukou s americkým exprezidentem Joem Bidenem a byl zahrnut lavinou žádostí o autogram. „Jeden chlap neměl nic, na co bych se mu mohl podepsat, tak mě poprosil, abych mu podepsal zadek jeho džín!“ smál se hrdina.
Dobrá nálada ho opouštěla zřídkakdy, na TikToku je poměrně těžké najít fotografii, na níž má vážnou tvář. „Vtipkoval až do samého konce,“ uvedla vnučka McKael, když oznamovala, že zemřel.
Hezká je představa, že nyní je Jake Larson obklopen svými kamarády. Že je obklopen těmi, kteří před osmdesáti lety nepřežili den, v němž vkročili na normanskou pláž. Jake Larson stojí v jejich středu, cítí plácání po ramenou. „Good job, Jakeu!“ letí k němu uznale ze všech stran.
The post Odešel nejstarší influencer na světě. Hvězdě TikToku bylo 102 let a líčil Den D appeared first on Forbes.